ATEST Ochrona Pracy

18 grudnia 2017 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: Czy to wypadek zbiorowy?

Liczba wpisów: 40.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

Herod-Baba: Hirek:Jesteś zdziwiony swoim brakiem kompetencji i próbujesz kogoś tym obwiniać na forum dyskusyjnym kpiąc sobie prosto w twarz wszystkim tym, którzy wypowiedzieli się w tej sprawie w dobrej wierze na dodatek.To jest dopiero fachowiec pożal się Boże. (2017-06-22)

expert drogowy: To jeszcze ja dołoże swoje "pięć groszy" do tematu wypadku drogowego: Pojęcie wypadku drogowego, odmiennie od kolizji, jest określone w prawie. Art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym wspomina o uczestnictwie w wypadku drogowy, a art. 177 Kodeksu karnego o tzw. spowodowaniu wypadku. Z obu powyższych przepisów, a także utartej linii praktyki w omawianym zakresie, możemy określi następujące definicje omawianych terminów (nie bez znaczenia jest także art. 157 kk). (2017-06-20)

Hirek: Ludzie, Wy jeszcze dyskutujecie? Myślałem, że to forum dla behapowców. Czy aż tak dokładnie trzeba zapytać i za każdym razem pisać, że chodzi o wypadki przy pracy. Czasem to śmieszne. Czy z moich postów wynikało, że piszę o jakichś wypadkach komunikacyjnych zbiorowych? Mi się wydaje, że pisałem jasno o wypadku o pip, że Policja zakwalifikowała jako kolizję. Od kiedy to PIP bada wypadki drogowe? haha. Nie zmienia, to faktu że byłem zdziwiony, że na forum behpowskim wypadek sprowadziliście do wypadku drogowego i roztrząsaliście go jako drogowy. Każdy behapowiec nawet po szkole kojarzyłby go, rozpatrywał jako "przy pracy" Dwóch pracowników jedno zdarzenie, pip. Nawet kodeks karny włączyliście do mojego zdarzenia. (2017-06-20)

bezstronny: Metafrazując znanego kabareciarza - "Oj się Duda weźmie za takich, oj się weźmie..." (2017-06-20)

doświadczony II: Jarosław K.: Na tym forum wypowiadają się nie tylko pracownicy służby bhp. Ale bardzo źle są odbierane wpisy niby wykształconych a niedouczonych pseudo specjalistów lub ekspertów od bhp, którzy mając się za autorytety po prostu piszą bzdury jeszcze przy tym atakują bez pardonu tych, którzy piszą na temat logicznie oraz merytorycznie. To jest dopiero żenada. (2017-06-20)

Mariusz: Ale o co chodzi? Czy ja coś w tym wątku coś napisałem? Co raz gorzej z Wami. (2017-06-20)

Jośko !: Mariusz nie mów za nikogo mów za siebie.Mnie Ktoś? na pewno mnie nie obraził. (2017-06-20)

Jarosław K.: To teraźniejszy obraz pracownika służby bhp, ale czy wszyscy tacy są??? Jeden mądrzejszy od drugie, aby zabłysnąć, aby dorzucić drugiemu koledze po fachu. Żenada Panowie "behapowcy"! (2017-06-20)

???: "bezstronny: /.../ Definicja wypadku drogowego wynika /.../ przede wszystkim z definicji, które zostały określone w wielu przepisach prawa /.../ (2017-06-20)" - - - - Może to i mądre, ale w takiej formie całkowicie nieprzydatne. (2017-06-20)

inspektor: Szanowny Ktosiu? wiec, że mam podobny pogląd na Twój temat. To wszystko, co mam do napisania w temacie owego zbiorowego wypadku przy pracy. Mimo wszystko - Miłego dnia wszystkim życzę (Tobie też) (2017-06-20)

bezstronny: ???: Definicja wypadku drogowego wynika nie z projektu jakim jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Drogowego, lecz przede wszystkim z definicji, które zostały określone w wielu przepisach prawa, którymi to \"Krajowe Centrum\" się posługuje. Żenada i kompromitacja totalna - po prostu. (2017-06-20)

