ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Kto podlega sprawdzaniu kwalifikacji

W związku z pytaniami czytelników, dotyczącymi wykładni przepisów nadzorowanych przez UDT, redakcja zwróciła się do Prezesa UDT Iwo Jakubowskiego z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii:

Rozporządzenie MGPiPS z dnia 20 lutego 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. nr 50, poz. 426) rozszerzyło wykaz przedmiotowych urządzeń o "wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia". Uprzejmie prosimy o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie "obsługa" w odniesieniu do wymienionych powyżej wózków. W szczególności prosimy o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy sprawdzeniu kwalifikacji w trybie określonym w rozporządzeniu MG z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji... (Dz.U. nr 79, poz. 849) podlega:
- osoba zajmująca się ładowaniem akumulatorów wózka z napędem elektrycznym,
- osoba dokonująca wymiany butli z gazem w wózku z silnikiem spalinowym na paliwo gazowe (LPG),
- operator (kierowca), którego praca polega na kierowaniu wózkiem, tj. transporcie za jego pomocą ładunków w pionie i poziomie?
Ponadto prosimy o wyjaśnienie, czy uprawnienia operatorów wózków, uzyskane przed wejściem w życie przedmiotowego rozporządzenia zachowują ważność i nie zachodzi potrzeba sprawdzania ich kwalifikacji w trybie określonym w rozporządzeniu?

Oto odpowiedź:
Odpowiadając na Państwa pismo w przedmiotowej sprawie, Urząd Dozoru Technicznego uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

1. Osoby zajmujące się ładowaniem akumulatorów wózków z napędem elektrycznym wykonują czynności związane z eksploatacją, a więc ich kwalifikacje powinny spełniać wymagania rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. nr 89, poz. 828). Osoby te nie podlegają sprawdzeniu kwalifikacji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. nr 79, poz. 849).
Zgodnie z § 4 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2003 r. nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi.

2. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 kwietnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. nr 65, poz. 603), obsługujący wózki jezdniowe z napędem silnikowym zasilane gazem oraz inni pracownicy, dokonujący wymiany butli z gazem, powinni być przeszkoleni w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym bezpiecznej ich wymiany.

3. Tematyka egzaminacyjna dla osób ubiegających się w organach UDT o uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego do obsługi wózków zawiera zasady bezpiecznej esploatacji wózków jezdniowych podnośnikowych zasilanych gazem (LPG).

4. Obsługujący wózek, którego praca polega na transporcie ładunków w pionie i w poziomie, podlega sprawdzeniu kwalifikacji, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. nr 79, poz. 849).

5. Stan prawny w zakresie sprawdzania kwalifikacji osób obsługujących wózki jezdniowe podnośnikowe nie jest jednoznacznie uregulowany.

Przedmiotwe kwalifikacje mogą być potwierdzane zgodnie z wymaganiami:

- rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz.U. nr 79, poz. 846 ze zmianami),

- rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. nr 70, poz. 650),

- rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 września 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz.U. nr 118, poz. 1263).

mgr inż. Ryszard Kołaciński
Dyrektor zespołu techniki

Dodaj swój komentarz


spec: Minister Gospogarki winien dokonać pomiaru oświetlenia na stanowisku przed(2005-04-22)

krekaz: tej klasy "odpowiedzi" najlepiej pomijać milczeniem. ale robiąc wyjątek,(2005-05-13)

AM: A może z tym pytaniem zwrócić się do kogoś, kto potrafi zrozumieć, o co się go pyta? (2005-05-17)

Krystyna: Też mam problem z uprawnieniami dla tzw operatorów wózków widłowych. Znów pytanie, jak interpretować słowo - obsługa? Czy to, co robi "wózkowy", a więc za i wyładunek + transport do miejsca składowania - to obsługa, czy kierowanie wózkiem? (interpretacja słowa obsługa - Atest 12/2005 - artykuł Kwalifikacje są niezbędne). Dziś dzwoniłam w tej sprawie do UDT w Gliwicach i otrzymałam odpowiedź, że zaświadczenie z firmy szkoleniowej o odbytym kursie dla operatora wózka widłowego + imienne zezwolenie do obsługi wózka (znów słowo obsługa) wydane przez pracodawcę są wystarczające ( zgodnie z Dz.U. 70 poz. 650 z 2002r ze zmianami). Natomiast dla konserwatora wózków są niezbędne kwalifikacje potwierdzone przez dozór techniczny. Dzwoniłam też do firm szkoleniowych, które prowadzą kursy dla operatorów wózków - w jednych kurs kończy się egzaminem z udziałem inspektorów UDT w innych nie. Tam, gdzie w komisjach egzaminacyjnych nie ma przedstawicieli UDT otrzymałam wyjaśnienie, że to nie są kursy w zakresie obsługi wózka tylko dla kierowcy wózka widłowego. Tam natomiast, gdzie w komisjach zasiadają przestawiciele UDT otrzymałam informację, że operatorzy wózków muszą mieć uprawnienia wydane przez UDT. Ciekawe, co na ten temat PIP? . Ja natomiast dalej nie jestem pewna jak to z tymi kwalifikacjami jest. (2006-05-29)

