ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2012

Zdrowie i profilaktyka wypadkowa

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2012-02-28  

Zdrowie i profilaktyka wypadkowa  

 

16 lutego br. w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska (Stary Żak) przy ul. Wały Jagiellońskie 1 w Gdańsku odbyło się kolejne szkolenie zorganizowane dla członków gdańskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, w którym uczestniczyły 94 osoby.
Temat prewencji wypadkowej omówił nadinspektor Henryk Batarowski z OIP w Gdańsku. Na wstępie przedstawił, jak kształtują się koszty wypadków oraz ogólne w stosunku do kosztów przeznaczonych na działalność profilaktyczną. Scharakteryzował czynniki szkodliwe i uciążliwe występujące w środowisku pracy i ich wpływ na pracownika oraz przedstawił drogę od zagrożenia do wypadku lub choroby, a także znaczenie oceny ryzyka zawodowego. Następnie omówił model powstania wypadku i jego poszczególne fazy: fazę inkubacyjną, błąd, oraz fazę aktywną. Wskazał przyczyny i skutki niebezpiecznych błędów, omówił ich rodzaje i zależności. Do najczęstszych przyczyn wypadków przy pracy należą: brak nadzoru, brak instrukcji posługiwania się czynnikiem materialnym, tolerowanie przez nadzór odstępstw od obowiązujących przepisów, lekceważenie zagrożeń przez poszkodowanego, nieznajomość zagrożeń. W kolejnym etapie wykładu przedstawił sposób sporządzania dokumentacji powypadkowej oraz zapobieganie wypadkom. Szczególnie podkreślił, że „działanie profilaktyczne jest skuteczne, gdy ma zdolność do zablokowania wystąpienia określonej przyczyny wypadku”. Powiedział, że zespoły powypadkowe w ramach działań profilaktycznych piszą najczęściej jeden wniosek: omówić wypadek podczas najbliższego szkolenia. Zwrócił też uwagę, że bardzo istotnym tematem są koszty ponoszone przez społeczeństwo w związku z wypadkami przy pracy. W roku 2010 łączne koszty świadczeń pieniężnych wypłacanych w Polsce z funduszu ubezpieczeń społecznych w związku z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi wyniosły około 5 mld. zł.
Kolejny temat szkolenia „Aspekty zdrowotne w środowisku pracy” omówiła lek. med. Dorota Całus-Kania z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Przybliżyła cel powstania służby medycyny pracy oraz omówiła zakres profilaktycznej opieki zdrowotnej, w tym uprawnienia lekarskie i badania profilaktyczne pracowników, młodocianych, uczniów, studentów i doktorantów. Omówiła prace kobiet i młodocianych, w tym prace szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet. Prezentując tematykę badań profilaktycznych szczególną uwagę zwróciła na to, że podstawą właściwie przeprowadzonych badań jest umieszczenie w skierowaniu na badania wyczerpującej informacji o występowaniu na określonym stanowisku pracy czynników szkodliwych i uciążliwych, a nie tylko podawanie nazwy stanowiska.
Szkolenie trwało 5 godzin i spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Słuchacze zadawali wiele pytań. Następne szkolenie członków stowarzyszenia odbędzie się w kwietniu i poświęcone będzie wykorzystywaniu oceny ryzyka zawodowego w prewencji wypadkowej.  

 
  - 1 -