ATEST Ochrona Pracy

26 października 2014 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 3/2009

Trzynastka

Czytelniczka pisze: Jestem pracownikiem domu opieki społecznej. Byłam zatrudniona najpierw na pół roku, ponieważ do pensji dokładał się urząd pracy. Była to umowa od 2.06.2008 r. do 31.11.2008 r., a od 31.11.2008 r. przedłużono mi umowę na rok. Czy otrzymam trzynastkę?

Zgodnie z art. 77.1 i 77.2 § 4 kodeksu pracy kwestia wynagradzania pracowników normowana jest w układach zbiorowych pracy (dla dużych grup zawodowych) lub bezpośrednio przez pracodawcę (dla pozostałych). Zasady dotyczące wysokości wynagrodzenia oraz innych dodatkowych świadczeń (np. 13 pensji) ustalane są przez danego pracodawcę w postaci regulaminu wynagradzania i obowiązują na terenie danego zakładu pracy. Bez dostępu do zakładowego regulaminu wynagradzania obowiązujacego w DPS, nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie czytelniczki.

T.S.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin: 15595337