ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Problemy z bezpieczeństwem obsługi wiatraków będą narastać

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-12-20  

Problemy z bezpieczeństwem obsługi wiatraków będą narastać  

 

13 grudnia br. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) zamieściła na swoich stronach internetowych sprawozdanie „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy w sektorze energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych”, w którym zostały omówione zagrożenia dla pracowników farm wiatrowych, wyzwania w tworzeniu bezpieczniejszego środowiska pracy oraz zagadnienia związane z turbinami lądowymi i morskimi.
Sektor energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych rozwija się szybko w Unii Europejskiej, jest ważnym źródłem energii odnawialnej, o której obecnie w UE dużo się dyskutuje. W strategii zrównoważonego rozwoju (Dokument Europa 2020) kraje członkowskie zobowiązały się do zastąpienia 20% wytwarzanej energii tą pochodzącą z odnawialnych źródeł. Nie dziwi więc fakt, że na terenie Wspólnoty powstaje coraz więcej elektrowni wiatrowych. Niestety, powoduje to wzrost zagrożeń bezpieczeństwa pracowników je obsługujących.
Niektóre zagrożenia związane z pracą przy turbinach nie różnią się od innych prac na wysokości. Raport wspomina np. upadki z wysokości oraz porażenia prądem. Niestety, często „zwykłe” zagrożenia są potęgowane przez ekstremalne warunki pracy i znaczną odległością od siedlisk ludzkich. Według danych zamieszczonych w dokumencie EU-OSHA, najwięcej wypadków w tym sektorze zdarza się przy budowie wiatraków. Przyczyn eksperci upatrują m.in. w braku wystarczającego doświadczenia kadry inżynierskiej oraz pracowniczej (w niektórych krajach elektrownie wiatrowe mają mniej niż 10 lat). Problem ma też podłoże w braku standaryzacji wykonywanych czynności, a przez to też braku standardów szkolenia pracowników. W związku z tym zaleca się szkolenie pracowników obsługujących i budujących turbiny w zakresie: ratownictwa wysokościowego, udzielania pierwszej pomocy: resuscytacji oraz automatycznej zewnętrznej defibrylacji, ochrony przed zagrożeniami elektrycznymi, mechaniki, montażu i olinowania konstrukcji.
EU-OSHA zwraca także uwagę na konieczność opracowania europejskich norm i standardów dla tego sektora. Do tej pory opracowania i analizy dotyczyły tylko wybranych krajów UE i nie wypracowano wspólnego podejścia. Wśród nieprawidłowości wskazano ponadto brak pełnej ewidencji wypadków, problem psychospołecznych czynników środowiska pracy (np. zdarzające się wielogodzinne interwencyjne naprawy wiatraków, także na morzu), a także niewystarczające badania dotyczące wpływu pracy na farmach wiatrowych na pracowników. Specjaliści są zgodni, że należy dołożyć starań, by w całym cyklu „życia” turbin bezpieczeństwo pracowników stało się niezaprzeczalnym priorytetem i wymieniają szereg działań w celu przeciwdziałania zagrożeniom, nie tylko w zakresie samej konstrukcji i obsługi turbin, ale także produkcji komponentów i ich przewozu. Sektor tej energii stale będzie się rozrastał, więc oszacowanie i minimalizacja ryzyka wśród pracowników farm wiatrowych stanowi poważne wyzwanie dla specjalistów bhp, właścicieli farm i unijnych specjalistów ds. normalizacji.
Więcej informacji: https://osha.europa.eu/en/publications/reports/occupational-safety-and-health-in-the-wind-energy-sector/view  

 
  - 1 -