ATEST Ochrona Pracy

15 grudnia 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie    

2018-12-14 12:37

Wspólny raport o prawie pracy Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawników oraz Międzynarodowej Organizacji Pracodawców


Na świecie wciąż jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o poprawę przestrzegania praw pracowniczych. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ma instrument działania w tym zakresie – w postaci międzynarodowych standardów pracy, które mają chronić podstawowe prawa pracowników, biorąc pod uwagę np. potrzebę tworzenia bezpiecznych miejsc pracy przez przedsiębiorstwa. Są to konwencje, które są prawnie wiążącymi umowami międzynarodowymi po ratyfikacji lub zaleceniami, które służą jako niewiążące wytyczne.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników IBA oraz Międzynarodowa Organizacja Pracodawców IOE opublikowały raport, który omawia wdrażanie międzynarodowych standardów pracy, ich egzekwowanie oraz realny zasięg. Przykładowo, w sekcji 6. raportu omówione zostały kodeksy pracy w odniesieniu do standardów, a w sekcji 4. specjaliści odnoszą się do Konwencji MOP nr 87, w której mowa o prawie pracowników do strajku.
W raporcie zwraca się uwagę, że pracodawcy na całym świecie muszą, nawet jeśli czynią to niechętnie, wprowadzać zmiany, które dotyczą podwyższania standardów pracy i przestrzegania praw pracowników. Raport ma ułatwić zapobieganie niedociągnięciom w stosowaniu wiążących międzynarodowych przepisów, umów ramowych i innych przepisów określonych przez prawo krajowe w zgodności z międzynarodowym.
Raport można pobrać ze strony:
https://www.ibanet.org/Article/NewDetail.aspx?ArticleUid=10c478e4-6b19-431f-89ec-15c804fdba31

  poprzednie    

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 31655764