ATEST Ochrona Pracy

20 marca 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: Technik BHP

Liczba wpisów: 26.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

inżynier: Do technika bhp: Przyszły nowe czasy a wraz z nimi nowe często zwiększone wymagania zawodowe. Może jest tak,że masz rację, bo 10,15,20 lat i więcej temu wystarczyło mieć zawód technika bhp i zostać specjalistą. Dzisiaj już nie jest tak jak dawniej. W miedzy czasie powstało dużo szkół wyższych i to prywatnych o kierunku bhp, gdzie dawniej tego nie było a ich absolwenci po woli wypierają z rynku pracy techników bhp, jako obecnych inspektorów i st. insp. bhp a za jakiś czas szkoły policealne zakończą nabór z powodu braku chętnych do nauki zawodu technika bhp i sprawa się sama rozwiąże i będzie po kłopocie,ale czy na pewno? Tego nikt dzisiaj nie może przewidzieć. (2017-12-06)

technik bhp: W temacie gdzie jest mowa o technikach bhp, próbuje się ten zawód lekceważyć a często nawet dyskredytować, a przecież występuje on w przepisach rozporządzenia ws. służby bhp a także w klasyfikacji zawodów dla potrzeb rynku pracy oraz w dalszym ciągu kształci się w policealnych szkołach techników bhp. Pytanie tylko po co, jak zawód ten ma utrudnione możliwości zatrudnienia u zleceniodawcy na podstawie umowy zlecenie/dzieło? I nikt z tym nic nie robi, co jest dla mnie zadziwiającą sprawą . (2017-12-06)

specjalista bhp: Do inż./pracodawca: Zgadzam się z twoim wywodem,że na samodzielnym ważnym stanowisku dla firmy zatrudnia się ludzi z odpowiednim wykształceniem i wymaganym stażem pracy w danej branży, bo nie ma czasu na ich „drogą naukę”. To samo dotyczy pracowników służby bhp zatrudnianych na samodzielnym stanowisku starszego inspektora ds. bhp, raczej trudno znaleźć pracę osobie nawet z wyższym wykształceniem, ale bez stażu pracy w ogóle, a tym bardziej w danej branży, a także bez stażu pracy w służbie bhp na podobnym stanowisku. Jest to duże ryzyko dla pracodawcy. Dlatego w ofertach pracy pracodawcy mają określone wymagania i preferencje w zależności od rodzaju firmy jej struktury, branży, wielkości zatrudnienia .Częściej wolą zatrudnić osobę posiadającą kwalifikacje specjalisty ds. bhp z co najmniej 2 letnim stażem w służbie bhp danej branży, np. budowlanej,energetycznej itd. Lecz też biorą pod uwagę oferty techników bhp z wieloletnim stażem pracy, w tym w służbie bhp w konkretnej branży i nie są oni bez szans na zatrudnienie. (2017-12-06)

inż./pracodawca: logika?: By nie było żadnej wątpliwości wyjaśniam, że miałem na myśli to co stosuję we własnej firmie,że nie zatrudniam osób na ważne stanowiska samodzielne osób, które nie posiadają doświadczenia zawodowego i życiowego. Samo wykształcenie nie wystarcza. Ważne są dla mnie także ukończone kursy i szkolenia, znajomość języków obcych oraz takie jak referencje tzw. opinie innych pracodawców, czy zapytanie o karanie, predyspozycje do zawodu i stan zdrowia. Większość kandydatów do pracy przechodzi badania psychologiczne w ramach lekarskich badań wstępnych i okresowych. Jest to chyba logiczne, roztropne, pragmatyczne i praktyczne. (2017-12-06)

kkk: techniki: Kolego Technik ówczesny Prezes ZG nic nie zrobił dla techników bo po co. Pozbył się konkurencji (2017-12-05) (2017-12-05)

411: 303: Oj chyba na długo. (2017-12-05)