JULIA: ZAJMUJĘ SIĘ SPRAWAMI BHP I MAM ZAPYTANIE ,CZY JEST OBOWIĄZEK STOSOWANIA KASKÓW OCHRONNYCH PODCZAS JAZDY WÓZKIEM WIDŁOWYM. KIEDYŚ PRZECZYTAŁAM, ŻE JEŻELI WYSIĘGNIK JEST WYŻEJ NIŻ DASZEK WÓZKA TO NALEŻY OBOWIĄZKOWO MIEĆ KASK (2007-06-13)

JAK TAK: Kaski, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, ryzyko urazu głowy. Zrób rzetelną ocenę i Ci wyjdzie czy trzeba czy nie. (2007-06-14)

Krzysztof Krach: Sprawdzenie kwalifikacji to z pewnością nie płatny (drogi) kurs. (2007-12-14)

dziubas: Czy ma ktoś może opracowane jakieś pytania na egzamin z obsługi widlaków?? Wdzięczna byłabym za każdą pomoc, chociaż jakieś materiały do nauki.. (2009-09-01)

joazinho: Dzień dobry mam probelm bo nie wiem jak należy zachować się przy przejeżdżaniu przez bramę wjazdową lub wyjeżdzie z za rogu lub pryzmy? (2009-11-28)

Andrzej .: Urząd Dozoru Technicznego został powołany do sprawdzania sprawności technicznej tylko wózków podnośnikowych, a nie do szkolenia i egzaminowania kierowców wózków. W programie nauczania jest jest tytuł dla,, Kierowców Wózków Jezdniowych z Napędem Silnikowym" a nie obsługa urządzeń transportu bliskiego jakie wydaje UDT. W Rozporządzeniu o Dozorze Technicznym podaje się, że może on wydawac zaświadczenie do obsługi i konserwacji wózków, a nie kierowania. Lącznik ,, i " nie zezwala na rozdzielanie i wydawanie zaświadczeń tylko na obsługę, lub tylko na konserwację, ale łącznie na obsługę i konserwację. Jest to potrzebne konserwatorowi, aby mógł wykonywac obsługę i konserwację wózków i sprawdzic stan techniczny naprawianego tylko wózka podnośnikowego, bo pozostałe wózki nie podlegają pod UDT. Dla zapewnienia jednolitości wzorów zaświadczeń dla kierowców wózków zaleca się stosowanie jednego wzoru Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nie wydawanego przez UDT. Obowiązuje jeden jednolity wzór uprawnień do kierowania wózkami wszystkich typów, a nie do,, obsługi tylko wózków podnośnikowych". Nie można miec dwóch różnych uprawnień (praw jazdy). (2011-07-04)

Maciej Ś.: Stosowne rozporządzenie ws. bhp (Dz.U. 2002/70/65+zm.) wysławia takie oto pojęcia, jak: (1) użytkowanie i użytkownik, (2) obsługa i konserwacja, (3) obsługa wózka przez pracownika posiadającego (3a) "uprawnienia operatora" lub" (3b) zezwolenie...". (2011-07-04)

Darek: uzyskałem uprawnienia na obsługę wózków jezdniowych o napędzie spalinowym w 1999 roku i wtedy nie było kursów na bezpieczną wymianę butli gazowych. czy obecnie na moich uprawnieniach mogę wymieniać butle gazowe w wózku ? (2015-02-12)

Krzysztof W.: NIE, musisz uzupełnić kwalifikacje o szkolenie ''Bezpieczna wymiana butli" trwające zgodnie z wytycznymi Akademii UDT 8 godz. (2015-02-12)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2005

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069186