ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2014

Komunikacja a bezpieczeństwo pracy – konferencja w Pile

 Dodano: 2015-11-25

 

          

      

2014-11-24  

Komunikacja a bezpieczeństwo pracy – konferencja w Pile  

 

21 listopada 2014 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu przy w Pile odbyła się konferencja „Komunikacja a bezpieczeństwo pracy”, zorganizowana przez oddział OSPSBHP w Pile przy współpracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Pile. Konferencja wpisała się w kampanię społeczną „Dobra komunikacja elementem bezpiecznej pracy”, której koordynatorem jest CIOP.
W spotkaniu uczestniczyło 67 osób: członkowie stowarzyszenia, niezrzeszeni pracownicy służby bhp, pracodawcy i społeczni inspektorzy pracy z instytucji i przedsiębiorstw regionu pilskiego oraz licznie przybyli goście m.in.: Stanisława Ziółkowska – Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu, Marek Nościusz – prezes Zarządu Głównego OSPSBHP, Jędrzej Czarny – kierownik oddziału PIP w Pile, Adam Jabłoński – prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów i Dystrybutorów Środków Ochrony Indywidualnej, Jolanta Florczak-Górska – Philips Lighting Poland S.A. w Pile, Marlena Dusza i Alina Wojtiuk – oddział ZUS w Pile, Katarzyna Derezińska – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile
Podczas konferencji prezes pilskiego oddziału OSPSBHP Zygmunt Jeliński otrzymał przyznaną przez Głównego Inspektora Pracy Iwonę Hickiewicz „Odznakę Honorową Za Zasługi dla Ochrony Pracy”. Wręczenia odznaki dokonała Stanisława Ziółkowska – Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu.
Tematem wiodącym konferencji była komunikacja w zakładzie pracy i jej wpływ na bezpieczeństwo pracowników.
S. Ziółkowska omówiła działania podejmowane przez PIP w Wielkopolsce na rzecz bezpieczeństwa, podkreśliła rolę kultury bezpieczeństwa w zakładach pracy i podziękowała oddziałowi stowarzyszenia za współpracę.
M. Nościusz swoje wystąpienie poświęcił tematowi samorządu zawodowego pracowników służby bhp. Wyjaśnił istotę samorządu i przedstawił zadania, jakie może realizować. Jednocześnie podkreślił rangę zawodu behapowca jako zawodu zaufania publicznego.
J. Florczak-Górska przybliżyła uczestnikom konferencji dobre praktyki bhp w Philips Lighting Poland w Pile. Omówiła program „Reaguj” realizowany w firmie oraz działania podejmowane w ramach projektów: „Dni bezpieczeństwa i środowiska”, „Godziny dla bezpieczeństwa, „Poligon bezpieczeństwa”, „O mało co”. Efekty działań, w które zaangażowana jest cała załoga są już widoczne.
A. Jabłoński przedstawił wpływ dobrej komunikacji na sukces w doborze środków ochronnych. W trakcie prezentacji odbył się pokaz praktyczny przekazywania komunikatów oraz ich odbioru. Prelegent zwrócił też uwagę na istotny element dopasowania środków ochrony indywidualnej do pracownika.
J. Czarny zreferował temat mobbingu w zakładzie pracy. Omówił skutki medyczne mobbingu, przejawy mobbingu w organizacji, podając przy tym przykładowe zachowania. Przedstawił też portrety psychologiczne mobbera i ofiary, zwracając przy tym uwagę na trudności związane z udowodnieniem tego rodzaju działań. Wymienił również roszczenia, jakich może dochodzić pracownik poszkodowany z tytułu mobbingu w pracy.
Jacek Kurasz z oddziału Urzędu Dozoru Technicznego w Poznaniu zaprezentował zakres działalności UDT, w tym w szczególności działania podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Omówił uprawnienia UDT i rodzaje urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Podał też obowiązujące regulacje prawne i zaprosił do korzystania ze strony internetowej UDT.

Urszula Lipińska, sekretarz zarządu oddziału OSPSBHP w Pile
 

 
  - 1 -