Herod-Baba: logiga?: Jaka u ciebie to logika, jeżeli piszesz nie logicznie. (2017-12-05)

technik: Jestem technikiem bhp z 4 letnim stażem pracy w służbie bhp branży budowlanej. Należałem do OSPS BHP tylko 2 lata, z którego wystąpiłem bo doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie taka organizacja, która mnie bardzo rozczarowała, bo nie spełniła moje oczekiwania i zajmowane stanowisko st insp. ds. bhp w firmie także. Dlatego wróciłem do swojego pierwszego zawodu wyuczonego technika budownictwa ogólnego, wyłącznie z przyczyn finansowych (znacznie wyższego wynagrodzenia). Obecnie jestem na emeryturze, ale jeszcze pracuję na 1/3 etatu u nowego pracodawcy w dużej firmie budowlanej, gdzie głównie zajmuję się kosztorysowaniem robót żelbetonowych. Ale nie tylko, ponieważ mam także 10 letnie doświadczenie praktyczne na budowach jako starszy mistrz budowlany (majster) i znam się na kierowaniu robotami oraz na projektowaniu, ponieważ pracowałem 5 lat w biurze projektowym, to sporządzam Plany BIOZ i wiele instrukcji, w tym IBWRB oraz niekiedy nieskomplikowane projekty montażu wraz z instrukcją organizacji montażu konstrukcji stalowych i prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych, w tym nietypowych rusztowań budowlano-montażowych metalowych, ale i rusztowań drewnianych. Samodzielnie lub z zespołem projektantów. Napisałem o osobie, tylko dlatego żeby uświadomić tym wszystkim, którzy nie doceniają wiedzy i doświadczenia zawodowego techników w ogóle, w tym techników bhp, po to,by się dobrze zastanowili przed wydaniem pochopnej negatywnej opinii na ich temat Myślę,że mój opisany przykład co do przydatności jako technika jest przykładem jednym z wielu. (2017-12-05)

logika?: "inż./pracodawca: /.../ bez braku doświadczenia zawodowego nikt logicznie myślący nie odważy się powierzyć osobie takiej odpowiedzialnego stanowiska w firmie zwłaszcza w prywatnej. /.../ (2017-12-05)" - - - - Za to Z BRAKIEM doświadczenia zawodowego odważy się powierzyć? (2017-12-05)

inżynier: było się uczyć: Uczyć się trzeba zawsze, ale nie koniecznie w szkole,czy na studiach,ale zostawmy to na boku, ponieważ kończy się era,w której każdy musiał ukończyć wyższe studia, bez względu na to czy miał wiedzę ku temu czy też nie, bo było takie zapotrzebowanie. Paranoją było żądanie od osoby sprzątającej,przepraszam bardzo konserwatora powierzchni płaskich, wyższego wykształcenia i znajomości języka obcego najlepiej angielskiego. Obecna reforma szkolnictwa pani minister Zalewskiej stawia na odbudowę szkolnictwa zawodowego i przywrócenia mu godnego miejsca, ponieważ brak jest na rynku pracy poszukiwanych przez pracodawców fachowców po szkołach zawodowych obecnie przekształcanych w szkoły branżowe I i II stopnia. Natomiast zapowiadana reforma szkolnictwa wyższego ministra Gowina również ma wprowadzić zmiany, by wyższe uczelnie przestały kształcić bez ograniczeń absolwentów jako przyszłych bezrobotnych. (2017-12-05)

pracodawca "x": i co z tego?. A to z tego,że w rozporządzeniach ws. służby bhp st. inspektorzy ds. bhp posiadający zawód technika bhp i obowiązkowy min. 3 letni staż pracy w służbie bhp,(a tzw.„podyplomowcy” nie mają żadnego prawa używania tytułu zawodowego o kierunku lub specjalności bhp) oraz bez stażu pracy, to jedni i drudzy mogą być zatrudniani w służbie bhp. Ponadto posiadają takie samo prawa i obowiązki do wykonywania 22 zadań określonych w stosownym rozporządzeniu, to jedynie mogą być zatrudnieni tylko i wyłącznie na podstawie umowy o pracę a nie na umowę zlecenie czy dzieło. Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe,że pracodawca/zleceniodawca nie może decydować kogo zamierza zatrudnić jako behapowca we własnej firmie,(specjalistę,czy st. insp. ds. bhp) i na jakiej podstawie i za ile. (2017-12-05)

