ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 10/2015

Zofia Strzyż

Zofia Strzyż
Zofia Strzyż

Studiowała handel zagraniczny. Pierwszy rok w Warszawie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, jednak zatęskniła za domem i przeniosła się na ten sam kierunek na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Inspiracją wyboru właśnie tego kierunku była ciocia, która wówczas pracowała w Gdańsku w Polcargo i często wyjeżdżała służbowo za granicę. Były to lata komunizmu - połączenie pracy zawodowej z możliwością podróżowania do innych krajów było kuszące. Tata namawiał ją na medycynę, pragnął, by poszła w jego ślady, ale nie czuła powołania i nie żałuje swojej decyzji. Zofia Strzyż urodziła się w Poznaniu i całe życie (z przerwami na podróże) tu spędziła. Nie wie, czy ma cechy gospodarnej poznanianki, ale wielkopolska mentalność (czytaj solidność) bardzo jej odpowiada. Lubi, kiedy sprawy są poukładane, odpowiedzialność to cecha, którą bardzo ceni. Jej zdaniem poznaniacy są otwarci i gościnni. Lubi Poznań, dobrze się w nim czuje.

W czasach PRL-u nie było w Poznaniu central handlu zagranicznego, z wyjątkiem biura hz w Zakładach Cegielskiego, ale Międzynarodowe Targi Poznańskie były miejscem, gdzie absolwenci handlu zagranicznego byli mile widziani. Szybko polubiła swoją pracę, przez pierwsze lata pracowała w dziale handlowym MTP, zajmowała się obsługą wystawców z określonych państw. W okresie transformacji przeniosła się do spółki joint-venture i szybko tego pożałowała. Na szczęście udało jej się wrócić do MTP. Gdy praca przynosi efekty, staje się przyjemnością, a pozytywne emocje równoważą zmęczenie - takim miejscem pracy dla Z. Strzyż są Targi Poznańskie. Wkrótce po powrocie objęła funkcję kierownika wydziału promocji, gdzie nauczyła się samodzielności, współpracy z przedstawicielami różnych branż i różnych środowisk. Zaprocentowało to, kiedy powierzono jej organizację konkretnych targów od A do Z, czyli pozyskanie wystawców, zbudowanie programu, dobrego PR-u imprezy, przyciągnięcie profesjonalnej publiczności. Pierwszymi targami, jakimi się zajęła, były SAWO (Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa). W 2003 r. - wspomina - odkupiliśmy markę SAWO od Targów Bydgoskich. Trzeba było je rozwinąć na gruncie poznańskim, a był to czas, kiedy po świetności imprezy w latach 90., targi zaczęły się kurczyć. Niewiele wtedy wiedziałam o branży bhp. Wystawcy żądali zmiany cyklu organizacji SAWO z corocznego na dwuletni. Przekonywali, że tylko na tym zyskamy. I tak się stało. Trzeba uważnie słuchać klientów, życzliwych patronów i partnerów merytorycznych.

Obecnie SAWO ma renomę, uczestniczą w nim ważni producenci polscy i zagraniczni. Sale na konferencjach SAWO pękają w szwach. Zofia Strzyż polubiła branżę bhp, a branża polubiła ją. Chyba żaden stały uczestnik czy bywalec targów nie wyobraża sobie tej imprezy bez pani dyrektor, która podczas targów jest stale do dyspozycji uczestników. O branży bhp Z. Strzyż mówi, że wyraźnie się rozwija i dostrzega w niej zmianę pokoleniową, generalnie są to ludzie zaangażowani, o zacięciu społecznikowskim. Z dużą estymą mówi też o strażakach, zawsze obecnych na SAWO, i o tym, że coraz większe zainteresowanie tymi targami wykazują szefowie działów bhp z naprawdę dużych zakładów pracy. Królem targów są zwiedzający - tego uczono ją na szkoleniach UFI (Związek Targów Międzynarodowych) i doświadczona już dziś p. dyrektor to potwierdza.

W ciągu ostatnich 10 lat, oprócz targów SAWO, miała pod swoją pieczą projekty z zupełnie innych dziedzin: Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, Naukę dla Gospodarki, Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów. Od 2012 r. jest zaangażowana w nowy, bardzo przyszłościowy i wymagający projekt: Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Te targi to szansa na rozwój i eksport dla wielu polskich przedsiębiorstw, które dysponują wolnymi mocami przemysłowymi. Ponadto szefuje największym w Polsce Targom Edukacyjnym wraz z towarzyszącymi im targami Książki dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców oraz Salonem Wyposażenia Szkół i Przedszkoli.

Jest szczęśliwą matką trójki dorosłych już dzieci. Ma dwie zamężne córki, syna i rocznego wnuka. Spotkania przy rodzinnym stole to dla Zofii Strzyż bardzo radosne chwile. Wakacje najchętniej spędza w Polsce, w otoczeniu pięknej przyrody i nielicznych turystów. Co roku z mężem i grupą przyjaciół jeżdżą na tygodniowe spływy kajakowe, za każdym razem inną rzeką. Nocują w namiotach, gawędzą przy ognisku - uwielbia te chwile. Lubi też polskie góry i cudne czyste jeziora w zachodniej części kraju. Codziennie do poduszki czyta coś wartościowego. Od października do czerwca uczęszczają z mężem na wykłady w Instytucie Duchowości Carmelitanum w Poznaniu. To trzyletnie studia, podczas których zgłębiają nauki teologiczne i życie wielkich świętych Karmelu. Ponadto pobierają lekcje w szkole tańca towarzyskiego, podobno specjalnych talentów nie przejawiają, ale, co najważniejsze, nie poddają się.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2015

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069700