ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2010

Coraz groźniejsza borelioza

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2010-05-07  

Coraz groźniejsza borelioza  

Borelioza (krętkowica kleszczowa) jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Do infekcji dochodzi w wyniku ukłucia przez zakażonego kleszcza. Pasożytuje on na zwierzętach leśnych noszących w sobie bakterie borellia. Człowiek – pracownik leśny, rolnik turysta, spacerowicz – przebywający w miejscu występowania kleszcza staje się jego potencjalnym żywicielem. Jak wykazują statystyki ostatnie 25 lat charakteryzuje się znaczącym wzrostem boreliozy. W Polsce podobnie jak w Finlandii, Czechach, na Litwie i Łotwie, w Rosji, Niemczech notuje się coraz więcej nowych zachorowań.
Problemom tej szerzącej się choroby zawodowej poświęcona była konferencja „Borelioza jako choroba zawodowa, trudności diagnostyczne, standardy postępowania”, którą w dniach 25-27 kwietnia br. zorganizował zielonogórski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Łagowie Lubuskim. Uczestniczyło w niej ponad 80 wybitnych przedstawicieli środowiska medycyny pracy, uczelni medycznych, służb ochrony pracy, szpitali i producentów aparatury diagnostycznej.
Na konferencji wygłoszono 14 referatów dotyczących identyfikacji, metod badawczych, działań profilaktycznych, systemu odszkodowawczego i aparatury badawczej. Referaty przedstawili: prof. C. Pałczyński z IMP w Łodzi, inż. E. Kiełczawa z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, dr E. Płotkowiak-Kulik z WSSE w Gorzowie, dr M. Rybacki z IMP w Łodzi, dr n. med. E. Gałęziowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, inż. P. Matuszak z Euroimmun Polska, dr J. Smykał z oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, dr n. med. W. Dobracki z AM we Wrocławiu, dr B. Telec – dyrektor WOMP w Zielonej Górze, dr B. Dobracka – Szpital Wojewódzki we Wrocławiu, prof. R. Andrzejak – rektor AM we Wrocławiu. Z referatów wynikało, że muszą być dopracowywane standardy diagnozowania i leczenia chorób odkleszczowych. Obecnie leczenie polega na terapii antybiotykowej (min. 21 dni). Nie zawsze udaje się jednak całkowite wyleczenie. Wyleczenie nie daje żadnych gwarancji ochrony przed nowym zachorowaniem.
Krótko o objawach choroby: we wczesnej fazie wokół miejsca ukłucia pojawia się tzw. rumień wędrujący. Jego wyleczenie nie oznacza, że choroba nie toczy wnętrza organizmu. Nie leczona może powodować zapalenie stawów, lub nerwów czaszkowych, bóle mięśniowo-kostne, zapalenie mięśnia sercowego. Objawami mogą być, sztywnienie karku, objawy grypowe, obrzęki, bóle niesymetryczne stawów.
Jak istotne jest działanie profilaktyczne niech świadczy fakt, że w roku 1999 w województwie lubuskim stwierdzono 5 zachorowań na boreliozę zaś w roku ubiegłym już 283. Profilaktyka powinna obejmować: odpowiedni ubiór pracownika, stosowanie repelentów, ogląd ciała po powrocie z lasu, dokładny prysznic, unikanie kontaktów ze zwierzętami leśnymi, umiejętne usuwanie kleszczy ze skóry, szczepienia, zwiększenie mechanizacji prac leśnych, odpowiednie szkolenie, zwiększenie częstotliwości badań lekarskich.  

 
  - 1 -