ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Organizatorzy bezpiecznej pracy w Krakowie

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-10-19  

Organizatorzy bezpiecznej pracy w Krakowie  

 

16 października w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom regionalnego, małopolskiego etapu konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy już po raz dziewiętnasty. Laureaci odebrali nagrody z rąk Tadeusza Fica, okręgowego inspektora pracy, i prorektora uczelni prof. Andrzeja Białkiewicza, w obecności ludzi nauki, pracodawców oraz członków Małopolskiej Komisji Ochrony Pracy. Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować Małopolskę w rywalizacji ogólnopolskiej.
Zwycięzcy XIX edycji w Małopolsce: W kategorii zakładów pracy do 50 zatrudnionych pierwsze miejsce zajęło Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Wertykal” Spółka Cywilna Jan Lipiarski Krystyn Lipiarski w Zabierzowie; 2 miejsce – F.H.U „GL” SP. JAWNA Zbigniew i Urszula Leżoń, Janusz i Stefania Garbarz z Dąbrowy Tarnowskiej. W kategorii zakładów pracy od 51 do 250 zatrudnionych pierwsze miejsce zajęła firma Saint Gobain Glass Polska Sp. z o.o.; 2 miejsce – Krakowskie Zakłady Odlewnicze ZREMB S.A.; 3 miejsce – Laboratorium Kosmetyków Farmona Sp. z o.o. Natomiast w kategorii zakładów pracy powyżej 250 zatrudnionych pierwsze miejsce zajęły Grupa Onet.pl oraz Kopalnia Soli Wieliczka S.A.; 2 miejsce – MPK S.A. w Krakowie; 3 miejsce – Woodward Poland Sp. z o.o.
W 2012 o wynikach konkursu decydowała komisja konkursowa pod przewodnictwem Mariusza Pyrcza – zastępcy okręgowego inspektora pracy w Krakowie. W jej skład weszli również: Marek Piwowarczyk – kanclerz Loży Małopolskiej BCC, Ryszard Iwaniec – nadinspektor pracy OIP w Krakowie, Stanisław Staszewski - nadinspektor pracy OIP w Krakowie, Zdzisław Janas – sekretarz.
M. Pyrcz podsumowując konkurs powiedział m.in.: „Dobiegający dwudziestu lat istnienia konkurs zmienia swoje oblicze. Jeszcze kilka lat temu pracodawców należało przekonywać do udziału w tego typu imprezie, a kryterium podstawowym było wykazanie zmian w wyglądzie zakładu, na podstawie dokumentacji fotograficznej czy prezentacji, i pokazanie na czym polegały wprowadzone ulepszenia. Startowali pracodawcy najczęściej zarządzający zdekapitalizowanym majątkiem, podejmujący próby modernizacji, czy to obiektów, czy wyposażenia technicznego. Zmiany w świadomości pracodawców, gospodarce państwa, otwarcie na rynki europejskie, wejście zachodniego kapitału, świadome budowanie polityki wewnętrznej firmy i tworzenie marki – wszystko to podniosło znaczenie konkursu dla pracodawców. Przestał być postrzegany jako konieczność poddania się wizytacji, czy kontroli i zweryfikowania błędów, a zaczął być stawiany w prowadzonej polityce firmy jako wyznaczony cel do realizacji.”
Natomiast T. Fic zwrócił uwagę, że konkurs jest okazją do pokazania, że warunki pracy w Polsce generalnie poprawiają się. Powiedział: „Zbyt często koncentrujemy się tylko na złych przykładach i niektórzy mogą odnieść wrażenie, że sytuacja jest bardzo zła. Z naszych informacji wynika, że warunki pracy w Polsce stale się poprawiają. Coraz więcej pracodawców zauważa, ze przestrzeganie prawa pracy, utrzymywanie wysokich norm bezpieczeństwa, jest opłacalne. Dzisiaj przestrzeganie prawa staje się modne.”  

 
  - 1 -