ATEST Ochrona Pracy

18 czerwca 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2017-09-13 14:57

Nowe wymagania dotyczące drabin

Drabina firmy Krause spełniająca nowe wymagania normy EN 131
Drabina firmy Krause spełniająca nowe wymagania normy EN 131

1 stycznia 2018 r. wejdą w życie istotne zmiany dotyczące drabin, które mogą być wykorzystywane jako przystawne, a których długość przekracza 3 metry. Nowe regulacje normy EN 131-1 dotyczą obowiązku wyposażenia tych urządzeń w stabilizator, który zwiększa powierzchnię podparcia drabiny, a tym samym bezpieczeństwo użytkowników. Natomiast zmieniona EN 131-2 daje także szereg nowych wytycznych dotyczących wytrzymałości drabin oraz wprowadza nowy podział drabin pod względem grupy użytkowników.
Zmiany, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku są dość duże i dotyczą wszystkich typów drabin, które mogą być używane w charakterze drabiny przystawnej, zarówno z punktu widzenia samych producentów, jak i użytkowników profesjonalnych. W zależności od określeń przyjętych przez producentów, mogą to być drabiny przystawne, rozsuwane, rozstawno-przystawne, a także wewnętrzne części drabin wielofunkcyjnych. Każda z nich, o ile jest przewidziana do użytkowania w wersji przystawnej, po przekroczeniu długości 3 metrów, musi być wyposażona w zamocowany na stałe stabilizator. Jego szerokość jest obliczana według poniższej formuły:
b1 + 0,1 x l1 + 2 x t
gdzie:
b1 – długość prześwitu między profilami drabiny
l1 – długość drabiny w pozycji przystawnej
t – szerokość profilu drabiny

– Wchodzące w życie zmiany wprowadzają także ścisły podział drabin na dwie grupy, uzależnione od rodzaju użytkownika. Pierwszą grupę stanowią profesjonaliści, którzy korzystają z drabin w ramach wykonywanego zawodu, drugą zaś członkowie gospodarstw domowych. Nowe przepisy nakładają także na nas producentów szereg nowych, ostrzejszych wymagań, dotyczących prowadzonych na produktach badań wytrzymałościowych – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.
Zmiany normy, o których mowa, opracowywane są na forum europejskim od wielu miesięcy. Obecnie, do 31 grudnia 2017 r., znajdujemy się w okresie przejściowym, który z jednej strony daje szansę producentom drabin na dostosowanie produkcji do nowych wymagań, z drugiej zaś pozwala przedsiębiorcom przeprowadzić kontrolę dotychczas wykorzystywanych urządzeń pod kątem oceny ich bezpieczeństwa. A jak mają się zachować pracodawcy, którzy właśnie teraz chcą zainwestować w nowe wyposażenie? Czy na rynku dostępne są już drabiny wykonane według nowej normy? Na rynku pojawiają się już stopniowo produkty spełniające wymogi nowej normy EN 131-1 i są one oznaczone stosowną naklejką.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 30031723