ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Nowa książka w biblioteczce ATESTU

Lesław Zieliński
22 zadania służby bhp
Standardy działania

Okladka

Wprowadzenie

Dwa wydania naszego poradnika "22 zadania służby bhp. Standardy działania" cieszyły się dużą popularnością. Okazało się, że takiego podręcznika brakowało na rynku. Po wyczerpaniu nakładu drugiego wydania przyszedł czas na nowe - poprawione, uzupełnione i uaktualnione. Skłoniły nas do tego liczne telefony i e maile z pytaniami o "22 zadania...". Jak widać, wciąż potrzebna jest wiedza na temat praktycznych rozwiązań i metod pracy dotyczących wszystkich, a nie tylko wybranych zadań służby bhp.

Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich osób, które w zakresach swoich obowiązków służbowych mają zapisane zadania służby bhp, a więc dla:

pracowników służby bhp w zakładach, w których służba bhp została powołana,

pracowników, którym pracodawca, oprócz innych zadań, powierzył zadania służby bhp,

specjalistów spoza zakładu wykonujących zadania służby bhp,

pracodawców małych firm, którzy sami pełnią obowiązki służby bhp, a szczególnie dla:

- osób, które dopiero wchodzą do grona behapowców i mogą mieć problemy wynikające ze zderzenia teorii z praktyką,

- behapowców, którzy (z różnych względów) mają problemy z praktyczną realizacją zadań i uprawnień służby bhp.

Celem publikacji nie jest przedstawienie obowiązujących aktów prawnych - przepisów dotyczących ochrony pracy - i ich interpretacja, lecz pokazanie jak w praktyce, stosując obowiązujące przepisy, wypełniać zadania i korzystać z uprawnień służby bhp w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, zgodnie z zapisami zawartymi w § 2.1. rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704, ze zm.).

Całość podzielona została na rozdziały odpowiadające zadaniom służby bhp (rozdziały 2-20) i związanym z nimi uprawnieniom (rozdział 21). Zamieszczamy też informacje dotyczące odpowiedzialności służby bhp (rozdział 22) oraz wykaz stosownych aktów prawnych (rozdział 23). Niektóre zadania zostały połączone i omówione w jednym rozdziale - tam, gdzie było to merytorycznie uzasadnione. W większości rozdziałów przedstawione zostały przykłady pokazujące sposób postępowania w konkretnych sytuacjach.

Praca służby bhp jest w zasadzie zdeterminowana zadaniami oraz uprawnieniami zapisanymi w rozporządzeniu, a więc mówiąc o metodzie i technice pracy najlepiej omawiać je, pokazując, jak w praktyce się z nich wywiązywać i jak je wykorzystywać.

Nie można pominąć zapisu art. 23711 kodeksu pracy mówiącego, że służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. Takie ustawowe określenie roli służby bhp w zakładzie determinuje jej sposób funkcjonowania w stosunku do pracodawcy, osób kierujących pracownikami i pracowników. Podstawowym zadaniem służby bhp nie jest i być nie może odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie i na poszczególnych stanowiskach i miejscach pracy, za warunki, w jakich praca się odbywa, za dobór pracowników do poszczególnych prac. Podstawowe zadania służby bhp to wskazywanie nieprawidłowości, podpowiadanie, jak unikać zagrożeń, co zrobić, by ograniczyć ryzyko zawodowe, jakie wprowadzić działania zapobiegawcze po zaistniałym wypadku. Również - poprzez współpracę ze związkami zawodowymi, społeczną inspekcją pracy, zewnętrznymi instytucjami kontrolującymi warunki pracy, a wreszcie z lekarzem sprawującym opiekę medyczną nad pracownikami oraz laboratoriami wykonującymi pomiary i badania środowiska pracy - służba bhp ma pomóc pracodawcy w zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w zakładzie i wskazać działania w celu ich ciągłej poprawy.

Zapis kodeksu pracy, mimo braku nadania służbie bhp roli sprawczej (wydawania nakazów, decyzji, poleceń), sytuuje ją odpowiednio wysoko w hierarchii zarządzania zakładem, a przy braku określenia w stosunku do kogo ta funkcja się odnosi, należy rozumieć, że odnosi się w podobnym stopniu do pracodawcy, kierowników i wszystkich pozostałych zatrudnionych w zakładzie.

Skuteczność wywiązywania się z zadań i sposób realizacji uprawnień służby bhp zależeć będzie w praktyce od szczegółowych zapisów w zakresach zadań, odpowiedzialności i uprawnień zarówno poszczególnych osób na stanowiskach decyzyjnych, jak i samej służby bhp.

Behapowca porównać można do nauczyciela, korepetytora, suflera, wychowawcy czy moralizatora, który uczy, pokazuje, podpowiada, jak i co należy robić w dziedzinie bhp, aby wykonać zadania produkcyjne w zgodzie z przepisami ochrony pracy. Egzaminem, który na co dzień zdają pracodawca i załoga, ale także służba bhp, jest poziom bezpieczeństwa pracy znajdujący odzwierciedlenie we: wskaźnikach częstości i ciężkości wypadków, liczbie chorób zawodowych, wynikach kontroli instytucji zewnętrznych, ale także zadowoleniu i satysfakcji pracowników zatrudnionych w zakładzie.

Od sposobu funkcjonowania behapowca w zakładzie, jego umiejętności przekazywania wiedzy i kontroli jej zastosowania, umiejętności współpracy z wieloma osobami będzie zależeć wynik tego egzaminu. Nic, co ma wpływ bezpośredni czy pośredni na stan bhp nie powinno odbywać się poza służbą bhp.

Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w zakładzie widoczne jest nie tylko w zmniejszeniu liczby i ciężkości wypadków oraz chorób zawodowych, ale również w ograniczaniu awarii, zapewnieniu rytmiczności produkcji czy usługach przekładających się na ich jakość. Dlatego nie tylko kontrola i monitorowanie stanu bhp, ale również profilaktyka należy do najważniejszych zadań służby bhp. Tylko behapowiec o wysokich kwalifikacjach zawodowych i poczuciu odpowiedzialności ma szansę na sukces swój i swojego zakładu.

Redakcja ATEST

Zamów on-line

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2023

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58075742