inż./pracodawca: Należy przypomnieć niektórym mądralom o tym,że; Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów ds. bhp. Pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające wymagania kwalifikacyjne:1) Inspektorem ds. bhp może być osoba posiadająca zawód technika bhp. 2) Starszym inspektorem ds. bhp może być osoba posiadająca: a) zawód technika bhp oraz co najmniej 3 letni staż pracy w służbie bhp lub b) wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp. Dla mnie jest to zupełnie nie zrozumiałe,że st. insp. bhp posiadający zawód technika bhp do wykonywania swojej pracy musi posiadać co najmniej 3 letni staż pracy w służbie bhp,a często się zdarza że ma on staż pracy 10, 15 letni i większy, a osoby z wyższym wykształceniem np. kierunkowym i/lub podyplomowym nie muszą posiadać żadnego stażu pracy i bezpośrednio po tych studiach mogą już obejmować od razu stanowisko starszego inspektora ds. bhp i to w jednoosobowej komórce bhp, praktycznie w każdej firmie i w każdej branży,czegoś takiego nie ma na innych stanowiskach pracy. Bo bez braku doświadczenia zawodowego nikt logicznie myślący nie odważy się powierzyć osobie takiej odpowiedzialnego stanowiska w firmie zwłaszcza w prywatnej. Chyba że uzna,że stanowisko st. insp. ds. bhp nie jest stanowiskiem odpowiedzialnym, a to już inna sprawa z innej beczki z solą. (2017-12-05)

Halszka: było się uczyć: Było. Jednak zacznę od czegoś innego. Do gawedzi zaliczają się takie osobniki jak ty, niedouczone. Te dwa rozporządzenia ws służby bhp,na które się powołujesz dotyczyły tzw” behapowców” kursowych, a nie techników bhp. Ci tak zwani behapowcy po kursie podstawowym bhp mieli wybór kończyć policealne studium bhp i uzyskać zawód technika bhp i w przyszłości objąć stanowisko inspektora lub starszego inspektora ds. bhp i/lub podjąć studia wyższe kierunkowe albo inne a następnie ukończyć podyplomówkę, by w przyszłości zostać co najmniej specjalistą ds. bhp. Oczywiście technicy bhp też mogli podjąć naukę na wyższych uczelniach, ale tego nie musieli z różnych chociażby względów. (2017-12-04)

budowlaniec: mniemanologia:Tu chodzi o umiejętności, a nie o wyższe a w dodatku nie przydatne wykształcenie, np. mgr historii(była nauczycielka), ubiegała się po "dyplomówce" o pracę na dużej budowie 1800 zatrudnionych i 80 firm wykonawczych. I została zatrudniona i co robiła? A no chodziła po budowie z książką Rączkowskiego pod pachą i drżała cała ze strachu. Sama nawet nie umiała poruszać się po budowie nie mówiąc już o doradzaniu i kontrolowaniu wykonawców i podwykonawców. Stwarzała sytuacje konfliktowe do tego stopnia, że wykonawcy wnosili o jej zwolnienie i to w trybie natychmiastowym. Po okresie próbnym osoba ta sama zrezygnowała z dalszej pracy, ponieważ jak wyjaśniła nie radziła sobie ze stresem związanym z wykonywaną pracą. (2017-12-04)

