ATEST Ochrona Pracy

18 lipca 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2017-10-12 10:03

Czy kwasy Lewisa będą chronić tkaniny przed bakteriami?

Fot. © Hohenstein
Fot. © Hohenstein

Nowy projekt badawczy w Instytucie Hohenstein bada wpływ potraktowania tkanin kwasami Lewisa. Według badaczy związki te mają właściwości bakteriobójcze, co może stanowić dobrą nowinę dla szpitali, lekarzy, przemysłu spożywczego i wszędzie tam, gdzie higiena jest pierwszorzędną kwestią.
Prace nad właściwościami bakteriobójczymi kwasów Lewisa rozpoczęto z uwagi na kilka rzeczy. Środki bakteriobójcze mają negatywny wpływ na środowisko, nie zawsze są zdrowe dla samego człowieka i są zwyczajnie bardzo drogie (np. te z jonami srebra). Związki nazywane potocznie kwasami Lewisa wykazują właściwości bakteriobójcze. Już teraz można je znaleźć w detergentach służących do dezynfekcji szpitali. Nie były jeszcze stosowane na tkaninach. W obecności wilgoci, związki takie jak tlenek cynku, mają niskie wartości pH na swojej powierzchni, co skutkuje działaniem bakteriobójczym (bakterie lubią kwaśne środowiska). Możemy takie właściwości porównać do warstwy ochronnej ludzkiej skóry.
Co ważne, kwasy Lewisa okazały się skuteczne przeciwko grzybom, bakteriom i nawet wirusom. Co więcej, są stabilne nawet w połączeniu z ludzkim potem i białkami. I są nawet o 90% tańsze w stosowaniu od innych wykorzystywanych obecnie związków.
Badacze z Instytutu Hohenstein będą ściśle współpracować z producentami tkanin i odzieży. Projekt zakłada opracowanie innowacyjnej substancji zdolnej pokrywać różne tkaniny. Pod uwagę zostaną wzięte różne rodzaje tkanin. Oprócz tego mają odbyć się testy biokompatybilności, by upewnić się, że otrzymana substancja nie będzie szkodziła człowiekowi. Naukowcy mają nadzieję wkrótce zaoferować przemysłowi tekstylnemu efektywne i bezpieczne rozwiązanie.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 30274924