Ktoś ?: Szanowny niedouczony inspektorze: Nie zamierzam dalej z tobą polemizować.. Sam przyznałeś,że cię zainteresował mój wpis w którym wypowiedziałem się na temat niezdolności powyżej 7 dni a następnie użyłem określenia kwalifikacja uszczerbku na zdrowiu na użytek interpretacji przepisów zawartych w art. 156, 157 oraz 217. Kodeksu karnego. Nie będę tego nikomu wyjaśniał dlaczego tak zrobiłem, zwłaszcza tobie i potrójnym- pytajnikom nic nie znaczącym. Myśl sobie co chcesz na mój temat bo nie dbam o to i nie będę,cię przepraszał za to co napisałem, bo nikogo nie chciałem obrazić lecz wyraziłem tylko swoje zdanie negatywne. A to,że moją wypowiedź zawartą we wpisie uznajesz za chamską to gratuluję ci dobrego samopoczucia i przekonania iż posiadasz także nienaganną kulturę osobistą. (2017-06-20)

inspektor: Szanowny Ktosiu? napisałeś: "niezdolność", co wzbudziło moje zainteresowanie, więc chciałem dopytać. Potem obrażając mnie napisałeś, że chodzi o "uszczerbek" Jeśli dla Ciebie literalnie - uszczerbek = niezdolność, no cóż, Twoja brocha. Dalszej Twojej wypowiedzi nie komentuje, bo jest chamska! (2017-06-19)

doświadczony II: Zgadzam się z wpisem pod nickiem Ktoś? Można jednoznacznie stwierdzić,że kolizja drogowa to zdarzenie drogowe, które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne, a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazu. Jeżeli poszkodowana osoba jest pracownikiem i otrzymała zwolnienie lekarskie powyżej 7 dni w wyniku wypadku komunikacyjnego to sprawa musi znaleźć swój epilog w sądzie a sprawę wszczynają organa z urzędu. Jeżeli kwalifikacja uszczerbku na zdrowiu wynosi poniżej 7 dni to osoba poszkodowana musi wnieść oskarżenie prywatne. Tak bowiem stanowią przepisy Kodeksu karnego. (2017-06-19)

???: "Ktoś ?: /.../ Ucz się i pracuj nad sobą bo kiepsko z twoją wiedzą. /.../ (2017-06-19)" - - - - Kk art. 217. Kto uderza ,,,,,,,, itd. (2017-06-19)

Ktoś ?: inspektor: Chodzi tu o przepisy Kodeksu karnego a głównie o art.156,157 oraz 217 Kk.Przepisy te dotyczą kwalifikacji uszczerbku na zdrowiu powyżej 7 dni. Ucz się i pracuj nad sobą bo kiepsko z twoją wiedzą. Więcej ci nie będę pojaśniał szanowny nie douczony inspektorze. Bez urazy, uważam,że nie jesteś inspektorem bhp,bo jak byś nim był to byś sprawdził moją wypowiedź choćby w internecie. Skoro nim jesteś,to na to ci lenistwo nie pozwoliło, jak sądzę. (2017-06-19)

inspektor: Ktoś? - "niezdolność powyżej 7 dni" A mogę zapytać o jaką "niezdolność" chodzi"???" lub zacytowanie przepisu, K.k, który o tym mówi "???" (2017-06-19)

Ktoś ?: Wypadek z udziałem samochodu,w którym zostały osoby poszkodowane może być uznany jako wypadek przy pracy lub jako inny wypadek np.może być uznany jako wypadek w drodze do pracy lub z pracy.Natomiast czy wypadek ten kwalifikuje się jako kolizja drogowa czy wypadek drogowy decydują o tym skutki wypadku,w tym obrażenie cielesne osób, które doznały urazów, a u których urazy te spowodowały niezdolność powyżej 7 dni zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, którego postępowanie musi być wszczęte z urzędu przez właściwe organa tj. policję lub prokuraturę. Trzeba o ty pamiętać i nie pisać bzdurnych wywodów w tej kwestii. (2017-06-19)

