ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 11/2003

Jarosław Łucka

Jarosław Łucka
Jarosław Łucka

Kim jest kontrkandydat Jadwigi Polaczek na prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP? - takie pytanie zadawała sobie zapewne część uczestników zjazdu tej organizacji, który odbył się w październiku br. w Boszkowie. Tym bardziej takie pytanie stawiają sobie czytelnicy. Przegrać z długoletnią szefową organizacji to żaden wstyd, wprost przeciwnie, tym bardziej, że kontrkandydat, Jarosław Łucka, uzyskał 47 głosów (na ponad 130 zgromadzonych). Nie miał dotąd okazji przedstawić się szerszej publiczności w naszym środowisku. Wiadomo było tylko, że od sześciu lat jest prezesem oddziału OSPSBHP w Poznaniu.

Urodził się w 1965 roku w Śremie. W 1985 roku ukończył Państwowe Technikum Rolnicze w Grzybnie, po czym zdał egzamin do Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po trzech latach wrócił jednak do cywila. Pierwszą pracę podjął w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mosinie. Jako człowiekowi z doświadczeniem militarnym, zaproponowano mu stanowisko inspektora ds. bhp, ppoż. i obrony cywilnej. W wielu firmach w owym czasie (lata 85-90) te funkcje łączono. Jak większość z nas, zaczynał tę pracę bez wcześniejszego przygotowania behapowskiego. Stosowne kwalifikacje zdobywał w służbie bhp. Ukończył zatem kurs, a później pomaturalne studium bhp w roku 2001.

Zmieniał kilkakrotnie zakłady pracy, poznał różne branże. Był zatrudniony jako specjalista ds. bhp między innymi w Zakładach Przemysłu Gumowego "Stomil" w Środzie Wlkp. oraz w Poznańskiej Szkole Handlu "Elektromis". W roku 1996 został kierownikiem działu bhp w nowo organizowanej sieci sklepów "Biedronka", na którą składa się kilkaset placówek sklepów dyskontowych w całym kraju. W roku 2000 podjął się zarządzania sprawami bhp w nowo tworzonej sieci handlowej sklepów "Żabka". Lubimy "Żabki" i "Biedronki", bo nie są to supermarkety, gdzie traci się mnóstwo czasu, zwłaszcza przy kasie. Ale organizacja takich sieci z punktu widzenia bhp to głównie szereg problemów związanych z logistyką - jak bezpiecznie przyjąć towar, wyłożyć go w magazynach, a następnie umieścić na regały sklepowe, jak zapewnić bezpieczeństwo rozproszonej po kraju załodze. W tym okresie Jarosław Łucka nauczył się bardzo wiele - przede wszystkim przywykł do korzystania z najnowszych rozwiązań technicznych w komunikowaniu się i kierowaniu firmą. Z laptopem nie rozstaje się nawet w czasie wolnym.

Te umiejętności przydały mu się w ostatniej pracy. Od 2001 roku jest kierownikiem działu bhp w Banku Zachodnim WBK SA. Potrafi jednocześnie godzić wiele spraw. Jest absolwentem pomaturalnego studium bankowości, został inżynierem - po ukończeniu w roku 2001 Akademii Rolniczej w Poznaniu. Można powiedzieć, że nauka stała się jego nawykiem. Obecnie kończy studia podyplomowe z zakresu bhp i ergonomii w CIOP. Wcześniej zdobył kwalifikacje audytora zarządzania bezpieczeństwem pracy. Wreszcie jest autorem "Poradnika bhp dla pracodawców", aktualizowanego na bieżąco, łączącego wskazania dla przedsiębiorców z praktycznymi podpowiedziami w formie elektronicznej. Jest autorem programu komputerowego, służącego do kompleksowej obsługi firm, zatytułowanego "Bezpieczeństwo i Higiena Pracy na CD". Jego przykład świadczy wyraźnie, że przywiązuje wagę do podnoszenia kwalifikacji przez służbę bhp. Właśnie z inicjatywy poznańskiego oddziału stowarzyszenia utworzono specjalność zarządzanie bezpieczeństwem pracy w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu. Studiujący członkowie stowarzyszenia mają ulgi w czesnym. To bardzo konkretna zachęta. Jednocześnie kierowany przez niego oddział stowarzyszenia próbuje podejmować sprawę nadmiernej wolności szkoleń bhp, co skutkuje niską jakością kursów, a także stosunkiem do spraw bezpieczeństwa pracy. Twierdzi, że przepisy sanitarne lepiej regulują problematykę szkoleń ze swojego zakresu.

Jarosław Łucka musi być człowiekiem dobrze zorganizowanym. Obsługując najpierw sieci handlowe rozlokowane na terenie całego kraju, a teraz placówki bankowe, również w lokalizacji ogólnopolskiej, zmuszony jest do ciągłych podróży, a zwłaszcza realizowania bardzo sprawnej komunikacji wewnętrznej. Trzeba dodać, że od roku 1996 prowadzi niewielką firmę szkoleniowo-konsultingową, którą praktycznie kieruje na odległość. Radzi sobie z tym wszystkim, co wydaje się trudne do uwierzenia. Ostatnio znalazł się w grupie wyróżnionych przez ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z okazji 50-lecia powstania służby bhp w Polsce.

Jak widać, na hobby pozostaje mu niewiele czasu. Po pracy chętnie odwiedza pływalnię. Lubi wypoczywać podczas spacerów w lesie. Docenia też wędrówki po górach, spacery nad morzem oraz spływy kajakowe jeziorami i rzekami Mazur. Interesuje się fotografią cyfrową. Z rozrywek umysłowych najbardziej ceni sobie szachy.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069816