kakaja szoł: mniemanologia: W jednoosobowej komórce bhp wystarczą kwalifikacje starszego inspektora ds. bhp. W przypadku zawodu technika bhp wymagany jest 3 letni staż pracy. Widać jak na dłoni twoje nieuctwo. Pracodawca woli zatrudnić technika bhp z wieloletnim stażem pracy np. w firmie budowlanej niż np. mgr zarządzania z ukończonymi studiami podyplomowymi i z 1- rocznym stażem w służbie bhp, ale bez stażu w firmie budowlanej. Koniec kropka, bo to przemawia na korzyść zawodu technika bhp zwłaszcza jak ten dodatkowo posiada wykształcenie kierunkowe,tj. zawód technika budownictwa i kilkuletni staż na budowie np. jako technik budowy,czy mistrz budowlany (majster). (2017-12-04)

gość: niestety, ale: Z ciebie przemawia wielkie nieuctwo. Dzisiaj w dobie rozwiniętej medycyny w ogóle nie kształci się już felczerów bo nie ma takiej potrzeby, jak to kiedyś miało miejsce zaraz po II wojnie światowej zwłaszcza z powodu braku lekarzy,(a felczer nigdy nie miał uprawnień lekarza). Ale techników bhp dalej się kształci, bo o nich jest mowa w rozporządzeniu ws. służby bhp, ponieważ są oni zaliczani do średniego personelu, podobnie jak technicy farmacji, którzy w dużych sieciach aptek stanowią 80 % załogi. Technicy bhp również zajmują określone stanowiska w służbie bhp naszego kraju oraz w państwach UE a także w wielu innych państwach nie należących do UE. (2017-12-04)

i co z tego?: „członek OSPSBHP: /.../ Niektórzy prawnicy nawet z PIP orzekli,że /.../ (2017-12-03)” - ORZEKLI? Czy mają jakąś podstawę prawną do ...... orzekania? A może tylko ..... rzekli? (2017-12-03)

mniemanologia: "kkk: /.../ Dlatego pracodawcy małych i średnich firm wolą zatrudniać nawet na etacie np. na 1/56 doświadczonych techników bhp /.../ (2017-12-03)" - - - - Średnia firma - 51 do 250 pracowników. Czemu nie, ale w zespole (komórce wieloosobowej), i co najwyżej jako starszy inspektor ds. bhp. Ale czy "wolą"? To kwestia dyskusyjna. (2017-12-03)

kkk: Technicy bhp zwłaszcza z wieloletnią praktyką w danej branży tj. powyżej 10, 20 i 30 lat są na pewno lepszymi fachowcami i prawdziwymi specjalistami niż osoby z wyższym wykształceniem, które ukończyły tzw. „podyplomówkę”, ponieważ posiadają oni większe doświadczenie zawodowe i kompetencje z zakresu praktycznych umiejętności zawodowych, czego po prostu nie można nauczyć się na żadnej nawet najlepszej uczelni wyższej.Dlatego pracodawcy małych i średnich firm wolą zatrudniać nawet na etacie np. na 1/56 doświadczonych techników bhp niż tzw. podyplomowców. (2017-12-03)

niestety, ale: felczer nigdy nie zostanie ordynatorem. (2017-12-03)

było się uczyć: Swego czasu ATEST opublikował stanowisko ministerstwa - autora przedmiotowego rozporządzenia - w którym dogłębnie wyjaśniono wprowadzony wówczas (i aktualnie obowiązujący) stan prawny. Ale gawiedź tego nawet nie przeczytała a teraz gardłuje. Podobnie było z tzw. behapowcami "kursowymi" - dano im 5 lat na poduczenie się, następnie przedłużono ten okres do lat 8-miu. A oni tylko lamentowali , bo im ..... się należy za frico. I dalej tylko postawy roszczeniowe. (2017-12-03)

