ATEST Ochrona Pracy

1 września 2014 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 5/2012

Staż w służbie bhp

Czytelniczka pisze: Ukończyłam studia o specjalności bhp, posiadam zatem kwalifikacje starszego inspektora (w myśl § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia RM w sprawie służby bhp), niestety nie mam doświadczenia. Mam możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu w firmie zatrudniającej ponad 270 osób w charakterze starszego inspektora w służbie bhp, gdzie zadania tej służby wykonuje pracownik z wieloletnim doświadczeniem (starszy inspektor ds. bhp, ale bez wyższego wykształcenia - więc nie specjalista) i będzie wykonywał je jeszcze do czerwca 2013 r. Czy pracodawca może zatrudniać dwóch równoległych inspektorów, czy musi wyznaczyć kierownika? Czy ust. 3 § 4 trzeba traktować jako wymóg, czy jedynie w przypadku kiedy pracodawca wyznacza kierownika takiej komórki musi brać pod uwagę, by ten spełniał wymagania kwalifikacyjne określone w § 4 ust. 2 pkt 3? Jest to branża, w której można zakres obowiązków każdego z nas podzielić w dość wyraźny sposób. Czy w świetle tego rozporządzenia mogę zostać zatrudniona w tej firmie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby czytelniczka została zatrudniona w służbie bhp u opisanego w pytaniu pracodawcy na stanowisku inspektora lub starszego inspektora ds. bhp, co w efekcie skutkować będzie przekształceniem się dotychczasowej jednoosobowej komórki bhp w dwuosobową. Proponowane w pytaniu rozwiązanie polegające na zatrudnieniu w służbie bhp dwóch równorzędnych pracowników nie wydaje się być zbyt racjonalne. Wskazane jest bowiem określenie hierarchii oraz wzajemnych relacji służbowych zatrudnionych osób w komórce (dziale, sekcji) bhp. W opisanym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się powierzenie funkcji pełniącego obowiązki (p.o.) kierownika komórki bhp wieloletniemu pracownikowi służby bhp, pomimo niespełniania przez niego wymogów kwalifikacyjnych określonych w § 4 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.). W perspektywie (po co najmniej roku pracy) kierownikiem komórki bhp może zostać czytelniczka - legitymująca się wówczas kwalifikacjami specjalisty ds. bhp.Koniec

A.N.

Dodaj swój komentarz


Klaudia: Witam. Jestem w trakcie studiów podyplomowych o kierunku: Zarządzanie(2012-05-27)

Maciej Ś.: Zarządzanie bhp......? Przepis stanowi o studiach podyplomowych W ZAKRESIE(2012-05-27)

Maciej Ś.: PS. Czego "oni tam" uczą, skoro "student" niczego nie(2012-05-27)

JM: Macieju pokaż jak się powinno(2012-05-27)

Maciej Ś.: Nie idzie o to "jak", ale "co"/"czego" uczą. Podstawą(2012-05-27)

Klaudia: Wyjaśniając bezpodstawne i bezzasadne wnioski Pana MŚ: studia Zarządzanie(2012-05-29)

Maciej Ś.: Moje wnioski i opinie są "podstawne" - podstawę stanowią(2012-05-30)

Maciej Ś.: Z rozporządzenia ws. służby bhp - "§ 4. ust.(2012-05-30)

Maciej Ś.: PS. Brak przecinka przed "oraz" powoduje wątpliwość, czy warunek(2012-05-30)

Kasia: A ja tak z ciekawości - czy ktoś sprawdza(2012-05-30)

Maciej Ś.: Specjalistą ds. bhp staje się (po spełnieniu warunków wykształcenia(2012-05-30)

Kasia: I ja to rozumiem, chodzi mi tylko o to,(2012-05-30)

Maciej Ś.: Przepis nakłada na pracodawcę OBOWIĄZEK tworzenia służby bhp o(2012-05-30)

Maciej Ś.: PS. "Na starcie" pracodawca zatrudniając jednego pracownika służby bhp(2012-05-30)

Kasia: Czyli jak na razie utwierdzam się w przekonaniu że(2012-05-30)

Maciej Ś.: Tak, aczkolwiek "awans", to tylko dobra wola pracodawcy. Natomiast(2012-05-30)

Kasia: No i w sumie mam takiego pracodawcę który jest(2012-05-30)

Klaudia: Cytowanie przepisów jest tu zbędne. Każdy zainteresowany je zna.(2012-05-30)

Maciej Ś.: Konkluzja po części słuszna, gorzej z realizacją.... PS. Nikt(2012-05-31)

Maurycy: Co sądzicie o nowej formie szkoleniowej bhp jaką są(2012-08-15)

Maciej Ś.: Forma on line jest być może tańsza, czyli bardziej(2012-08-16)

Maciej Ś.: Wiem, że jedna pani obroniła dyplomową pracę inżynierską (w(2012-08-16)

Krzysztof: Witam, a jak można interpretować przepisy jeśli sytuacja przedstawia(2012-12-02)

Maciej Ś.: "...staż /.../ pracowałem w dziale BHP..." - Jeśli ta(2012-12-03)

a.: Witam! 3 lata temu ukończyłam studia podyplomowe z BHP,(2012-12-15)

ip: Do "a" - wiek(2012-12-15)

