ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2014

Współczesne wyzwania prawa pracy

 Dodano: 2015-06-26

 

          

      

2014-02-20  

Współczesne wyzwania prawa pracy  

 

19 lutego 2014 r. w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego odbyło się sympozjum „Współczesne wyzwania prawa pracy”, zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Krakowie z okazji 40-lecia kodeksu pracy. W sympozjum wzięli udział m.in. Jerzy Miller – wojewoda małopolski, Tadeusz Fic – okręgowy inspektor pracy, przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, reprezentanci świata nauki z całego kraju, prawnicy, urzędnicy, studenci.
Sympozjum było podsumowaniem cyklu debat organizowanych przez inspekcję pracy wspólnie z krakowskimi uczelniami. Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy krakowskiego OIP i pomysłodawca cyklu debat, krótko podsumował cztery debaty poprzedzające sympozjum. Ponad dwustu uczestników i ponad trzydziestu ekspertów wzięło udział w debatach poświęconych: gospodarce (Uniwersytet Ekonomiczny, 26 listopada 2013 r.), prawu (Uniwersytet Jagielloński, 12 grudnia 2013 r.), społeczeństwu (Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, 14 stycznia 2014 r. – debatę opisaliśmy w ATEŚCIE 2/2014), zarządzaniu (Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości, 22 stycznia 2014 r.).
Podczas wczorajszego sympozjum liczne grono ekspertów omawiało wybrane zagadnienia związane z prawem i ochroną pracy, wskazywało na luki w kodeksie pracy i innych przepisach, postulowało wprowadzenie konkretnych zmian w prawie. Wystąpienia były poświęcone m.in. mobbingowi (w tym w sektorze publicznym), ochronie prywatności pracowników i ich danych osobowych, monitoringowi i kontroli pracowników, bhp i wypadkom przy pracy, uprawnieniom związanym z rodzicielstwem, telepracy, sporom zbiorowym.
Wystąpienia ekspertów z różnych ośrodków i instytucji pokazały nie tylko, że w trzeba wprowadzić wiele zmian w przepisach, że powinny one lepiej chronić godność i zdrowie pracowników, ale też to, że mamy wielu zaangażowanych i dobrze przygotowanych obserwatorów świata pracy (praktyki gospodarczej). Są to przedstawiciele świata nauki, inspektorzy pracy i inni reprezentanci administracji państwowej oraz praktycy – adwokaci, specjaliści zajmujący się kadrami, reprezentanci biznesu.  

 
  - 1 -