ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2017

Chcesz być bezpieczny – zachowuj się bezpiecznie!

 Dodano: 2018-05-15

 

          

      

2017-05-13  

Chcesz być bezpieczny – zachowuj się bezpiecznie!  

 

To niby oczywiste: jeśli chcesz być bezpieczny, to musisz zachowywać się bezpiecznie. Jednak często brakuje tu spójności: chcemy (na poziomie deklaracji, haseł), by w naszych firmach, szkołach, domach było bezpiecznie, ale zachowujemy się tak, jakby zagrożenia nas nie dotyczyły, tolerujemy ryzykowne zachowania innych.
Jak zachować spójność przekonań, postaw i działań, pokazał wczoraj – w wielu wymiarach i w dużej skali – dzień bezpieczeństwa, który odbył się w Zawierciu. Wydarzenie pod nazwą Safety Day 2017, zorganizowane 12 maja 2017 r. przez firmę Iturri, zgromadziło około trzystu osób, w tym licznych gości z zagranicy. Byli pracownicy służby bhp z wielu zakładów, przedstawiciele producentów i dystrybutorów środków ochrony indywidualnej, eksperci, naukowcy.
Po pierwsze, organizatorzy – firma oferująca nie tylko produkty, ale i rozwiązania wpływające na zachowania pracowników – zadbali o bezpieczeństwo licznych uczestników, zapewniając np. opiekę ratowników medycznych, informując o drogach ewakuacyjnych, przypominając o właściwym chodzeniu po schodach (behapowcy korzystają z poręczy!), organizując specjalny punkt, w którym można było zgłaszać zauważone zagrożenia, sytuacje potencjalnie niebezpieczne.
Po drugie, hasłem wydarzenia było: „Be safe. Behave”. Zagadnienie „bezpieczeństwa behawioralnego” (ang. Behavioural-Based Safety), określanego również mianem „bezpieczeństwa opartego na obserwacji zachowań”, przewijało się przez wykłady, rozmowy na stoiskach, pokazy, symulacje, grę terenową. Przypomniano, że kluczowym elementem w koncepcji behawioralnej jest człowiek, jego postawy, nawyki i świadomość. Proces zmiany opiera się na wzajemnej obserwacji pracowników (audyt behawioralny) i natychmiastowej informacji zwrotnej od obserwatora do obserwowanego (dialog kluczowy). W efekcie kształtowane są nowe sposoby myślenia i bezpieczne postawy, co przekłada się na tworzenie kultury bezpieczeństwa.
Po trzecie, Safety Day był tak zorganizowany, żeby pokazać różne sposoby oddziaływania na świadomość, wykorzystać różne typy aktywności, zaangażować różne zmysły. Wykłady dotyczyły zarówno kwestii technicznych, jak i właśnie metod oddziaływania na świadomość pracowników. Pokaz udzielania pierwszej pomocy został przeprowadzony jako realistyczna symulacja z udziałem zarówno „przypadkowej” osoby udzielającej pierwszej pomocy z użyciem AED, jak i profesjonalnie wyposażonych ratowników medycznych. Gra terenowa na ciekawie zaaranżowanych stanowiskach, dobrze oddających rzeczywiste warunki przemysłowe, wymagała do uczestników podzielonych na grupy umiejętności identyfikacji zagrożeń, doboru środków ochrony indywidualnej, zaproponowania działań korygujących – a przy okazji była dobrą zabawą w gronie specjalistów. Na stoiskach nie tylko prezentowano produkty, ale i dyskutowano o różnych środkach ochrony, często wykorzystujących najnowocześniejsze rowiązania. Dodatkowo zorganizowano strefę nowoczesnych technologii, gdzie prezentowano m.in. wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej.
Do dyskusji i różnych wspólnych działań (w tym w ramach gry terenowej) zaprosiły uczestników wydarzenia firmy: 3M, Ejendals, Ansell, Mapa, Guide, Lebon, Iturri, Protektor, HCS Europe, Centurion, Dunlop, Dräger, Brady, Rostaing, DuPont, FTG, U-Power, Univet, PPO Strzelce Opolskie, Pikamed, Oxyline, Faraone, Wertykal.  

 
  - 1 -