ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Czyszczenie zalanej wentylacji

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-07-15  

Czyszczenie zalanej wentylacji  

 

Nawet jeśli w kraju nie ma (na szczęście) powodzi na większym obszarze, co roku, również w miesiącach wakacyjnych, zdarzają się lokalne podtopienia, które dotykają nie tylko domów jedno- czy wielorodzinnych, ale też firm i budynków użyteczności publicznej. W tych ostatnich, podobnie jak w zakładach pracy, instalowane są systemy ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, które w czasie podtopień mogą znaleźć się pod wodą.
NIOSH, czyli amerykański Narodowy Instytut Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, zwraca uwagę, że takie instalacje należy odpowiednio wyczyścić po powodzi, żeby nie spowodować poważnych zagrożeń dla zdrowia ludzi.
W czasie powodzi systemy grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacja mogą znaleźć się pod wodą. W efekcie systemy te mogą zawierać cząsteczki brudu i osady, które tworzą środowisko sprzyjające osiedlaniu się w nich bakterii i grzybów. W związku z tym, wszystkie elementy wspomnianych systemów, do których wdarła się woda, powinny zostać dokładnie sprawdzone, wyczyszczone z brudu i wszelkich osadów oraz zdezynfekowane przez wykwalifikowane osoby.
Jeśli budynek pozostawał tylko w części pod wodą, należy wydzielić część budynku, gdzie instalacje będą czyszczone, stosując np. tymczasowe ścianki czy bariery foliowe. By zapewnić zupełną izolację od reszty pomieszczeń, może być konieczne wytworzenie wyższego ciśnienia w sąsiednich pomieszczeniach oraz tymczasowa zmiana miejsca zewnętrznego poboru powietrza.
Należy zastosować odpowiednie środki ostrożności, m.in. zapewnić pracownikom półmaski zapobiegające wdychaniu znajdujących się w powietrzu alergenów. Stosowanie niektórych środków dezynfekujących w pomieszczeniach źle wentylowanych może wymagać wyposażenia pracowników w pełne zestawy chroniące układ oddechowy.
Uwagi praktyczne dotyczące naprawy i czyszczenia:
1. Usuń całą zalaną izolację otaczającą pompę, klimatyzację itp. Te elementy nadają się już tylko do utylizacji. Usuń zabrudzony środek filtra i wyrzuć, pamiętając o regulacjach dotyczących ochrony środowiska.
2. Po usunięciu ww. elementów, oczyść dokładnie wszystkie zabrudzone elementy całego systemu, używając do tego odkurzacza z filtrem HEPA, który usunie brud, osad i mikroorganizmy. Zwracaj szczególną uwagę na obudowę filtra, rynnę odpływową, zgięcia i poziome elementy wentylatora, w których zazwyczaj zbiera się osad.
3. Po wykonaniu tych czynności, zdezynfekuj wszystkie elementy czyszczonego systemu, pamiętając oczywiście, by uprzednio urządzenia wyłączyć. Możesz użyć roztworu wodnego chloru w proporcjach 1 kubek chloru na 4 litry wody. Nie mieszaj chlorowego wybielacza z żadną substancją, która zawiera amoniak.
4. Powyższe czynności prowadź w taki sposób, by zapewnić ochronę układu oddechowego pracowników. Rozważ użycie dodatkowych wiatraków, które zapewnią nawiew czystego powietrza.
5. Postępuj zgodnie z procedurą, spłukuj myte powierzchnie czystą wodą. W zależności od ilości osadów, może być konieczne użycie mechanicznej myjki, z systemem czyszczenia parowego, zanim użyty zostanie środek odkażający. Ważne jest, by nie pozostawiać brudnych elementów systemu wentylacji czy klimatyzacji w użytkowaniu. Te, które nie nadają się do czyszczenia, muszą być usunięte.
6. Po wymyciu, zdezynfekowaniu lub wymianie części instalacji, wymień izolację na taką, w której nie będą się w przyszłości zbierały zabrudzenia i namnażały mikroorganizmy.

Należy się upewnić, że wentylator z instalacji został oddany do serwisu i dokładnie wyczyszczony przez wykwalifikowaną osobę, zanim będzie na nowo ustawiony w centrali wentylacyjnej. Warto rozważyć zakup najwyższej jakości filtrów, które przy długim użytkowaniu okazują się być najtańszym sposobem na zapewnienie optymalnych warunków wewnątrz pomieszczeń i nie pozwalają na rozwój bakterii oraz grzybów.

Więcej informacji: http://www.cdc.gov/niosh/topics/emres/Cleaning-Flood-HVAC.html?s_cid=3ni7d2fb0070620131100am
 

 
  - 1 -