ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2010

Pobożne życzenia a małe i średnie firmy

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2010-07-08  

Pobożne życzenia a małe i średnie firmy  

 

Ostatnie posiedzenie Rady Ochrony Pracy (wtorek 6 lipca) poświęcone było przede wszystkim działaniom zmierzającym do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w małych przedsiębiorstwach, podejmowanym przez Ministerstwo Gospodarki i Państwową Inspekcję Pracy. Kontrole prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy pokazują, że w grupie najmniejszych firm bardzo często dochodzi do naruszeń przepisów bhp i wypadków przy pracy. Utrzymująca się na wysokim poziomie liczbę wypadków przy pracy inspektorzy wiążą m.in. z uchybienia występującymi przy szkoleniu pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas przeprowadzanych przez PIP kontroli wciąż stwierdzane są przypadki braku przeszkolenia w dziedzinie bhp, także u samych pracodawców. Stąd też część pracodawców nie zna ciążących na nich obowiązków, nie ma też świadomości występujących zagrożeń i konieczności ich likwidacji, albo też nie jest zbytnio zainteresowana inwestowaniem w bezpieczeństwo stworzonych miejsc pracy.
W dyskusji członkowie rady zastanawiali się, jak poprawić sytuację w małych firmach. Same kontrole PIP nie wystarczą, bo inspekcja może w ciągu roku skontrolować zaledwie kilka procent zakładów. Niezbędne są więc działania edukacyjne i popularyzatorskie, a przede wszystkim uwzględnienie w programach kształcenia wszystkich szkół spraw związanych z prawem pracy i bhp. Dyskusja zmieniła się w koncert życzeń i pytań – brakło odpowiedzi na najważniejsze: kto za to zapłaci? Choć jest pewna nadzieja na większe pieniądze, bo zwiększyć się ma fundusz prewencyjny w ZUS.
Rada przyjęła też stanowisko w sprawie motywującego oddziaływania zróżnicowanej składki
na ubezpieczenie wypadkowe na poziomie przedsiębiorstwa oraz oceny wdrażania strategii Wspólnoty Europejskiej na rzecz bhp metodą Scoreboard, w którym postuluje m.in. objęcie zróżnicowaną składką na poziomie grup działalności płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego poniżej 10 ubezpieczonych celem bardziej adekwatnego do poziomu ryzyka zróżnicowania składki w tej najliczniejszej grupie pracodawców. ROP podkreśliła, że wdrożenie tego rozwiązania nie nałożyłoby żadnych dodatkowych obowiązków na ZUS w zakresie zbierania i przekazywania danych oraz ich kontroli przez PIP. Rada postuluje też wprowadzenie od 1 kwietnia 2011 r. nowych kategorii ryzyka i stóp procentowych składek dla 64 grup działalności i poszerzenia zakresu różnicowania składek między grupami działalności w celu zwiększenia ich funkcji motywacyjnej.  

 
  - 1 -