???: "forumowicz: /.../ Logika "???" szczególne ostatniego wpisu wskazuje na brak wiedzy w zakresie wypadków. /.../ (2017-06-19)" - - - - " ???: /.../ ten przepis odnosi się WYŁĄCZNIE do WYPADKU PRZY PRACY (lub zrównanego - w zakresie ewentualnych świadczeń - z wypadkiem przy pracy). (2017-06-19)" - - - - I co ????????????? (2017-06-19)

forumowicz: Z tego co przeczytałem, to w zdarzeniu brało udział dwóch pracowników, ale innych firm. Opisane zdarzenie spełnia przesłanki zbiorowego wypadku przy pracy. Każdy z pracodawców powinien przeprowadzić postępowanie powypadkowe lub jeden z nich, a wtedy jedną dokumentację powyp. przekazać dla drugiego pracodawcy. Logika "???" szczególne ostatniego wpisu wskazuje na brak wiedzy w zakresie wypadków. Przykre to, ale prawdziwe. PS. W obecnym czasie Policja, Pogotowie ma taki cichy układ i od razu informują Prokuraturę i PIP w przypadku zdarzenia drogowego z udziałem osób - pracowników w czasie pracy. (2017-06-19)

Benek: "???" - Złóż zażalenie na działania Prokuratury i PIP, że źle interpretują przepisy. (2017-06-19)

???: "Hirek: /.../ Rzeczywiście przepis mówi o 2 osobach, a nie pracownikach. (2017-06-19)" - - - - Z tym, że ten przepis odnosi się WYŁĄCZNIE do WYPADKU PRZY PRACY (lub zrównanego - w zakresie ewentualnych świadczeń - z wypadkiem przy pracy). (2017-06-19)

Hirek: Dziękuję za podpowiedź. Chciałem zasięgnąć języka, bo wezwana nadgorliwa Policja na miejsce zawiadomiła Prokuraturę i Okręgowy Inspektorat Pracy. I PIP bada teraz wypadek. Ja też miałem wątpliwości, czy to wypadek zbiorowy. Rzeczywiście przepis mówi o 2 osobach, a nie pracownikach. (2017-06-19)

vide poniżej: "Jarek: ha ha ha. Dobre. (2017-06-18)" (2017-06-18)

inspektor: Odpowiedź: Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 167 z 2009 r., poz. 1322) - za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy CO NAJMNIEJ DWIE OSOBY. Trzeba sporządzić dwa protokóły powypadkowe. PS> Więc nawet jeśli w zdarzeniu uczestniczył pracownik i autostopowicz - OSOBA postronna, to jest to i tak wypadek zbiorowy. (2017-06-18)

Jarek: ha ha ha. Dobre. (2017-06-18)

???: Wypadek drogowy, to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni - definicja pochodzi z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa. (2017-06-18)

???: "expert: /.../ Wypadkiem jest zdarzenie drogowe, m.in. w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników doznał uszczerbek na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż 7 dni. /.../ (2017-06-18)" - - - - Uszczerbek na zdrowiu trwający np. 8 dni, to uszczerbek długotrwały czy stały? - - - - Uszczerbek na zdrowiu, to upośledzenie, dysfunkcja organu/narządu powstała w wyniku urazu, której (uszczerbek stały) nie da się już wyeliminować (najprawdopodobniej) do kończ życia. - - - - Noooooo, poziom expercki, NI MA CO! (2017-06-18)

expert: Warto, to wiedzieć, to wiedza ogólnodostępna: Wypadkiem jest zdarzenie drogowe, m.in. w wyniku którego co najmniej jeden z uczestników doznał uszczerbek na zdrowiu, którego leczenie trwa dłużej niż 7 dni. Zatem wypadkiem będzie także zdarzenie, gdzie uczestnik dozna, np. złamania ręki, a leczenia złamania trwa dłużej niż 7 dni, a zatem będziemy mówić o wypadku. Kolizją są natomiast inne zdarzenia, o mniejszych skutkach. Są to zatem wszelkiego rodzaju stłuczki, w których wszakże ucierpiała osoba lecz jej leczenie nie trwało dłużej niż 7 dni. (2017-06-18)

