ATEST Ochrona Pracy

16 grudnia 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2018-03-07 15:41

Najwyższy połysk


Branża samochodowa, lakiernicza i blacharska ciągle się zmienia. Technologia lakierów staje się coraz bardziej zaawansowana przez co modyfikacji ulega również technika polerowania. Aby być na bieżąco, od lakierników wymaga się nieustannego szkolenia
i podwyższania umiejętności. Firma 3M przygotowała 5 prostych kroków, dzięki którym podnoszona jest jakość i efektywność w codziennej pracy. W branży motoryzacyjnej jest wiele czynników, które są ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniej techniki polerowania. Należą do nich m.in. rodzaj i rozmiar uszkodzenia powłoki lakierniczej, wymagania producentów lakierów oraz oczekiwania klienta. Sam proces polerowania jest na tyle złożony i wieloetapowy, że należy pamiętać o najmniejszych szczegółach, aby osiągnąć efekt na najwyższym poziomie.
W pierwszej kolejności zanim przystąpimy do polerowania, pracę należy zacząć od przygotowania powierzchni – musimy pamiętać, aby usunąć wszelkie niedoskonałości lakieru powstałe w trakcie naprawy. Możemy to zrobić na sucho z użyciem krążków ściernych lub na mokro wykorzystując odpowiedni papier. Dopiero po przejściu tego procesu możemy przystąpić do trójetapowego polerowania systemem 3M™ Perfect-it™ III.
O czym należy pamiętać podczas polerowania powierzchni?
1. Przed przystąpieniem do pracy należy wstrząsnąć opakowaniem z pastą. Dokładne zmieszanie składników powinno być pierwszą i obowiązkową fazą zanim przystąpimy do dalszej pracy. Kiedy butelka stoi nieużywana na półce, jej składniki mogą ulec rozwarstwieniu. Konsekwencją mogą być niedoskonałości polerowanej powierzchni z powodu pracy tylko częścią składników pasty i wydłużenie całego procesu.
2. Pasty polerskie należy rozprowadzać na niewielkiej powierzchni. Zarówno gruboziarnistą pastę polerską 3M Fast Cut Plus, jak i drobniejszą na przykład Extra Fine powinno sie rozprowadzić gąbką na powierzchni 60x60 centymetrów przy małych obrotach polerki. Pozwoli to na pełną kontrolę nad materiałem, dzięki czemu nałożymy pożądaną warstwę pasty. Duże elementy warto podzielić na mniejsze części i dopiero po skończeniu pracy nad jednym fragmentem przejść do kolejnego.
3. Gruboziarnistą pastę polerską należy rozprowadzać dostosowując obroty i docisk do polerowanej powierzchni. Pierwszym krokiem w polerowaniu jest zastosowanie gruboziarnistej pasty polerskiej 3M Fast Cut Plus, którą rozprowadza się twardą gąbką polerską. Kolor gąbki należy dostosować do koloru nakrętki pasty. Przy użyciu gąbki po raz pierwszy trzeba zwróć uwagę na nałożenie odpowiedniej ilości pasty, by nie pracować suchą gąbką na powierzchni lakieru. Kilkukrotnie użytą gąbkę należy oczyścić z pozostałości zaschniętej pasty.
4. Dobre warunki do pracy. Polerowanie jest bardzo wymagającym zajęciem, dlatego warto stworzyć sobie odpowiednie warunki do pracy, które z jednej strony skrócą czas, a z drugiej pozwolą uzyskać najlepsze efekty końcowe. Trzeba pamiętać o dobrym oświetleniu, szczególnie kiedy chcemy sprawdzić czy usunęliśmy z powierzchni wszystkie rysy. Ważne jest, aby pamiętać o środkach ochrony osobistej.
5. Przejdź przez wszystkie kroki.
Firma 3M stworzyła system 3M™ Perfect-it™ III, który składa się z 3 etapów polerowania, aby osiągać najwyższą jakość powierzchni nad którą pracujemy. Przejście przez wszystkie etapy procesu polerowania – pozwoli uzyskać perfekcyjnie wykończoną powierzchnię. Pasta
z zielonym korkiem zniweluje rysy powstałe na lakierze po usuwaniu defektów. Warto również pamiętać, aby pozostawić na powierzchni cienką warstwę pasty, którą następnie ścieramy odpowiednią mikrofibrą. Dopiero wówczas możemy przejść do kolejnego etapu, czyli pracy z środkiem oznaczonym żółtym korkiem, który przeznaczony jest do redukcji rys po wstępnym polerowaniu i nabłyszczeniu powierzchni. Ostatni środek z niebieską zakrętką zabezpieczy uzyskany połysk i usunie hologramy. Do całego zestawu zostały przygotowane 3 gąbki o różnej twardości i strukturze, których kolory odpowiadają korkom na butelkach produktów polerskich.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 31661706