ATEST Ochrona Pracy

18 lipca 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2017-08-01 9:36

Ochrona budynków przed trzęsieniami ziemi

fot. Fraunhofer WKI
fot. Fraunhofer WKI

Ponad dwa miliardy ludzi żyje w strefach zagrożenia trzęsieniami ziemi, wielu z nich w budynkach, które nie są w stanie oprzeć się wstrząsom. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Badań nad Drewnem WKI Fraunhofer wspólnie z branżowymi partnerami opracowują m.in. materiały budowlane zaprojektowane tak, by chronić konstrukcje przed zawaleniem się w czasie naturalnych katastrof. Inżynierowie w zespole Fraunhofer WKI pracują obecnie nad bardzo wytrzymałymi stężeniami, które ochronią nawet wielokondygnacyjne budynki w czasie trzęsienia ziemi. Stężenia zawierają stalowe łączniki, które mają za zadanie zachować wysoki poziom sztywności, jednocześnie będąc na tyle elastyczne, by utrzymać strukturę budynku w czasie poważnych wstrząsów.
Wstrząsoodporne stężenia zostały opracowane dla budynków ze szkieletem słupowo-ryglowym, łączącym belki poziome ze słupami pionowymi. Kiedy konstrukcja jest wystawiona na działanie wiatru lub wstrząsów, łączniki muszą być sztywne, aby zminimalizować zniekształcenia, ale również elastyczne, by wytrzymać poważne trzęsienia. Jeśli następuje deformacja, nie powoduje ona krytycznego napięcia, więc budynek się zachwieje, ale nie zawali.
W trakcie trzęsienia ziemi łączniki przesuwają się pomiędzy sobą, przekształcając energię kinetyczną w energię tarcia, chroniąc budynek przed zawaleniem. Ekspert Fraunhofer WKI Norbert Rüther wyjaśnia: „Trik polega na tym, by używając tarcia, rozłożyć siłę. Poszczególne części łączników są ściskane ze znaczną, ale z góry określoną siłą. Kiedy wartość nacisku osiągnie pewien punkt, łączniki zaczną się ślizgać”. Możliwa jest przy tym niewielka deformacja konstrukcji, bez ryzyka zapadnięcia się budowli. Nawet po silnym trzęsieniu, budynek (także wielokondygnacyjny) zachowuje odporność na wstrząsy. To oznacza, że konstrukcje będą w stanie „odpowiedzieć” na kilka trzęsień ziemi.
Do budowy stężeń Fraunhofer WKI wykorzystuje drewno. – Drewno jest niebywale wytrzymałe, a przy tym lekkie. Jeśli chodzi o właściwości mechaniczne, można je porównywać z bardzo wytrzymałymi kompozytami, jednak drewno jest znacznie tańsze – zaznacza Rüther. Eksperci z wielu krajów obawiają się użycia drewna ze względu na zagrożenie pożarowe. Istnieją już jednak technologie, które niwelują to zagrożenie, pozwalając na takie zabezpieczenie drewna, że staje się odporne na ogień, zachowując przy tym swoje właściwości mechaniczne.
Więcej informacji: https://www.fraunhofer.de/en/press/research-news/2017/july/protecting-buildings-against-earthquakes.html

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 30274744