ATEST Ochrona Pracy

22 października 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2017-12-01 15:03

Jak suszyć ręce?


Badanie pilotażowe przeprowadzone przez ekspertów z Katedry Mikrobiologii w Szpitalach Klinicznych w Leeds zarządzanych przez NHS i Uniwersytet w Leeds sugeruje, że toalety szpitalne z suszarkami ze strumieniem powietrza mogą być bardziej skażone bakteriami niż te z jednorazowymi papierowymi ręcznikami. Badanie finansowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Papierniczych (European Tissue Symposium, ETS) trwało trzy miesiące, a kierował nim uznany mikrobiolog profesor Mark Wilcox. Zbadano poziom bakteriologicznego skażenia środowiska w dwóch męskich toaletach znajdujących się na terenie jednego szpitala: jako metody suszenia rąk po myciu w jednej toalecie stosowano papierowe ręczniki, a w drugiej suszarkę ze strumieniem powietrza. Z toalet korzystali pracownicy szpitala, pacjenci i goście.
Profesor Wilcox wyjaśnił: „Wystąpiły istotne różnice pomiędzy obiema toaletami, toaleta z papierowymi ręcznikami charakteryzowała się niższym poziomem bakterii. W toalecie wyposażonej w suszarkę ze strumieniem powietrza odnotowano większą liczbę bakterii na podłodze i suszarce, a średnia liczba drobnoustrojów stwierdzonych w powietrzu była 1,6 razy wyższa”. W badaniu pilotażowym stwierdzono, że można przeprowadzić badania długofalowe w celu zbadania zanieczyszczenia środowiska związanego z różnymi metodami suszenia rąk. Badanie sugeruje, że liczba drobnoustrojów może być wyższa w toaletach szpitalnych z suszarką ze strumieniem powietrza niż w tych z papierowymi ręcznikami.
Te wyniki mogą być istotne dla szpitali. Celem ogólnych zasad zapobiegania infekcjom i kontrolowania ich w placówkach służby zdrowia jest ograniczenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów ze względu na zwiększoną podatność pacjentów na infekcje i częstsze występowanie potencjalnych patogenów i/lub patogenów odpornych na drobnoustroje.

  poprzednie   następne  

Dodaj swój komentarz


 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 31216114