Maciej Ś.: O staż z urzędu pracy mogą starać się osoby, które spełniają jeden z poniżej zestawionych warunków: 1) osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy wg miejsca zamieszkania, - - - 2) studenci do 25 roku życia, - - - 3) absolwenci do 27 roku życia będący w okresie do 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym UKOŃCZENIE SZKOŁY WYŻSZEJ (co nie jest równoznaczne z ukończeniem studiów podyplomowych), - - - 4) bezrobotni powyżej 50 lat, - - - 5) osoby, które są bezrobotne od co najmniej 12 miesięcy, - - - 6) kobiety, które po urodzeniu nie podjęły zatrudnienia, - - - 7) osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego, wykształcenia (podyplomówkę z bhp można uznać za posiadanie kwalifikacji zawodowych), - - - 7) osoby, które nie pracowały dłużej niż 6 miesięcy, - - - 8) matki samotnie wychowujące dziecko do 18 roku życia, - - - 9) osoby bezrobotne, które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły zatrudnienia. = = = = = Stażyście przysługuje stypendium stażowe. (2012-12-16)

a.: Bardzo dziękuje za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie, jeśli posiadam swoją działalność gospodarczą, czy również bez problemu mogę odbyć bezpłatny staż i czy muszę się przyznać przed pracodawcą. Chodzi o to, że zakład produkyjny wstepnie , (jeszcze czeka mnie rozmowa z Dyr.) zgodził sie na 3 miesiące stazu bezpłatnego. Mi jak najbardziej to odpowiada, poniewaz chce sprawdzic, czy wogole sie w tym odnajde. Natomiast nie wiem czy wspominac o dzialanosci, czy dla pracodawcy to bez różwnicy...??? (2012-12-16)

Maciej Ś.: Opis sytuacji nie jest całkiem jasny. Ale zasadą unwersalną jest przedstawianie prawdy taką, jaką ona jest - bez ukrywania kontekstów. Poza tym - nie można świadczyć pracy przy rezygnacji z wynagrodzenia, bo wówczas to staje się wolontariatem, a nie stażem pracy. (2012-12-16)

a.: Panie Macieju pisze troche chaotycznie, bo srednio sie orientuje w trym wszystkim, za to przepraszam :) Czy moge prosic o podpowiedz w jaki sposób to legalnie załatwić, Mam 30 lat, od kilku lat mam zarejestrowaną działaność gospodarczą, 3 lata temu ukończyłam podyplomowe BHP, chciałam odbyś roczny staż- podczas poszukiwań, natrafiła sie duza firma produkcyjna w której mogłabym wiele sie nauczyc , lecz tu propnują 3 miesięczny staż bezpłatny. Do rozmowy dopiero dojdzie w styczniu, wiec jeszcze P.Dyr.nie jest swiadomy , ze posiadam działalność i nie jestem zarejestrowana w urz.pracy... co w takiej sytuacji zrobić, czy wogóle jest mozliwośc odbycia tego stazu w moim przypadku??? (2012-12-16)

Maciej Ś.: Jeśli to ma być praktyczne "przetrenowanie" posiadanej wiedzy i sprawdzenie umiejętności w realnej sytuacji na "niby" etacie (bez wynagrodzenia), to nic nie stoi na przeszkodzie aby podjąć taką próbę. Należy jednak liczyć się z tym, że w takim układzie będzie pani na statusie gościa (osoby trzeciej, postronnej) w zakładzie pracy i.........wszelkie zdarzenia niepożądane, które mogą (oby nie) panią spotkać, np. wypadek, będą powodowały konsekwencje na własną odpowiedzialność - bez żadnego prawa do jakichkolwiek roszczeń, w myśl starorzymskiej maksymy (volenti non fit iniura) "chcącemu nie dzieje się krzywda". Jednocześnie tak przeżyty (odbyty) "staż" nie będzie mógł być uznany w przyszłości (przy ewentualnym zatrudnieniu na etacie behapowca) jako staż pracy w tej dziedzinie. Ale, sądzę, że idzie pani tylko o samosprawdzenie (na użytek własny) swoich możliwości do przyszłego funkcjonowania w tym obszarze. Zatem.........do dzieła. (2012-12-17)

a.: BARDZO DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!! (2012-12-17)

Spider2000: Czytelniczka jest w błędzie. Przykro mi że ludzie kończą studia ale niestety nie nauczyli ich myśleć, myśleć i jeszcze raz myśleć. Sama Pani rozumie, że jej kierownik nie spełni wymagań kwalifikacyjnych na koniec czerwca 2013 ale podważa Pani czy teraz jest on specjalistą. Tak proszę szanownej Pani , jest ten kierownik Specjalistą poza Pani zakładem pracy. Trzeba bowiem cofnąć się do roku 1992 Monitor Polski nr 7. Jest tam Uchwała nr 14 Rady Ministrów z 18 lutego 1992r w sprawie służby bhp. Paragraf 2 ust 2 pkt 3 określa kto może być specjalistą ds bhp - może to być osoba posiadająca wyższe wykształcenie i 3 letni staż pracy w służbie bhp lub średnie wykształcenie i 5 letni staż pracy w służbie bhp. Pani kierownik spełnia ten drugi warunek i poza zakładem macierzysty w którym nie przypisano mu nazwy Specjalista ds bhp może posługiwać się taką pieczątką np w działalności gospodarczej lub jako wykładowca do 30 czerwca 2013r. (2013-05-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin: 15082618