ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2011

Pracodawcy i związkowcy przeciwko przemocy

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2011-03-29  

Pracodawcy i związkowcy przeciwko przemocy  

Szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców z Komisji Trójstronnej podpisali porozumienie w sprawie eliminowania przemocy w miejscu pracy.
Nękanie i przemoc mogą przyjmować różne formy: fizyczne, psychiczne lub o charakterze seksualnym. Mogą występować w każdym miejscu pracy, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, obszaru działalności lub formy stosunku pracy. Do nękania czy przemocy może dochodzić między współpracownikami, między przełożonym a podwładnymi lub ze strony osób trzecich, np. klientów czy podopiecznych. Polscy partnerzy społeczni deklarują w zawartym porozumieniu, iż w ramach relacji pracodawca pracownik nie będą tolerowane żadne przejawy nękania czy przemocy. Natomiast eliminowanie i ograniczanie zagrożeń spowodowanych występowaniem tych zjawisk w miejscu pracy powinno być przedmiotem wspólnej troski pracodawców oraz pracowników i ich przedstawicieli przy wsparciu ze strony władz publicznych.
Partnerzy społeczni zwracają uwagę na potrzebę promocji działań zapobiegających nękaniu i przemocy w pracy, identyfikowaniu tych problemów czy właściwej prewencji. Tym bardziej, że – jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia – do 2020 r. problemy psychiczne będą podstawową przyczyną niezdolności do dalszej pracy. Fundacja Dublińska obliczyła, że roczne straty z powodu stresu związanego z pracą w UE15 w 2002 r. szacowane były na poziomie 20 miliardów euro.
Podpisana przez partnerów społecznych deklaracja to kolejny, po porozumieniu w sprawie telepracy i stresu w pracy, przykład wdrożenia w Polsce Europejskiego Porozumienia Ramowego. Negocjacje w sprawie wdrożenia w Polsce porozumienia podjęto z inicjatywy NSZZ „Solidarność” w 2009 r.
Tegoroczna europejska kampania behapowska „Bezpieczne miejsce pracy” w dużej mierze poświęcona jest zagrożeniom psychospołecznych w środowisku pracy, w tym różnym formom przemocy. ATEST włączył się w tę kampanię. Publikujemy teksty ułatwiające służbie bhp podjęcie tej problematyki w zakładach. Dotychczas ukazały się: „Walcz lub uciekaj” (2/2011), „Mobbing czy nauka zawodu?” (2/2011), „Redukcja stresu – dobra praktyka” (3/2011). W numerze kwietniowym ukażą się artykuły: „Mobbing – istota zjawiska”, „Bezpośrednio, pośrednio, czynnie lub biernie”. Nasz miesięcznik objął również patronatem medialnym konferencję „Bezpieczne miejsce pracy”, która odbędzie się 14 i 15 kwietnia w Olsztynie i będzie w dużej mierze poświęcona zapobieganiu zagrożeniom psychospołecznym.
Więcej informacji: http://www.atest.com.pl/index.php?class=zpg  

 
  - 1 -