???: Wypadek drogowy to wówczas, gdy uczestnicy zdarzenia komunikacyjnego odnieśli urazy. Kolizja, to uszkodzenie pojazdów, ale bez urazów (szkód) uczestników zdarzenia. I nie ma co kombinować. Jeśli policja uznała zdarzenie za kolizję, to uczestnicy zdarzenia nie ponieśli szkód na swoim zdrowiu. Trzeba się na coś zdecydować. A jeśli nie ma urazu (-ów), to i nie ma wypadku drogowego, a tym samym wypadku przy pracy. (2017-06-18)

Hirek: Dopiero przeczytałem, to dwa wypadki przy pracy? jak dwóch pracodawców, czyli indywidualne? Policja zakwalifikował to jako kolizje, a ktoś pisze, że to wypadki. Z tego co wiem wypadek drogowy, to wtedy gdy hospitalizacja trwa pow. 7 dni? Mylę się. Co ten "???" sugeruje. (2017-06-18)

Hirek: Dla jasności, tak jak mniej więcej wywnioskował Benek, dwóch pracowników rano około 7.30 z siedziby jednego z pracodawców x udawało się samochodem służbowym jednego z pracodawców, którego uprawnionym kierowcą był jeden z pracowników do miejsca wykonywania powierzonych obowiązków (wycinanie przydrożnych krzaków na drodze z) Jeden pracownik był pracownikiem pracodawcy x a drugi pracownikiem pracodawcy y, ale obaj w tym dniu mieli wykonywać te same obowiązki służbowe na podstawie jakiegoś tam porozumienia. Podczas drogi z impetem najechał na nich inny pojazd Mam nadzieję, że okoliczności już są jasne. Urazy - obaj -stłuczenie żeber i urazy kręgosłupa. Co myślicie o tym (2017-06-18)

jb: Tego Hirek nie napisał a to podstawowe pytanie do kwalifikacji wypadku (2017-06-18)

jb: Skąd jadą na miejsce wykonywania pracy z zakładu czy z domu. (2017-06-18)

Benek: Tak przy okazji dla "???" - Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą: - - - - - !!! m.in. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy!!! + kolizja!!! + doznane urazy po kolizji!!! Szkoda tu pisać po próżnicy, jak tu taki poziom. (2017-06-18)

???: Kolizja czy wypadek drogowy? Służbowe auto - czyje? Dwóch pracowników od dwóch różnych pracodawców. Jadą do miejsca wykonywania pracy (przewóz pracowników)?Dojechali, ale "po drodze" doznali urazów. Czy to wypadek przy pracy, a może to dwa wypadki? Może to wypadki w drodze do pracy? (2017-06-18)

expert: Zmieńmy jeden element. Zamiast pracownika innej firmy wprowadźmy do zdarzenia przygodnego autostopowicza. I jak teraz wygląda kwalifikacja prawna wypadku? (2017-06-18)

expert: A to ciekawe, dlaczego taki pogląd? (2017-06-18)

znawca: Niestety, to wypadek indywidualny. (2017-06-18)

Hirek: Dwóch pracowników jedzie autem służbowym na miejsce wykonywania pracy. Ważne - Z czego każdy z nich ma innego pracodawcę. Podczas drogi ulegają kolizji i doznają obaj urazów. Czy to wypadek zbiorowy, czy indywidualny? (2017-06-18)

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2017

Liczba odwiedzin: 27876416