technik bhp: technik bhp: Pan Marek Nościusz jako ówczesny prezes OSPS BHP w wywiadzie dla PROMOTORA NR9/2014 nakreślił wizję przyszłego samorządu zawodowego pracowników służby bhp, z którą to wizją trudno się jest zgodzić i oczywiście z tego tytułu poprzeć także w stowarzyszeniach i poza nimi, a zwłaszcza w sejmie przy uchwalaniu ustawy o tym samorządzie. Wątpliwości budzi sposób sprawowania kontroli samorządu zawodowego nad wykonywaniem obowiązków zawodowych służby bhp i sposób uzyskiwania „uprawnień”do wykonywania 22 zadań służby bhp wynikających z przepisów kodeksu pracy a w szczególności z rozporządzenia ws służby. bhp. Pan Marek Nosciusz stwierdza wprost,że gdyby był samorząd zawodowy. To by nie doszło do degradacji techników bhp z funkcji specjalisty do st. inspektora ds. bhp, co nie jest sprawą najważniejszą. Ważniejszą sprawą dla techników bhp zatrudnionych na stanowisku st. inspektora jest pozbawienie ich możliwości zatrudnienia na umowach cywilno-prawnych, czegoś takiego nie ma w żadnym państwie należącym do UE i poza nią oraz żadnym innym zawodzie w naszym kraju. Zapomniał dodać,że wtedy został popełniony wielki błąd pomimo, że istniały stowarzyszenia pracowników służby bhp, które nawet nie kiwnęły palcem w tej sprawie i do dzisiaj nie podjęły się naprawy tego błędu. Pytanie co jeszcze robią technicy bhp w tych stowarzyszeniach? (2017-12-03) (2017-12-03)

członek OSPSBHP: Członek OSPSBHP: Niektórzy prawnicy nawet z PIP orzekli,że zakaz zatrudniania techników bhp na stanowisku st.insp.ds. bhp na zasadzie umów cywilno-prawnych narusza prawa człowieka i naszą Konstytucję, dlatego należało wystąpić z interwencją do Rzecznika Praw Obywatelskich i ewentualnie do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie kwestii techników bhp, których pozbawiło tych praw rozporządzenie ws.służby bhp. To mogą ciągle uczynić stowarzyszenia pracowników służby bhp. (2017-12-03) tech (2017-12-03)

nowy w branży: Muszę stwierdzić,że podczas jednego ze spotkań organizowanych przez OSPS BHP na terenie OIP poruszyłem temat dyskredytacji i dyskryminacji zawodowej techników bhp, gdzie przyznano mi rację,ale tylko rację, bo jak się wyrażono to PIP i OSPS BHP stało się bezradne wobec obowiązujących przepisów rozporządzenia Rady Ministrów ws. służby bhp, co nie jest do końca zgodne z prawdą. (2017-12-03)

"obiektywny": "st.insp.bhp: W wyniku rozporządzenia ws. służby bhp słusznie uznanego za błąd w sztuce /.../ (2017-12-03)" - - - - przez niedowartościowanych techników bhp .............. (2017-12-03)

st.insp.bhp: W wyniku rozporządzenia ws. służby bhp słusznie uznanego za błąd w sztuce, naruszającego prawa człowieka, prawo obywatela oraz przepisy kodeksu pracy. Podam przykład jestem technikiem budownictwa z uprawnieniami budowlanymi do kierowania robotami uzyskałem tytuł technika bhp w roku 1978, obecnie studiuję budownictwo na Politechnice (studia II stopnia magisterskie) i w myśl ostatnich przepisów jak się dowiedziałem od pani kadrowej mojej firmy,że mogę pracować bez przeszkód na stanowisku st. inspektora ds. bhp w spółce „matce”, ale nie mogę podjąć pracy na podobnym stanowisku w kilku mniejszych oddzielnych spółek „córek” w ramach umów cywilno-prawnych, ponieważ nie posiadam wymaganych kwalifikacji zawodowych w służbie bhp. Podjąłem więc męską decyzję i na zasadzie porozumienia stron zatrudniłem się u konkurencji,ale już na innym stanowisku, bo w dziale planowania, przygotowania i realizacji inwestycji i to za znacznie wyższe wynagrodzenie i tego kroku nie żałuję, wręcz przeciwnie. (2017-12-03)

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 29035132