ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy w 2013 roku

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-12-31  

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy w 2013 roku  

 

10 grudnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się wręczenie nagród laureatom 41. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, organizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przy współpracy innych urzędów i instytucji.

Nagrody w kategorii „Rozwiązania techniczne i organizacyjne”:
– Nagroda I stopnia: „Budujemy bezpieczną przyszłość” – system zarządzania bezpieczeństwem pracy wykonawców zewnętrznych podczas remontów instalacji produkcyjnych; autorzy: Dariusz Loska, Jan Płaza, Jan Szrajber, Piotr Mironiuk, Mariusz Kondracki z Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. w Płocku.
– Nagroda II stopnia: Poprawa warunków pracy Operatora Urządzeń Sortowni w aspekcie obniżenia poziomu hałasu na przesiewaczach PWP; autorzy: Tadeusz Maj, Janusz Mytych, Maciej Kołtun z ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Zdzieszowicach.
– Nagroda II stopnia: Ograniczenie obciążenia fizycznego oraz zagrożeń powodowanych przez prąd elektryczny po wprowadzeniu systemu zdalnego sterowania rozdzielniami 6 kV za pomocą transmisji światłowodowej w podziemnym zakładzie górniczym; autorzy: Wojciech Szymiczek, Mariusz Mastalerz, Krzysztof Kuś, Wiktor Sobota z Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Halemba-Wirek” w Rudzie Śląskiej.
– Nagroda II stopnia: Minimalizacja zagrożeń związanych z eksploatacją mostków przeładunkowych; autorzy: Karolina Rduch, Izabela Magnuszewska, Rafał Chmielewski z Faurecia Wałbrzych S.A., Zakład Mechanizmów w Wałbrzychu.
– Nagroda III stopnia: Bezpieczeństwo pieszych w zakładzie produkcyjnym – bramki grawitacyjne. 100% separacji dróg dla pieszych od dróg dla wózków widłowych; autor: Anna Augustyn z Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o. Zakład w Chmielowie.
– Nagroda III stopnia: Opracowanie udarowego urządzenia do wyciskania sworzni podczas demontażu sekcji obudowy zmechanizowanej; autorzy: Grzegorz Zima, Czesław Wilczak, Anna Rosiak, Sambor Pawełek z Kompanii Węglowej S.A. Oddział Zakład Remontowo-Produkcyjny w Bieruniu.
– Nagroda III stopnia: Ogólnopolski konkurs o zasadach z zakresu bhp i prawa pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „Bezpiecznie od startu”; autorzy: Jolanta Kosakowska, Andrzej Stępnikowski ze Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy (Departament Prewencji i Promocji GIP) w Warszawie.

Nagrody w kategorii „Prace naukowo-badawcze”:
– Nagroda I stopnia: Modyfikowane elektretowe materiały filtracyjne do ochrony układu oddechowego przed nanocząstkami; Autorzy: Katarzyna Majchrzycka, Agnieszka Brochocka, Wiktor Orlikowski, Krzysztof Makowski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB w Warszawie.
– Nagroda II stopnia: Linia zautomatyzowanego montażu końcowego wkładek bezpiecznikowych; autorzy: Zbigniew Pilat, Marek Grabiński, Stanisław Kacprzak, Wiesław Kopacz, Krystian Zalewski z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie, Wiesław Gutowski, Robert Rudowski, Wojciech Staroń z ETI POLAM Sp. z o.o. w Pułtusku.
– Nagroda II stopnia: Biodegradowalna półmaska filtrująca do ochrony układu oddechowego przed aerozolami; autorzy: Izabella Krucińska, Wiktor Strzembosz z Politechniki Łódzkiej, Katarzyna Majchrzycka, Agnieszka Brochocka, Wiktor Orlikowski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB w Warszawie, Krystyna Twarowska-Schmidt, Konrad Sulak z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.
– Nagroda III stopnia: Opracowanie i wdrożenie do produkcji nowoczesnej małogabarytowej przemysłowej rozdzielnicy średniego napięcia budowy przeciwwybuchowej w izolacji stałopowietrznej typu PREM-GO; autorzy: Julian Wosik, Artur Kozłowski, Piotr Wojtas, Marian Kalus, Ryszard Dawczyński, Ewa Drużba z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, Stanisław Wapniarski, Ariusz Bober, Jacek Goździkiewicz, Marcin Wyporkiewicz z Elektrobudowy S.A. Oddział w Koninie.


