ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Porażka szkoleń bhp

Kompletna porażka ogarnęła polski rynek szkoleń bhp, z wyłącznej woli ludzkiej pragnącej zgoła dobra materialnego nie zaś dobra przypisanego prawem. (...)

Wzywam więc nieliczną rzeszę osób dobrej woli, którym autentycznie leży na sercu bezpieczeństwo ludzi pracy, aby poruszyli zaspane sumienia i przyłączyli się do realnego projektu odnowy systemu szkoleniowego satysfakcjonującego nie tylko pracowników, ale i pracodawców. (...)

Kto wymyślił szkolenia okresowe dla behapowców zawodowców czy biuralistów siedzących za biurkiem? Może by tak zorganizować okresowe szkolenia kierowcom samochodów osobowych, siejącym masowo nieszczęścia i śmierć na polskich drogach. Skoro chcecie szkolić okresowo zawodowych behapowców, czemu by nie zastosować tej metody wobec prawników siejących latami zamęt i niewiedzę w polskich sądach w prostych sprawach z zarzutami dla oskarżonych o zaniedbania bhp.

Z czego ten chory stan rzeczy może wynikać - na pewno nie z braku okresowych szkoleń, ale z powszechnej niechęci do samodokształcania się i śledzenia fachowej literatury, do pogłębiania niezbędnej wiedzy, co stanowi powszechną zgrozę zagnieżdżoną wśród tysięcy pseudobehapowców. Niebiosa o pomstę wołają, gdy świeżo upieczony behapowiec świadczący pracodawcy usługi bhp nie potrafi określić, co to jest za twór zwany ATEST. A gdyby tak postawić uprawnionym szkoleniowcom bhp jako jeden z warunków wykazanie się prenumeratą miesięczników bhp za ostatnie 5 lat. Zdobyć kwit jest o wiele łatwiej niż na bieżąco zajmować się literaturą z zakresu bhp. (...)

W czym tkwi zło? Na pewno nie w szkoleniach, ale zwykle w zaniechaniu wymaganego nadzoru i egzekwowania stosowania bezpiecznych metod pracy oraz braku odpowiednich dla każdego stanowiska pracy szczegółowych instrukcji dotyczących bezpiecznego postępowania na zajmowanym stanowisku pracy. System prawny powinien być jasny i skutecznie egzekwowany, a wtedy okresowe szkolenia bhp staną się zbędne, poza nielicznymi wyjątkami, gdzie prowadzone są prace szczególnie niebezpieczne. (...)

Jeżeli są jeszcze wśród nas rzetelne i uczciwe siły sprawcze, którym autentycznie leży na sercu dobro bezpieczeństwa pracy, niech zgodzą się z tym, że sprawy szkoleniowe powinny być oddane w ręce specjalistycznych ośrodków posiadających doświadczenie i wybitną kadrę specjalistów szkoleniowców z wymaganym stażem w branży. Dzisiaj w kraju można na palcach jednej ręki policzyć superośrodki szkoleniowe, takie jak CIOP w Warszawie czy OS PIP we Wrocławiu.

Przestrzegam przed lichymi behapowcami po rocznych niby-studiach, z których wychodzą absolwenci z kwitami niewiedzy i bez wymaganego stażu oraz doświadczenia zabierają się za pełnienie zadań służby bhp w zakładach pracy, często za przyzwoleniem i cichą wiedzą PIP. Czas zabrać się do roboty i zaprowadzić porządek, wykorzystując istniejące przepisy prawne.

Stańmy więc na wysokości zadania, inaczej przyszłe pokolenia zranione skutkami wypadków przy pracy nigdy nam nie wybaczą, że tolerowaliśmy niedorzeczne rozporządzenia będące pośrednio przyczyną tragedii i nieszczęść wśród ludu pracy.

Wnioski:

- zmienić i przystosować system szkoleniowy do potrzeb współczesnej gospodarki,

- zastosować rygorystyczne metody szkoleniowe bezpośrednio na stanowiskach pracy,

- wprowadzić obowiązek rejestracji ośrodków szkoleniowych z zakresu bhp,

- ustalić kryteria dla wykładowców z zakresu bhp,

- skutecznie egzekwować zalecane metody szkoleniowe.

