ATEST Ochrona Pracy

20 stycznia 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2018-05-15 14:38

I wszystko w porządku


Jak cię widzą, tak cię piszą. A nic o skrupulatności wykonawcy nie świadczy lepiej, niż uporządkowany warsztat czy skrzynka narzędziowa. I choć przestrzeń robocza to nie rewia mody, jednak schludne nawyki zwyczajnie ułatwiają i usprawniają codzienną pracę. Jak więc z własnej „narzędziówki” uczynić prawdziwą wizytówkę? Najważniejszym elementem, które pomoże nam utrzymać porządek w miejscu pracy, jest… systematyczność. Wieczne poszukiwanie akcesoriów i mnóstwo nieuporządkowanych elementów, które dodatkowo utrudniają pracę, to problemy, których można łatwo się pozbyć. Wystarczy, wzorem przedszkolaków, pamiętać, by swoje zabawki zawsze odkładać na miejsce.
Warto również wykorzystać najnowsze zdobycze techniki – przecież nowoczesne narzędzia wymyślono właśnie po to, by pracę wykonać szybciej i łatwiej, oszczędzając siły i dbając o własne zdrowie. Nowy narzędziowy „gadżet” w torbie to nie tylko dodatkowe uznanie w oczach klienta i powód do zazdrości kolegów po fachu, ale prawdziwie użyteczny przyrząd, który dzięki swojej funkcjonalności pozwala równocześnie zaoszczędzić miejsce w skrzynce. Po co się męczyć i nosić wiele narzędzi, skoro można jedno?
Takim urządzeniem jest np. pierwszy wkrętak z napędem elektrycznym –SpeedE w portfolio firmy WIHA. Wielkość i masa narzędzia są porównywalne do parametrów tradycyjnych wkrętaków, więc speedEŽ nie zajmuje zbyt wiele miejsca w torbie narzędziowej ani jej zbytnio nie obciąża. Z powodzeniem możemy zrezygnować z wkrętarki – bowiem jednokrotne naładowanie akumulatora nowego wkrętaka umożliwia wykonanie do 800 połączeń śrubowych. Używając speedEŽ wykonuje się pracę dwa razy szybciej, w porównaniu z ręczną metodą wkręcania, przenosząc zdecydowanie mniej narzędzi, dbając przy tym o swój kręgosłup.
Użyteczne 3 w 1
Znacznie łatwiej jest zarządzać zestawem 10 niż 50 narzędzi – zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania, które spełniają funkcję kilku innych, wykorzystywanych w obszarze takich samych prac. Szczypce instalacyjne TriCut to jedno urządzenie, które pozwala na wykonywanie trzech podstawowych czynności związanych z obróbką przewodów. Specjalna konstrukcja narzędzia umożliwia przecinanie przewodów elektrycznych, zdejmowanie płaszcza zewnętrznego oraz usuwanie izolacji z poszczególnych żył przewodu. Całość opakowana jest w ergonomiczny kształt i wysokiej jakości wykonanie, które pozwala na komfortową, wygodną, a przede wszystkim bezpieczną dla zdrowia pracę. To rozwiązanie szczególnie przydaje się przy pracy na wysokości, miejscach trudno dostępnych lub o ograniczonej przestrzeni roboczej, gdzie żonglerka szczypcami do różnych zadań jest niewygodna i czasochłonna, a do tego mocno frustrująca.
Porządek sam w sobie
Nie od dziś wiadomo, że wymienne bity narzędziowe to genialny wynalazek. Jeśli do tego zapakujemy je w poręczny i lekki magazynek ułatwiający użytkowanie, zapewniamy sobie komfort pracy, a porządek właściwie utrzymuje się sam.
„Nasz uchwyt na bity z magazynkiem LiftUp 26one to synonim funkcjonalności i wygody. Magazynek otwiera się w rękojeści po naciśnięciu przycisku – w ten sposób do dyspozycji otrzymujemy 13 standardowych bitów dwustronnych, a więc 26 najczęściej stosowanych profili odbiorników napędu. Bity układane są wachlarzowo, dzięki czemu łatwo się je wyjmuje i odkłada na miejsce. Najpotrzebniejsze elementy dostępne są w jednym miejscu, co pozwala zaoszczędzić miejsce w torbie narzędziowej, a także – dzięki wadze wynoszącej zaledwie 200 g – zmniejszyć ciężar przy podręcznym pasku” – wyjaśnia Wojciech Gradowski.
Przed wyruszeniem w podróż należy spakować walizkę
Wykonawcy, którzy w ciągu dnia często zmieniają stanowiska pracy, wymagają rozwiązań, które pomogą przetransportować niezbędne narzędzia. A tych potrafi być sporo. Zaletą zwykłej torby jest poręczność, choć tu przeważnie gorzej bywa z utrzymaniem akcesoriów w porządku. Fachowcom z pomocą przychodzą producenci narzędzi, którzy proponują gotowe systemy do ich przechowywania.
Warto jednak wielkość zestawu i zawartość walizki dobrać do rodzaju wykonywanych zadań, potrzeb i stopnia trudności prac. Walizki transportowe nie tylko ułatwiają przenoszenie narzędzi, ale pozwalają na utrzymanie porządku na stanowisku pracy. „W walizkach z zestawów XL i XXL II wykorzystano specjalne wkładki z systemem mocowania pojedynczych narzędzi. W momencie jej otwarcia, wkładki układają się pod różnymi kątami, co znacznie ułatwia wyjmowanie i odkładanie akcesoriów na miejsce. Walizka XL posiada specjalny pas zapewniający mobilność i pozostawiający wolne ręce. Łatwy i komfortowy transport modelu XXL II umożliwiają zaś stabilne kółka – mówi Wojciech Gradowski.
Nie tylko funkcjonalność
Mówiąc o narzędziach ręcznych dyskutujemy głównie o ich funkcjonalności i użyteczności. Tymczasem udogodnienia wprowadzane przez producentów mają jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – chronią nasze zdrowie. Redukcja ciężaru pojedynczych narzędzi, zastąpienie poszczególnych zestawów narzędziami wielozadaniowymi, które z powodzeniem można przypiąć do paska i zaprojektowanie ich tak, by z łatwością wydobyć odpowiedni element bez konieczności przerywania wykonywanej pracy to nieoceniona korzyść dla naszych pleców. Wybierajmy więc narzędzia, które oferują coś więcej – a praca będzie nie tylko prostsza i bardziej wydajna, ale przede wszystkim bezpieczna.
Porządek zaczyna się od nas samych. Uporządkowany warsztat czy skrzynka narzędziowa to codzienna praca. O ład w przestrzeni roboczej nikt za nas nie zadba, dlatego warto sobie pomóc sprawdzonymi narzędziami oraz dobrymi nawykami. Bo łatwiejsza praca zaczyna się w głowie!

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 31905003