ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Praktycznie o bezpieczeństwie na budowie

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-07-16  

Praktycznie o bezpieczeństwie na budowie  

 

12 lipca odbyła się kolejna wizyta techniczna olsztyńskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – na budowie obiektu rekreacyjnego: Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim.
Uczestnicy zobaczyli m.in. systemowe zabezpieczenia stanowisk pracy, na których prowadzone są prace na wysokości. Na budowie prowadzi się cotygodniowe audyty bhp, w których udział bierze kierownictwo budowy i pracownik służby bhp. Podczas dyskusji, która towarzyszyła wizycie na budowie, jej uczestnicy wymieniali podglądy na temat bezpieczeństwa pracowników zatrudnianych na budowie, czasu pracy, stosowanego monitoringu budowy, a także katalogu kar za nieprzestrzeganie przepisów bhp, który obowiązuje na tej budowie. – Była to wymiana dobrych praktyk bhp, a także lekcja bhp na żywo – podsumowała Elżbieta Bożejewicz, prezes olsztyńskiego oddziału OSPSBHP.
Budowa Term Warmińskich składa się z kilku etapów, tj. budowy kompleksu basenowego z wykorzystaniem wód termalnych wraz z wioską wakacyjną i centrum konferencyjnym. Inwestorem budowy jest starostwo powiatu lidzbarskiego. Mówił o tym Rafał Poniatowski, kierownik budowy Term Warmińskich, który charakteryzując generalnego wykonawcę – firmę Kornas Development, zwrócił szczególna uwagę na dbałość kierownictwa firmy o bezpieczne warunki pracy pracowników zatrudnionych na budowie. Na budowach firmy zatrudnia się pracowników służby bhp, którzy jednocześnie pomagają kierownikowi budowy w procesie koordynacji bhp pomiędzy generalnym wykonawcą a podwykonawcami. Każdy z pracowników podwykonawców przed przystąpieniem do pracy na budowie odbywa szkolenie wprowadzające. Szkolenie prowadzone jest przez kierownika budowy generalnego wykonawcy, który zapoznaje pracowników podwykonawców z planem bioz oraz procedurami obowiązującymi na budowach firmy Kornas Development.
Włodzimierz Wiśniewski, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, zapoznał uczestników wizyty z wynikami analiz wypadków przy pracy prowadzonych przez PIP. Podając przykłady badanych wypadków stwierdził, że przyczyną większości zdarzeń wypadkowych jest czynnik ludzki.
Sławomir Kasprzak, inspektor Urzędu Dozoru Technicznego – oddział w Olsztynie, zwrócił uwagę na urządzenia podlegające dozorowi UDT. Stwierdził, ze wiele firm na budowach wykorzystuje do transportu materiałów urządzenia służące do transportu pracowników. Przykładem może być często stosowany na budowie wysięgnik teleskopowy z zamontowanym koszem, przeznaczony do transportu osób łącznie z narzędziami pracy. Niejednokrotnie użytkownicy takiego urządzenia wykorzystują go do transportu materiałów budowlanych. Zwrócił również uwagę na konieczność dokładnego zapoznania się w dokumentacją techniczną danego urządzenia.  

 
  - 1 -