ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Behapowcy pamiętają

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-05-30  

Behapowcy pamiętają  

 

Z okazji obchodów Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w Powiatowym Centrum Edukacji w Pile odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane 27 kwietnia br. przez pilski oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Wzięli w nim udział członkowie stowarzyszenia i zaproszeni goście: Wojciech Szutkowski– sekretarz powiatu pilskiego, Grzegorz Stróżyk – nadinspektor pracy z OIP w Poznaniu, Jędrzej Czarny – nadinspektor pracy z oddziału PIP w Pile, Katarzyna Nowaczyk – przedstawiciel ZUS w Pile – naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalnych i Rentowych, Łucja Zielińska – dyrektor PCE, Jerzy Tokarski – specjalista ds. bhp w Philips Lighting Poland w Pile. Konferencję prowadził Zygmunt Jeliński – prezes oddziału OSPSBHP w Pile. Przedstawił uczestnikom krótki rys historyczny obchodów Dnia Bezpieczeństwa i podkreślił znaczenie prewencji jako środka obniżenia wypadkowości. Łucja Zielińska zaprezentowała nowoczesne kształcenie zawodowe w PCE w Pile. Kształcenie dla dorosłych prowadzone jest w wielu zawodach. Współpraca ze szkołami i zakładami pracy, nowocześnie wyposażone pracownie i warsztaty dają wiele możliwości uczącym się lub odbywającym kursy. PCE jest również ośrodkiem egzaminacyjnym.
Pierwsza konferencja behapowska w PCE odbyła się w roku 2000. Wtedy, z inicjatywy PIP wspólnie z OSPSBHP, ufundowano obelisk i tablicę poświęconą Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Obelisk został umieszczony przed szkołą dla upamiętnienia pięciu nauczycieli z tej szkoły, którzy zginęli w wypadku zbiorowym.
Jędrzej Czarny przedstawił stan wypadkowości w regionie pilskim w latach 2010 i 2011. Podał też przykłady drastycznych zdarzeń wypadkowych, omawiając krótko ich przyczyny.
Grzegorz Stróżyk zreferował temat promocji i prewencji w bhp. Zaprezentował działania prewencyjne Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy prowadzonej pod patronatem PIP. Najważniejsze są dobre praktyki, ich źródłem często jest doświadczenie. Formy prowadzonych działań prewencyjnych to: informacja edukacyjna, szkolenia, konkursy, publikacja specjalistycznych wydawnictw.
Jerzy Tokarski przedstawił program zmniejszenia liczby wypadków przy pracy „REAGUJ” w zakładzie Philips Lighting Poland. W programie najważniejsze jest wpływanie na zachowania pracowników poprzez obserwację i dialog. Dla realizacji programu ważne jest zaangażowanie i udział pracowników oraz świadomość bhp. Program wprowadzony na terenie huty sprawdził się, przynosząc oczekiwane efekty. Obecnie program wdrażany jest w innych zakładach na terenie Philips Lighting Poland.
Po spotkaniu nastąpiło uroczyste złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Ofiarom Wypadków przy Pracy i uczczenie ich pamięci symboliczną minutą ciszy.  

 
  - 1 -