ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2014

Kampania CRH Polska „Bezpieczne maszyny”

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2014-04-07  

Kampania CRH Polska „Bezpieczne maszyny”  

 

Kolejnym etapem kampanii grupy CRH Polska „Bezpieczne maszyny” był cykl szkoleniowy zrealizowany w lutym i marcu br. przez OIP w Kielcach. Zrealizowane w ramach tego przedsięwzięcia trzy seminaria szkoleniowe zainicjowały również kampanię PIP dostosowania maszyn do wyższych standardów bezpiecznego użytkowania, prowadzoną na terenie działania okręgu w 2014 r.
Szkolenia przeprowadzono w dwóch przedsiębiorstwach CRH Polska:
– „TRZUSKAWICA” S.A. w Sitkówce koło Kielc – 27 lutego oraz 11 marca br.,
– GRUPA OŻARÓW S.A. w Karsach koło Opatowa – 5 marca br.
Spółki te należą do grupy największych zakładów międzynarodowego koncernu CRH z siedzibą w Irlandii, jednego z głównych producentów materiałów budowlanych na świecie.
W seminariach uczestniczyli przedstawiciele pracodawców i pracownicy nadzoru techniczno-produkcyjnego, nie tylko z wymienionych spółek, lecz także z firm wykonujących prace na rzecz CRH Polska. W sumie ze szkoleń skorzystało 179 osób z 26 przedsiębiorstw.
Program zajęć w ramach szkoleń obejmował m.in. omówienie wymagań dyrektywy narzędziowej (2009/104/WE), wymagań zasadniczych zgodnie z nową dyrektywą maszynową (2006/42/WE) oraz podejścia systemowego do prawnie obowiązujących standardów bezpieczeństwa maszyn. W „TRZUSKAWICY” inspektorzy pracy przeprowadzili ćwiczenia warsztatowe związane z analizą konkretnego wypadku przy pracy, oceną rozwiązań konstrukcyjnych maszyny, odbiegających od wymagań minimalnych i ich powiązania z przyczynami urazów doznanych przez osobę poszkodowaną.
W GRUPIE OŻARÓW S.A. – poza inspektorem pracy, który omówił zagadnienia wymagań minimalnych i zasadniczych – w zajęciach wziął również udział przedstawiciel „ELOKON” Polska z Warszawy. Spółka ta specjalizuje się w nowoczesnych technikach bezpieczeństwa maszyn i procesów przemysłowych. Reprezentujący „ELOKON” wykładowca zaprezentował zasady przeprowadzania oceny ryzyka przy projektowaniu czy też modernizacji maszyn w systemie triady – metody opartej na normie PN-EN 12100, zharmonizowanej z dyrektywą maszynową.
W trakcie seminariów inspektorzy pracy zaprezentowali przykłady dobrych praktyk inżynierskich z dostosowania „starych” maszyn do wyższych standardów bezpieczeństwa. Uczestnicy otrzymali pakiety szkoleniowe, a w nich materiały wewnętrzne koncernu CRH oraz wydawnictwa PIP dotyczące tematyki bezpiecznej eksploatacji maszyn. Do pakietów dołączono multimedialne płyty DVD przygotowane przez OIP w Kielcach zawierające m.in. zbiór przepisów bhp dot. maszyn, filmy i materiały szkoleniowe, a wśród nich zbiór publikacji z miesięcznika ATEST – Ochrona Pracy udostępnionych przez redakcję na potrzeby kampanii.
12 marca cementownia „Ożarów” w Karsach gościła grupę 50 studentów III roku Inżynierii Bezpieczeństwa Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oraz władze tego wydziału, z dziekanem prof. dr hab. inż. Zbigniewem Korubą. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Grupę Ożarów S.A. oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach w ramach działań Kampanii Bezpieczeństwa CRH Polska „Bezpieczne maszyny”.
Organizatorów reprezentowali przedstawiciele: kierownictwa Grupy Ożarów S.A. z prezesem zarządu Andrzejem Ptakiem, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach z zastępcą okręgowego inspektora pracy Janem Jóźwikiem. W trakcie pobytu przedstawiono studentom zagadnienia dotyczące funkcjonowania cementowni oraz wymagania w zakresie bezpieczeństwa pracy, jakie obowiązują w Grupie Ożarów. Goście mieli okazję zapoznać się z procedurami i przebiegiem strzelań w zakładzie górniczym przedsiębiorstwa, etapami technologicznymi produkcji cementu oraz funkcjonowaniem centralnej sterowni zakładu. W części seminaryjnej uczestnikom spotkania przedstawiono zagadnienia dotyczące wdrożenia i funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w Grupie Ożarów oraz nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem tego systemu. Tematykę dotyczącą bezpiecznej eksploatacji maszyn poruszali w swoich wystąpieniach zaproszeni przedstawiciele Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy „ELOKON” Polska. Uczestnikom spotkania wręczono pakiety wydawnictw PIP z zakresu bezpieczeństwa pracy, materiały szkoleniowe kampanii oraz egzemplarze czasopisma ATEST – Ochrona Pracy udostępnione przez redakcję miesięcznika sprawującego patronat medialny nad kampanią.  

 
  - 1 -