Ogólny projekt szkoleń w dziedzinie bhp powinien przewidywać:

- zwolnienie ze szkoleń okresowych osób zajmujących się zawodowo sprawami bhp,

- wprowadzenie szkolenia okresowego w formie seminarium dla pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych oraz w szczególnych warunkach pracy,

- wprowadzenie szkolenia okresowego bhp w formie seminarium dla pracodawców i kadry kierowniczej, powtarzanego w każdym przypadku pogorszenia stanu bhp w zakładzie pracy,

- dla pracowników biurowych wstępne szkolenie bhp przeprowadzane jednorazowo przed przyjęciem do pracy,

- szkolenia w formie seminarium powinny być prowadzone przez ośrodki szkoleniowe wykazujące się specjalistyczną kadrą wykładowców z wyższym wykształceniem, zarejestrowane w kuratorium lub ministerstwie pracy. (...)Koniec

mgr inż. Janusz Ruciński
główny specjalista bhp

Dodaj swój komentarz


Maciej Ś.: Tekst wydaje się (na pierwszy rzut oka).............piękny. Ale to(2012-06-24)

Maciej Ś.: "Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej" (Edward Gierek); - - - Aby wykładowcy bhp byli wspaniali, szkolenia bhp ciekawe, powszechne i skuteczne, a statystyka wypadków zbliżała się asymptotycznie do zera...(tego "lew morski" nie zrozumie, niestety), a może i nawet to zero osiągnęła (to wymyśliłem ja, wasz powszechnie przez was uwielbiany na forum Maciej Ś.) (2012-06-24)

Maciej Ś.: W oryginale tekst "pana magistra inżyniera głównego specjalisty bhp" przekracza 5 stron standardowego maszynopisu. To dopiero jest "wizja oszołoma". Fragment zamieszczony tu przez ATEST, to odsiana z kretyniznów "kwintesencja" "bojownika o prawdę i jakość". Trzeba mieć nieźle nawalone pod czerepem, aby w ogóle (nawet dla samego siebie) coś takiego spłodzić. (2012-06-25)

prezes: z zapisu pana Macieja jasno wynika, że ma pod czerepem skąpo doświadczenia i wizję utraty źródła dochodu, który zapewne mu się wymyka. Widać jest to pierwszy przedstawiciel w branży, który boi się utraty dochodowego interesu w przypadku wprowadzenia zmian w tej materii... (30.06.2012) (2012-06-30)

Maciej Ś.: "prezes", niczym "sokole oko". WIDZI z zapisu. Jednakże ten widziany przez niego obraz jest obrazem wyimaginowanym. Dla wyjaśnienia tej wizji - "bhp" (jako takie) nie stanowi materialnej podstawy i jedynego warunku mojej egzystencji. To tyle. (2012-06-30)

Maciej Ś.: PS. Gdyby nawet TE ZMIANY zaistniały, to JA spełniam już (aktualnie) wszystkie warunki formalne tego "dziwadła". Zatem......spoko, "prezesie". (2012-06-30)

bhp: Moje propozycje do projektu szkoleń dot .wykładowców 1 DOKTORAT 2 wyższe + magister Odpadają wykształcenia licencjackie i BHP po dyplomówka (2012-06-30)

numizmatyk: Uważam ,że szkolić powinien profesor zwyczajny lub nadzwyczajny. W ostateczności może to być MPiPS lub GIP. (2012-07-01)

bhp: Powinien szkolić ten ,który ma wiedze jak szkolił do tego czasu (kilkanaście lat) to prawo nie działa wstecz .Niezgodne z konstytucją ,a szczególnie ustawa o służbie bhp .Wystarczy się odwołać do Trybunalu Konstytucyjnego (np.technicy bhp) (2012-07-01)

specjalistaodmyślenia: Żaden specjalista bhp ;-) nie zastąpi w myśleniu pracownika. (2012-07-03)

Maciej Ś.: ...daj głupiemu tysiąc rozumów, a i tak będzie miał swój własny... (2012-07-04)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58486256