ATEST Ochrona Pracy

16 lipca 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2017-08-11 12:27

Kolejny rocznik ATESTU w Wirtualnym Muzeum BHP

Strona z numeru 3/1949
Strona z numeru 3/1949

W Wirtualnym Muzeum BHP zamieściliśmy kolejny rocznik ATESTU (ukazującego się wówczas pod nazwą „Bezpieczeństwo i Higiena Pracy”) – z 1949 roku.

W roczniku tym zaczęto publikację stałego działu – Encyklopedii Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Dużo uwagi poświęcano materiałom instruktażowym oraz wypadkom przy pracy. Nie brakowało wtedy artykułów, które i dzisiaj mogą być inspiracją do dyskusji na temat zadań i pozycji służby bhp. Na przykład na łamach numeru listopadowego w artykułach „BP czy BHP” oraz „Zakres działania inżyniera bezpieczeństwa pracy” odbyła się dyskusja dotycząca kompetencji pracowników bhp i tego, czy należałoby rozdzielić ich obowiązki pomiędzy pracowników zajmujących się osobno bezpieczeństwem pracy i higieną pracy. Warto zwrócić uwagę na przysłany przez czytelnika, pracownika Chorzowskiej Fabryki Sztucznych Nawozów, jego autorski projekt maski przeciwpyłowej, wykonanej z tkaniny wełnianej (!).

Stosunkowo wiele miejsca w tym roczniku poświęcono artykułom dotyczącym klimatyzacji i wentylacji zakładów przemysłowych. Na łamach rocznika 1949 znajdziemy nawet artykuł poświęcony zagrożeniom psychospołecznym, tłumaczony z języka angielskiego („Urazy psychiczne przy pracy w przemyśle”), oraz ergonomii („Racjonalne krzesła do pracy”).

Jubileusz 70-lecia ATESTU, który obchodzimy w tym roku, to dobra okazja, żeby zapoznać się z tym i innymi rocznikami archiwalnymi naszego czasopisma.

Zachęcamy do spotkania ze światem bhp sprzed 68 lat tutaj: http://www.atest.com.pl/muzeum/index.php?zbior=QmlibGlvdGVrYStpbnRlcm5ldG93YSUyRkFyY2hpd3VtK0FURVNUVSUyRlJvY3puaWsrMTk0OQ

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 30258751