ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Nadzwyczajny zjazd w Ostrowie Wielkopolskim – przebieg obrad

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-10-29  

Nadzwyczajny zjazd w Ostrowie Wielkopolskim – przebieg obrad  

Nadzwyczajne walne zebranie delegatów OSPSBHP (zwane też zjazdem delegatów) odbyło się 25 października 2013 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Zebranie zostało zwołane w celu rozszerzenia składu zarządu głównego oraz wyboru członków honorowych, zgłoszonych przez zarządy oddziałów terenowych.
Delegatów przywitał prezes zarządu głównego Marek Nościusz, który wyjaśnił, iż głównym powodem rozszerzenia składu zarządu głównego jest obciążenie zawodowe dotychczasowych jego członków, co niejednokrotnie uniemożliwia ich pełne zaangażowanie. Ponadto powiedział, że rozszerzenie składu spowoduje „większą przejrzystość i integrację z oddziałami”. Obrady Zjazdu prowadzili Andrzej Nowak oraz Piotr Pietras pełniący funkcję wiceprezesów w obecnym zarządzie głównym. Z uwagi na brak kworum, zjazd zaczął się w drugim terminie, tj. po 30 minutach od wyznaczonego pierwszego terminu. Do stwierdzenia kworum zjazdu oraz przeprowadzenia wyborów powołana została komisja skrutacyjna, w skład której weszli: Józef Witczak, Alicja Kacprzyk, Katarzyna Małecka, Andrzej Grondecki. Do komisji uchwał i wniosków wybrani zostali Grzegorz Skowron, Stanisław Starzyński i Ryszard Łubniewski. Zjazd protokołowały Barbara Łosek i Krystyna Małecka. Józef Witczak, przewodniczący komisji skrutacyjnej podał, że ogólna liczba delegatów stowarzyszenia to 142 osoby, na walnym zebraniu w pierwszym terminie swoją obecność potwierdziło 65 osób, a w drugim terminie 77 osób (potem okazało się, że jest ich 78). Rozpoczęły się wybory. Z sali obrad padały kandydatury do zarządu głównego. Zgodnie z zapisami znowelizowanego statutu, do składu zarządu głównego wybranych miało być dodatkowych pięć osób. Zarząd główny może obecnie liczyć maksymalnie 12 osób.
Przez delegatów zostali zgłoszeni następujący kandydaci: Krzysztof Babka, Waldemar Dudek, Ryszard Łubniewski, Mirosław Mitura, Stanisław Starzyński, Tomasz Tandek, Urszula Tomska, Jacek Trocha, Feliks Żogała, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie, a także Elżbieta Bożejewicz, Anna Jarzębska, Halina Grześkiewicz, Barbara Łosek, które nie wyraziły zgody na kandydowanie. Dziewięciu kandydatów do zarządu głównego krótko zaprezentowało swoje pomysły na pracę w zarządzie.
Następnie rozdano karty do głosowania i odbyła się pierwsza tura głosowania. Ogłoszono pierwsze wyniki, w których Krzysztof Babka uzyskał 38 głosów, Waldemar Dudek 50 głosów, Ryszard Łubniewski 44 głosy, Mirosław Mitura 17 głosów, Stanisław Starzyński 26 głosów, Tomasz Tandek 33 głosy, Urszula Tomska 55 głosów, Jacek Trocha 14 głosów, Feliks Żogała 18 głosów. Do zarządu głównego weszli: Waldemar Dudek, Ryszard Łubniewski, Urszula Tomska. Natomiast Krzysztof Babka, Stanisław Starzyński, Tomasz Tandek, Feliks Żogała wzięli udział w wyborach w drugiej turze uzyskując: Krzysztof Babka 53 głosy, Stanisław Starzyński 32 głosy, Tomasz Tandek 32 głosy, Żogała Feliks 21 głosów. Minimum głosów, które powinien uzyskać kandydat to 40, więc do zarządu głównego wszedł Krzysztof Babka. Natomiast Tomasz Tandek i Stanisław Starzyński wzięli udział w trzeciej turze, uzyskując głosy: Tomasz Tandek 49, Stanisław Starzyński 20. Reasumując, do zarządu głównego weszli: Krzysztof Babka, Waldemar Dudek, Ryszard Łubniewski, Urszula Tomska, Tomasz Tandek.
Przed przerwą obiadową poinformowano delegatów o wniosku zgłoszonym przez zarząd oddziału gdańskiego dotyczący kandydatury na członka honorowego. Wniosek dotyczył Stanisława Stadlera, członka zwyczajnego oddziału gdańskiego. Po odczytaniu uzasadnienia delegaci przez głosowanie przyjęli ten wniosek.
Komisja uchwał i wniosków odczytała wnioski, które wpłynęły podczas nadzwyczajnego zebrania. Wnioski złożyli Wacław Gudalewicz, członek zarządu oddziału Warszawa Centrum, i Piotr Janczewski, wiceprezes zarządu oddziału konińskiego.
Wnioski Wacława Gudalewicza:
– Podjecie działań w celu utworzenia w MPiPS stanowiska koordynatora ds. służby bhp.
– Postawienie pomnika ofiar wypadków przy pracy – po złożeniu stosownego wniosku do ROP i CIOP-PIB.
– Powołanie Instytutu BHP przy OSPSBHP.
– Przyjęcie darowizny od Wacława Gudalewicza w postaci działki o powierzchni 1200 m2 z przeznaczeniem jej na budowę Instytutu BHP.
Marek Nościusz, prezes zarządu głównego, odnosząc się do poszczególnych wniosków, złożonych przez Wacława Gudalewicza, ocenił je jako obecnie bezzasadne. Wnioski poddano głosowaniu, lecz żaden z nich nie uzyskał akceptacji delegatów.
Wniosek złożony przez Piotra Janczewskiego dotyczył podjęcia działań zmierzających do likwidacji samokształcenia kierowanego jako formy szkolenia bhp, określonego w rozporządzeniu dotyczącym szkoleń bhp. Wniosek poddano głosowaniu, w którym uzyskał akceptację delegatów.
Bezpośrednio po walnym zebraniu nie odbyło się ukonstytuowanie powiększonego zarządu głównego. Zostało ono zaplanowane na 6 grudnia 2013 r.  

 
  - 1 -