ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Konferencja ATESTU – krótkie podsumowanie

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-11-21  

Konferencja ATESTU – krótkie podsumowanie  

 

Jak źle, nieergonomicznie skonstruowane urządzenia do diagnostyki medycznej mogą przyczynić się do błędów o skutkach tragicznych dla pacjentów?
Jak oceniać ryzyko stosowania substancji chemicznych, dla których nie ma normatywów higienicznych?
Jak błędy ludzi powodują zagrożenia bardzo poważnymi awariami przemysłowymi?
Jak można zdobyć pieniądze na poprawę warunków pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach?
Jak wprowadzić systemowe rozwiązania ułatwiające identyfikację zagrożeń na stanowiskach pracy w firmie budowlanej?
Jak mierzyć hałas i wibracje oddziałujące na pracowników na stanowiskach pracy i jak interpretować wyniki tych pomiarów?
Jak to jest możliwe, że o bezpieczeństwo pracy w budownictwie troszczy się tak wiele podmiotów, a wyniki ich działań są dość mizerne?
Jak wyprodukować rękawice chroniące przed chemikaliami, żeby nie szkodziły pracownikom i zapewniały deklarowany przez producenta poziom ochrony?
Jak radzić sobie ze stresem, dyskryminacją, mobbingiem w pracy i jak przy tym nie przesadzić?
Jak dobrać specjalistyczne ochrony wzroku, żeby pracownicy chcieli je stosować?
Jak bardzo i komu szkodzą pola elektromagnetyczne w pracy i poza nią?
Jak dobrać kombinezon, który ma chronić pracownika przed działaniem chemikaliów i czynników biologicznych?
Jak identyfikować zagrożenia związane z obsługą maszyn na stanowiskach pracy?
Jak przygotować się do przeprowadzenia badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy?
Jak w ogóle zabrać się do identyfikacji zagrożeń, będącej podstawą oceny ryzyka?

Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć wykładowcy i eksperci zaproszeni przez nas na 6. Ogólnopolską Konferencję miesięcznika ATEST, która odbyła się w dniach 13-15 listopada w Krakowie i poświęcona była „Identyfikacji zagrożeń jako podstawie oceny ryzyka”. Na konferencji mieliśmy przyjemność gościć ponad stu trzydziestu uczestników ze wszystkich rejonów Polski i wszystkich działów gospodarki.
Podczas konferencji można było wysłuchać szesnastu wykładów, wygłoszonych przez specjalistów z Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy, Państwowej Straży Pożarnej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, a także praktyków z przemysłu oraz ekspertów z wiodących koncernów światowych.
Dodatkowo można było skorzystać z porad ekspertów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie w zakresie: dostosowania maszyn i urządzeń do wymagań minimalnych i zasadniczych, ustalania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy, szacowania i oceny ryzyka zawodowego, zagrożeń chemicznych i procedur REACH. Na swoich stoiskach porad z zakresu doboru środków ochrony indywidualnej udzielali eksperci z firm DuPont, Honeywell, Uvex.
Uczestnicy konferencji po raz pierwszy otrzymali dwuczęściowe materiały konferencyjne: skrypt z referatami wykładowców, opracowany i wydany przez redakcję, oraz płytę z materiałami edukacyjnymi, multimedialnymi, opracowaną i wydaną specjalnie na naszą konferencję przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach przy współpracy z OIP Kraków i Grupą Ożarów.
Partnerami 6. konferencji ATESTU byli: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie, DuPont, Honeywell, Uvex.  

 
  - 1 -