ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2013

W Olsztynie rozmawiali o etyce

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2013-03-05  

W Olsztynie rozmawiali o etyce  

Etyka w pracy służby bhp oraz etyka członka OSPSBHP to główne tematy spotkania członków oddziału olsztyńskiego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, które odbyło się w Olsztynie 1 marca br. Spotkanie otworzył zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Andrzej Słowik, który powiedział, że coraz więcej środowisk zawodowych podejmuje się wypracowania kodeksu etyki zawodowej, bo wymusza to współczesne życie, postęp nauki i technologii, który rodzi nowe wyzwania, stawiając nowe pytania, wiążące się z koniecznością oceny, co jest w tej sytuacji dobre a co złe.
W pierwszej części spotkania prezes oddziału Elżbieta Bożejewicz omówiła realizację najbliższych działań stowarzyszenia związanych z konkursem ogłoszonym przez zarząd główny OSPSBHP, a dotyczącym dobrych praktyk w prewencji wypadkowej oraz udziałem w organizacji zaplanowanego w Olsztynie nadzwyczajnego walnego zebrania delegatów OSPSBHP w sprawie zmian do statutu.
Wprowadzeniem do dyskusji na temat „Etyki w pracy służby bhp” była prezentacja Elżbiety Bożejewicz, która omówiła podstawowe definicje etyki oraz jej zasady, nawiązała do obowiązujących rozporządzeń w obszarach, w których służba bhp na co dzień wykonuje swoje obowiązki. Zwróciła uwagę na dyskusje na forach, seminariach i konferencjach związane z pomysłami na zmiany rozporządzeń, których służba bhp jest częściowo wykonawcą, wyrażając przy tym swoje obawy, czy zmiany w przepisach samoistnie zmienią postępowanie ich wykonawców. Aby podjąć się oceny moralności zawodowej służby bhp, prezes oddziału wskazała, że należy zwrócić uwagę na takie pojęcia, jak: obowiązek, odpowiedzialność oraz zasadę kompetencji, zasadę prawości, zasadę odpowiedzialności zawodowej, które to pojęcia są ściśle powiązane ze znaczeniem etyki zawodowej. Nawiązując do rozporządzeń w zakresie służby bhp, szkoleń w dziedzinie bhp, ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, czy też ogólnych przepisów bhp, wskazywała życiowe przykłady zasad etyki zawodowej, którymi powinna kierować się osoba wykonująca zadania służby bhp. W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę na opracowanie ram zasad etycznych ujętych w kodeksie etyki zawodowej. Jednak jej zdaniem, jak również zdaniem wielu innych osób zajmujących się etyką zawodową, zamieszczone w kodeksie etyki normy nigdy nie będą wyczerpujące. Ponadto wbrew oczekiwaniom autorów kodeksów etycznych, kodeksy nie wyręczają człowieka w myśleniu, ani też nie uwalniają od samodzielnego wartościowania. Kodeksowe zasady nie mogą zastąpić poczucia odpowiedzialności osoby wykonującej swój zawód wobec powierzonych jej wartości. „W naszym środowisku behapowskim – powiedziała Elżbieta Bożejewicz – jest wiele osób, które wyróżniają się swoją postawą etyczną nie tylko w zawodzie ale również w życiu codziennym. To eksperci o wysokich kompetencjach, którzy nie ograniczają do swoich podstawowych obowiązków, ale swoje kompetencje wykorzystują w propagowaniu postawy społecznej na rzecz bezpieczeństwa pracy w zakładzie”.
Grzegorz Kulkowski, wiceprezes zarządu oddziału olsztyńskiego OSPSBHP, przygotował prezentację na temat „Etyka członka OSPSBHP”. Nawiązując do wypowiedzi Elżbiety Bożejewicz, w kontekście obowiązującego statutu stowarzyszenia, wskazał zasady charakteryzujące etyczne postawy członka OSPSBHP przejawiające się w pracy społecznej. Podsumowując swoje wystąpienie powiedział: „gdyby każdy miał poczucie odpowiedzialności, wrażliwe sumienie i jasność kryteriów moralnych, gdyby nie zdarzały się wynikające z ludzkiej słabości afery, nieuczciwość i nadużycia, wtedy zapewne żadna partykularna etyka nie byłaby potrzebna”.
Tomasz Sawicki, biegły sądowy w dziedzinie bhp, członek oddziału, który wchodzi w skład oddziałowego sądu koleżeńskiego, w swoim wystąpieniu nawiązał do życiowych sytuacji, w których nieetyczna postawa osób wykonujących zadania służby bhp niejednokrotnie jest przyczyną spraw toczących się w sądzie.
Uczestnicy spotkania podjęli dyskusję na temat etyki zawodowej. Nawiązywali do różnych przypadków nieetycznego zachowania pracowników służby bhp, w tym członków oddziału.
W tym roku w planie pracy zarządu oddziału zaplanowane zostały warsztaty doskonalące. Tematy warsztatów zgłaszane są przez członków oddziału. Drugą część spotkania zorganizowanego 1 marca wypełniły warsztaty na temat związany z oceną zagrożeń stwarzanych przez czynniki biologiczne oraz z prowadzeniem rejestrów dla grupy 3 i 4 tych czynników. Po warsztatach wywiązała się konstruktywna dyskusja, podczas której wymieniano się dobrymi praktykami.  

 
  - 1 -