ATEST Ochrona Pracy

18 grudnia 2017 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: lekki hełm ochronny

Liczba wpisów: 15.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

doświadczony II: Sebek: Nie możesz na placu budowy w rozumieniu przepisów ustawa-prawo budowlane i przepisy wykonawcze do tej ustawy także! (2017-08-17)

inkoguto: "doświadczony II: /.../ Nie ma takiego pojęcia jak lekkie hełmy ochronne. /.../ (2017-08-06)" (2017-08-11)

Sebek: A co z moim zapytaniem? Mogę czy nie mogę? Ktoś odpisze na moje pytanie. (2017-08-11)

mrdyk: Tu się zgadzam,że hełmy ochronne powinny być starannie dobierane do warunków pracy oraz występujących zagrożeń z uwzględnieniem obowiązujących norm w tym zakresie. Ważny jest też certyfikat na znak bezpieczeństwa, instrukcja producenta, instrukcja użytkowania wydana przez pracodawcę. (2017-08-10)

juras: Zgadzam się z wpisem GONZO,pamiętając chociażby jeszcze o hełmach strażackich. (2017-08-10)

Gonzo: Obecnie norma na hełmy ochronne przemysłowe obowiązuje norma PN EN 397. Innej normy po prostu nie ma. Jednak do prac alpinistycznych mogą być stosowane hełmy np. wg. normy PN EN 12492. Istnieje jeszcze wiele innych hełmów zwanych często kaskami w przypadku stosowania ich w sporcie np. kolarskim żużlowym,motokrosowym, w wyścigach samochodowych. Czy na przykład mogą być hełmy ochronne do piaskowania metali, a także hełmy wojskowe. Ważne przy doborze właściwych hełmów ochronnych trzeba brać pod uwagę warunki pracy np. w niskich lub wysokich temperaturach itd.itp. Ważne jest wiele innych informacji zawartych w instrukcji użytkowania. Ważność okresu użytkowania np. 2 lata od daty produkcji dla hełmów przemysłowych i 5lat dla hełmów FAZA dla elektryków. Hełm ochronny powinien mieć kartę użytkowania i co roku wpis z przeglądu stanu technicznego dokonanego przez osobę kompetentną. (2017-08-10)

Monika: A jaka jest różnica pomiędzy kaskiem a hełmem (2017-08-09)

praktyk: Jeżeli chodzi o hełmy ochronne to występują np.: hełmy budowlane i przemysłowe dla górników, hutników, energetyków oraz inne, po prostu. (2017-08-06)

doświadczony II: Sebek : Zgadzam się z wpisem budowlańca, do którego tylko dodam wyjaśniając,że: Nie ma takiego pojęcia jak lekkie hełmy ochronne. Norma na którą się powołujesz EN 812, dotyczy czapek ochronnych z wkładką zabezpieczającą, które służą do ochrony głowy przed uderzeniami o twarde przedmioty lub elementy konstrukcji. Nie zapewniają jednak ochrony przed spadającymi przedmiotami. Radzę zapoznaj się z katalogiem np. firmy PROTEKT, który powinien znajdować się na każdej budowie i to on pomaga i ułatwia w znacznym stopniu na właściwy dobór hełmów w ogóle, w tym hełmów ochronnych do pracy na wysokości w szczególności. Przypomnieć należy,że nie na każdej budowie kierownik budowy może z katalogów "soi" skorzystać a powinien, ponieważ to on jest pośrednio odpowiedzialny za stan bhp jak stanowią przepisy w tym zakresie. (2017-08-06)

bóg: Tabela nr 2 zawiera tylko „WSKAZANIA”, które „pracodawca powinien (vide § 8) uwzględniać” bo jej zapisy „literalnie” nie są bezwzględnie obowiązujące. To tylko porady dla mniej kumatych i niesamodzielnych w myśleniu. PS. Co do mnie, to nie liczcie na moją pomoc, macie przecież w prezencie ode mnie wolną wolę, to z niej korzystajcie. (2017-08-06)

expert: Użycie słowa „powinien” w połączeniu z bezokolicznikiem jest równoznaczne z OBOWIĄZKIEM podjęcia określonego działania przez pracodawcę i pracownika, które jest zachowaniem pożądanym, oczekiwanym, spodziewanym. (2017-08-06)

expert: Żaden pracodawca i służba bhp o tym nie decyduje (nie ustala sytuacji i warunków), tylko tabela nr 2, załącznika nr 2 - SZCZEGÓŁOWE ZASADY STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Warto o tym wiedzieć Panie i Panowie. Polecam zapoznać się z obowiązującymi szczegółowymi zasadami. (2017-08-06)

budowlaniec: Sebek: Lekkie hełmy ochronne nie mogą być stosowane przy robotach budowlanych, które wykonujesz - ponieważ one nie chronią głowy przed upadkiem z wysokości przedmiotów. Tak stanowią normy i przepisy w sprawie stosowania hełmów ochronnych przemysłowych, podczas wykonywania robót budowlano-montażowych.Gdy będziesz się upierał przy swoim to musisz być przygotowany na karę za naruszenie przepisów bhp w tym zakresie (za niewłaściwe stosowanie soi). (2017-08-04)

Expert: Sebek: "...i ciągle nim w coś uderzam" - No właśnie drogi Sebku, po to go masz na głowie, żeby chronił Twoją głowę m.in. przed skutkami tych uderzeń. (2017-08-04)

Sebek: Witam, pytanie dotyczy lekkich hełmów ochronnych wg normy EN 812. Otóż jestem monterem stolarki budowlanej, dokładnie to w chwili obecnej Konstrukcji aluminiowych Very Happy i tu moje pytanie czy mogę zamiast przemysłowego hełmu ochronnego który jest strasznie niewygodny i ciągle nim w coś uderzam Laughing nosic lekki hełm? Ryzyka, że mi coś spadnie na głowę niema, nie licząc podestów które jakby spadły to i tak by mi głowę urwały razem z hełmem Laughing. Może jest jakiś ekspert co powie czy mogę nosić wygodną czapeczkę ochronną zamiast niewygodnego hełmu ?? (2017-08-02)

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2017

Liczba odwiedzin: 27876488