Wyróżnienia dyplomami w kategorii „Rozwiązania techniczne i organizacyjne”:
– Zmniejszenie liczby wypadków w Philips Lighting Poland w Pile dzięki wdrożeniu programu Reaguj (BBS); autorzy: Mirosław Koźlik z PREVENTICA w Rybniku, Jerzy Tokarski, Magdalena Tarnowska z Philips Lighting Poland S.A. w Pile.
– Projekt „Zero wypadków”; autorzy: Witold Rusak, Marcin Trochimowicz z Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A. w Kędzierzynie-Koźlu.
– Kwalifikacja i wdrożenie ultradźwiękowej metody „Phased Array” (PA) dla badania spoin o grubościach ścianek poniżej 8 mm; autorzy: Wojciech Górniak, Mariusz Bożek, Sławomir Wiliński z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Elektrownia Bełchatów w Bełchatowie.
– Przyrząd do montażu i demontażu przetwornicy LKP-330 na Elektrycznych Zespołach Trakcyjnych oraz Przejezdne stanowisko do napraw przetwornic LKP-330 od Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych; autorzy: Leszek Szczudło, Józef Sorbal z Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Wielkopolskich Zakładów Przewozów Regionalnych w Poznaniu.
– Aktywne szkolenia warsztatowe – MTS SAFETY; autorzy: Katarzyna Knapczyk, Agnieszka Michalik, Ewa Grudowska, Maria Matuszek, Arkadiusz Jamroży, Zdzisław Jankowski z Fiat Auto Poland S.A. Zakładu Tychy.
– Obudowa przeciwwybuchowa przepustu tamowego z klapą sferyczną zamykaną od strony pola (wybuchu); autorzy: Mirosław Bagiński, Andrzej Chłopek, Henryk Świniarski, Stanisław Suchocki, Wiesław Tomaszczak z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu.
– Opinka ścianowa segmentowa zgrzewana typu „OSBW-K-Marcel” – sposób na zabezpieczenie wyrobisk górniczych; autorzy: Adam Robakowski, Adam Kryst z Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Marcel” w Radlinie, Zbigniew Barecki, Stanisław Kaczmarzyk z DEMEX w Zabrzu.
– Wysięgnik do podczepiania spawarek; autorzy: Leszek Kiedos, Daniel Sikorski, z FEBER Sp. z o.o. w Sieradzu, Mirosław Staszczyk z IRMIREX w Zduńskiej Woli.

Wyróżnienie dyplomem w kategorii „Prace naukowo-badawcze”:
– Badanie wpływu jakości oświetlenia na komfort wzrokowy i wydajność pracy osób o umiarkowanym upośledzeniu widzenia; autor: Andrzej Pawlak z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – PIB w Warszawie.

Listy gratulacyjne za osiągnięcia związane z poprawą warunków pracy zostały wystosowane do następujących firm:
– ANDRE ABRASIVE ARTICLES Sp. z o.o., Sp. k. w Kole za opracowanie: Zaprojektowane i wdrożone rozwiązania techniczne i organizacyjne służące poprawie warunków pracy w ANDRE ABRASIVE ARTICLES Sp. z o.o., Sp. k.
– Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział w Warszawie Zakład
w Ciechanowie (b. Mazowiecka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy Ciechanów) za opracowanie: Stanowisko kontroli nieszczelności sieci gazowej.
– PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów za opracowanie: Zmiana technologii wymiany taśm przenośników węgla.
– Zakład Wytwórczy Urządzeń Gazowniczych „Intergaz” w Tarnowskich Górach za opracowanie: Przyrząd do nakładania O-ringów na króćce gazomierza.
– Kompania Węglowa S.A. Oddział KWK „Halemba-Wirek” w Rudzie Śląskiej
za opracowania: Punkt szkoleniowy ze stanowiskiem do pomiaru stężeń gazów i spiętrzenia za tamą w Sztolni szkoleniowej KWK „Halemba-Wirek”; Opracowanie i wdrożenie modelu funkcjonowania Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego po wycofaniu aparatów roboczych typu W-70 w KWK „Halemba-Wirek”.
– Kompania Węglowa S.A. Oddział KWK „Marcel” w Radlinie za opracowanie: Instalacja przewietrzania zbiornika węgla surowego w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Oddział KWK „Marcel”.
– PPUH RADKOM sp. z o.o. w Radomiu za opracowanie: Całkowita likwidacja zagrożenia upadkiem z wysokości poprzez zabezpieczenie kontenerów na odpady lekką konstrukcją ramową z siatką zabezpieczającą.

Wyróżnienia prenumeratami „Przeglądu Technicznego” przyznano przedsiębiorstwom:
– PPHU RADKOM sp. z o.o. w Radomiu,
– ANDRE ABRASIVE ARTICLES Sp. z o.o., Sp. k. w Kole,
– Mazowiecka Spółka Gazownictwa sp. z o.o., Z-d Gazowniczy w Ciechanowie.

Statuetkami zostały wyróżnione następujące firmy:
– za szczególną aktywność w opracowywaniu rozwiązań poprawiających warunki pracy: Kopalnia Węgla Kamiennego „Bielszowice” Oddział Kompanii Węglowej S.A., Kopalnia Węgla Kamiennego „Ziemowit” Oddział Kompanii Węglowej S.A.,
– za szczególną aktywność we wspieraniu idei Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy: SKANSKA S.A.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Gospodarki i Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT). Współpraca: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwowa Inspekcja Pracy, Urząd Dozoru Technicznego, Wyższy Urząd Górniczy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Sekretariat konkursu prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.  

 
  - 1 -