ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

O bezpieczeństwie pracy i służby na granicy państwa

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-07-08  

O bezpieczeństwie pracy i służby na granicy państwa  

 

Chyba każdy się zgodzi, że największą wartością pracodawcy jest jego pracownik. Odpowiednie przeszkolenie, przygotowanie oraz zapewnienie godnych warunków pracy to podstawa sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Tak też jest w przypadku Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, zapewniającego ochronę granic Rzeczpospolitej Polskiej w północno-wschodniej części naszego kraju. Oddział odpowiada za bezpieczeństwo granic i obsługuje ruch graniczny na odcinku ponad 198 km na którym funkcjonuje jedenaście placówek Straży Granicznej, począwszy od Braniewa poprzez Grzechotki, Lelkowo, Górowo Iławeckie, Bezledy, Sępopol, Barciany, Węgorzewo, Banie Mazurskie, Gołdap po Dubeninki. Centrum dowodzenia Warmińsko Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej znajduje się w Kętrzynie.
4 lipca 2013 r. w Placówce Straży Granicznej w Baniach Mazurskich, w ramach realizacji celów Forum Liderów Bezpiecznej Pracy oraz społecznej kampanii informacyjnej „Przez innowację do bezpieczeństwa”, odbyła się wizyta techniczna z udziałem najwyższego kierownictwa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego. Swoim udziałem zaszczycili nas także Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie, Dyrektor Urzędu Dozoru Oddział w Olsztynie, Państwowy Inspektor Sanitarny MSW oraz członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP – oddział w Olsztynie.
Wizyta podzielona była na dwie części, ogólną i techniczną, i obejmowała prezentację placówki, sprzętu technicznego wykorzystywanego w ochronie granicy państwowej oraz wizytę na granicy Polski i Federacji Rosyjskiej. Część pierwsza poświęcona była charakterystyce Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Komendant płk SG Wojciech Skowronek przy okazji omawiania działań inwestycyjnych podkreślił znaczenie pracowników w realizacji celów poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Po wystąpieniu komendanta W-MOSG uroczyście podpisano porozumienie w sprawie współdziałania pomiędzy Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej w Kętrzynie a Okręgowym Inspektorem Pracy w Olsztynie. W części ogólnej zastępca dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy dr hab. inż. Wiktor Marek Zawieska przedstawił działania CIOP-PIB w ramach wieloletniego programu „Poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy”, natomiast o założeniach społecznej kampanii informacyjnej „Przez innowacje do bezpieczeństwa” mówiła Agnieszka Szczygielska z ośrodka promocji CIOP. Na zakończenie części ogólnej ppłk SG Janusz Worotnicki, komendant placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich przedstawił rys historyczny funkcjonowania placówki, warunki służby po czym osobiście prezentował placówkę. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć m.in. pomieszczenia dla osób zatrzymanych, pomieszczenia z urządzeniami do suszenia umundurowania specjalistycznego, pomieszczenia socjalne, pojazdy obserwacyjne, mobilne systemy odpraw, sprzęt łączności, broń oraz pojazdy typu ATV. Ciekawostką był też pokaz umiejętności psa służbowego Avor. W programie było m.in. reagowanie psa na komendy oraz pościg i zatrzymanie osoby. Po pokazie delegacja zaproszonych gości oraz kadra kierownicza W-MOSG oddała hołd żołnierzom i funkcjonariuszom ochraniającym granice Rzeczpospolitej Polskiej przy obelisku ufundowanym przez lokalną społeczność Bań Mazurskich z okazji otwarcia nowej placówki we wrześniu 2010 r.
Na koniec wizyty w drodze powrotnej z granicy państwa uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia piramidy w Rapie. Jest to grobowiec rodzinny pruskiego rodu baronów von Fahrenheid zbudowany w 1811 r. Cechą charakterystyczną grobowca jest jego kształt przypominający piramidę egipską.
Należy podkreślić, że każda forma propagowania bezpiecznych warunków pracy poprzez wizyty techniczne, społeczne kampanie informacyjne, warsztaty, szkolenia, czy choćby udział w tworzeniu pozytywnych relacji pomiędzy pracownikiem, pracodawcą, miejscem pracy zawsze się firmie opłaci. Bezpiecznym miejscem pracy nie jest zakład, w którym nie ma wypadków lecz taki, w którym dba się o bezpieczeństwo.  

chor. sztab. SG Piotr Banasiak, p.o. kierownika Zespołu do Spraw Bezpieczeństwa i Higieny Służby-Pracy

 
  - 1 -