ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 1/2012

Małgorzata Hałgas

Małgorzata Hałgas
Małgorzata Hałgas

Z bhp związała się, jak większość osób prezentowanych w tej rubryce, przez przypadek. Nie planowała tego. W 1996 roku, kiedy pracowała jako pracownik techniczny w sekcji drogowej PKP w Kędzierzynie-Koźlu - mieście, w którym się urodziła, gdzie ukończyła szkołę podstawową i średnią, gdzie założyła rodzinę i w którym mieszkała i nadal mieszka - propozycję objęcia stanowiska inspektora ds. bhp złożył jej przełożony. Ówczesny behapowiec awansował i potrzebna była osoba, która go zastąpi. Propozycja bardzo ją zaskoczyła, miała wiele obaw, głównie z uwagi na to, że objęcie nowego stanowiska wiązało się z dojazdami do Gliwic. Co prawda Gliwice bardzo lubiła, miała dużo fajnych wspomnień związanych z tym miastem, ponieważ tam studiowała na Politechnice Śląskiej na wydziale budownictwa ze specjalnością drogi żelazne, ale przyznaje, że miała wiele znaków zapytania, w końcu była to dla niej zupełnie nowa branża. Jednak po głębszym namyśle postanowiła stawić czoło wyzwaniu i zgodziła się zostać behapowcem. Sprawy potoczyły się bardzo szybko. Jeszcze w tym samym roku została wysłana na kurs podstawowy bhp, po którym stała się samodzielnym inspektorem bhp w Polskich Kolejach Państwowych w Oddziale Drogowym w Gliwicach. Następnie w 2002 roku ukończyła podyplomowe studia bhp w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Wspomina je bardzo dobrze, dużo się nauczyła, a szczególnie w pamięci pozostała jej profesor Ewa Górska, która prowadziła nadzwyczaj ciekawe zajęcia z ergonomii. W zasadzie, jak wspomina Małgorzata Hałgas, chyba wszystkich słuchaczy pozytywnie "zaraziła" tą dyscypliną nauki. Ją chyba na całe życie. Do dziś chętnie pogłębia wiedzę z dziedziny ergonomii i stara się ją propagować na szkoleniach, w codziennym życiu i podczas indywidualnych rozmów z pracownikami. Bezpośredni kontakt z pracownikami uważa za najlepsze źródło wiedzy przydatnej w pracy behapowca.

Należy do behapowców czynnie uczestniczących w życiu zakładu, a szczególnie w tych obszarach, które są związane bliżej bądź dalej z bezpieczeństwem. Bierze udział w corocznych akcjach: Bezpieczny przejazd, a ostatnio nadzoruje w zakładzie testowanie przez pracowników wielofunkcyjnych kurtek z membraną GORE-TEXŽ, dzięki której kurtki są nieprzemakalne, ale "oddychające", bo wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz. Kurtki te, jak zapewnia producent, są też wiatroszczelne, odporne na działanie chemikaliów, gorąca, płomieni, łuku elektrycznego i antystatykę. Kiedy w ATEŚCIE ukazało się ogłoszenie o możliwości testowania tych kurtek, M. Hałgas uznała, że u nich byłyby bardzo przydatne. Wysłała zgłoszenie i udało się. Jej zakład został wylosowany do tego testu. Bezpieczny przejazd to akcje, które organizowane są na przejazdach kolejowo-drogowych. Grupa pracowników zakładu, wśród nich Małgorzata Hałgas, właśnie w tych miejscach rozdają ulotki, rozmawiają z kierowcami, jak bezpiecznie postępować na przejazdach. Często akcje te rozszerzane są o pokazy pierwszej pomocy i spotkania w szkołach.

Od paru lat jest członkiem Komisji BHP przy Federacji Związku Zawodowego PKP, skąd czerpie dodatkową wiedzę i doświadczenie zawodowe. W pracy behapowca najbardziej podoba jej się to, że jest to praca bardzo różnorodna, w której ma bezpośredni kontakt zarówno z szeregowymi pracownikami, jak i z dyrekcją. Oprócz realizowania swoich codziennych behapowskich obowiązków stara się też wkraczać w sytuacje konfliktowe, których, jak w każdym środowisku pracy, nie brakuje. Posiada chyba umiejętność łagodzenia napięć i stara się to wykorzystywać. Zajmuje się również promowaniem bezpieczeństwa i higieny pracy, które jeszcze często, jej zdaniem, jest lekceważone i traktowane po macoszemu, bez świadomości, jak wielką rolę odgrywa w zapewnieniu bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.

Po wielu reorganizacjach na kolei dalej pełni funkcję behapowca. Obecnie jest koordynatorem komórki bhp w Zakładzie Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach, który swym zasięgiem obejmuje zarówno Gliwice, jak i Kędzierzyn-Koźle.

Jest zodiakalnym baranem, ale chyba bez rogów. Uważa, że szybciej do celu dojdzie się małymi kroczkami niż waląc głową w mur. Ma trzech synów, męża, synową i wnuczkę. Lubi sport, szczególnie siatkówkę (kibicuje kędzierzyńskiej ZAK-sie) oraz biegi na nartach, które uprawia rekreacyjnie. Z biegówkami ma do czynienia od dawna, bo od studiów, podczas których w Akademickim Klubie Sportowym trenowała biegi narciarskie. Po latach przerwy wróciła do biegówek, zachęca wszystkich do takiego wypoczynku. Jej zdaniem ten rodzaj sportu można uprawiać praktycznie w każdym wieku. Lato najczęściej spędza nad Bałtykiem, uwielbia polskie morze.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58075610