ATEST Ochrona Pracy

25 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Co jest ważne dla stwierdzenia choroby zawodowej?

Drogą internetową Czytelniczka zwróciła się do nas z problemem: Pracowałam w zawodzie telegrafistki od 1977 do 1998 r. w TPSA; zdiagnozowano u mnie zespół cieśni nadgarstka (obustronnie), ale nie chcą uznać mi tej choroby za zawodową. Bedę się odwoływać, ale chciałabym wiedzieć coś więcej. Pracowałam na maszynie i dalekopisie, pisałam wszystkimi palcami obu rąk na klawiaturze. Od 1999 do 2004 r. pracowałam na komputerze, też używając wszystkich palców obu rąk. W orzeczeniu stwierdzono, że czynności zawodowe, jakie wykonywałam, nie miały cech monotypii, tj. były zróżnicowane, oraz nie wymagały obciążeń obu nadgarstków (u osoby praworęcznej) i nie dają, w moim przypadku, podstaw do uznania choroby zawodowej. Chciałabym wiedzieć, jakie warunki muszą był spełnione, aby to schorzenie było uznane za chorobę zawodową.

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jego przyczyny mogą być miejscowe lub ogólne: zmiany pourazowe, zniekształcające kanał kostny, blizny, zmiany zwyrodnieniowe pochewek ścięgnistych, dodatkowe twory anatomiczne, guzy i zmiany guzopodobne, zaburzenia naczyniowe, przeciążenia spowodowane wykonywaniem pracy zawodowej, przeciążenia spowodowane uprawianiem sportu, zaburzenia hormonalne, zaburzenia przemiany materii, zaburzenia krążenia, choroby alergiczne.

Zespół cieśni nadgarstka występuje często u kobiet wykonujących powtarzalne czynności, np. u maszynistek, włókniarek - ulega zaostrzeniu w okresie przedmiesiączkowym i wielokrotnie towarzyszy chorobom reumatoidalnym.

W zakresie różnicowania dolegliwości należy wykluczyć ucisk na dolne korzenie nerwów szyjnych, dolnego pnia splotu ramiennego lub zespół rowka nerwu łokciowego. Dla rozpoznania choroby zawodowej konieczne jest wykluczenie przyczyn niezwiązanych z narażeniem zawodowym. Z kolei dla stwierdzenia choroby zawodowej (przez Inspektora Sanitarnego) niezbędne jest wykazanie stosownego narażenia zawodowego.

Niestety nie jestem w stanie ustosunkować się do problemu nieuznania u Czytelniczki choroby za chorobę zawodową, albowiem nie znam stosownych szczegółów, a krótki opis Czytelniczki nie wystarczy.

Przypominam, że zgodnie z przepisami Czytelniczka ma prawo do odwołania się od rozpoznania w Poradni Chorób Zawodowych na etapie rozpoznawania, kolejno od decyzji sanitarnej, a po ponownym badaniu i decyzji Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego wnieść odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, przy czym tenże nie stwierdza choroby zawodowej, a jedynie bada zgodność decyzji sanitarnej z prawem. Oczywiście, od wyroku Sądu Administracyjnego przysługuje Kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego - ale jedynie w zakresie zgodności wyroku sądu z przepisami prawa.

Absolutnie z ostrożności pragnę podnieść, że co prawda Czytelniczka pisała dwoma rękami, ale posługiwała się "myszką" jedynie jedną ręką, co mogło powodować, że u osoby praworęcznej zmiany obustronne o jednakowym natężeniu mogły być uznane za niezwiązane z narażeniem, z uwagi właśnie na symetrię. Podkreślam jednak, że nie znam szczegółów uzasadnienia i są to tylko moje przypuszczenia.

R.S.

Dodaj swój komentarz


JAK: "Wykluczenie przyczyn niezwiązanych z narażeniem zawodowym".??? Tak naprawdę takie(2006-08-17)

panna kasia: Mam 37 lat pracuje w cukierni i tez dorobilam(2008-03-25)

ania: przez 12 lat pracowałam jako szwaczka w tym 2(2009-05-05)

Jędrek: Aniu o tym zadecyduje lekarz medycyny pracy, ale nic(2009-05-05)

wieslawa : wieslawa 56 lat.Po przejsciu na rente chorobowa podjelam prace(2010-01-06)

Maciej Ś.: Do dzisiejszej „Gazety Wyborczej” (tj. z dnia 6 stycznia(2010-01-06)

Maciej Ś.: PS. Zespół cieśni nadgarstka jest ujęta na pozycji 20.(2010-01-06)

Jędrek: Pozostaje jeszcze przyczyna renty(2010-01-06)

tola: Również nabawiłam sie cieśni nadgarstka Mam 39 lat i(2010-02-18)

Praktyk: Dzieje się tak ponieważ system ubezpieczeń społecznych jest spolaryzowany(2010-02-18)

Magda77: Mam 32 lata i właśnie odmówiono mi uznania zespołu(2010-06-10)

Maciej Ś.: Orzecznicy (kierując się poważnymi opracowaniami badań w tym zakresie)(2010-06-10)

pusia55: przez prawie 30 lat byłam kucharką-potem kelner -barman,czy w(2010-06-21)

Radek: Czy będąc stoczniowcem zespół ten to choroba zawodowa czy(2010-10-21)

Maciej Ś.: Z wpisu "Radka" nie wiadomo "co i po co"(2010-10-21)

Maciej Ś.: Zacząć trzeba od ZGŁOSZENIA (pracodawcy) PODEJRZENIA choroby(2010-10-21)

bozkac: cześć ja pracowałam przez 19 lat w kuchni a(2010-12-28)

ASIA : ASIA.. JA TEŻ MAM ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA NA OBIE(2011-06-09)

A2: PIP i ROP - do LIKWIDACJI(2011-06-09)

ona_37: ASIA : ASIA.. JA TEŻ MAM ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA(2011-08-12)

Maciej Ś.: Jeśli u pracownika stwierdzono chorobę, która jast ujęta w(2011-08-13)

władka: Mam decyzje choroby zawodowej na obie ręce zespół cieśni i rowka łokciowego leczę się dalej od 4 lat i jest coraz gorzej mam niesprawne ręce zus nie chce przyznać mi renty ,mam 25 lat pracy ,gdzie mogę się jeszcze odwołać aby szukać sprawiedliwosci poniewarz nie jestem w stanie pracować. (2011-09-01)

paździoch: władka: Mam decyzje choroby zawodowej na obie ręce zespół cieśni i rowka łokciowego ........ zus nie chce przyznać mi renty ,mam 25 lat pracy ,gdzie mogę się jeszcze odwołać ............. (2011-09-01) Z wpisu nie wynika czy składałaś wniosek do ZUS- u o rentę i czy spełniasz wszystkie wymagane przepisami warunki do przyznania jej Ci przez ZUS. Co to znaczy konkretnie "zus nie chce przyznać mi renty" . Czy otrzymałaś decyzje odmowną??? Jeżeli tak to w decyzji jest wskazany sposób odwołania! (2011-09-02)

pusia55: Właśnie dzisiaj dostałam nastepną odmowę,z Sosnowca,że za krótko-to znaczy miesiąc skrobałam brytwanki,i nie mogą mi przyznac choroby zawodowej,teraz czekam na decyzję z Sanepidu z Olkusza,i dopiero wtedy idę do Sądu Administracyjnego w Krakowie,prawa reka co prawda jest po zabiegu ale palce bolą,puchna,EMG wyszło dobre,ale od samego poczatku jak pierwsze EMGmiałam zrobione to lewa też do kitu a oni piszą że to dopiero teraz mam jakieś zmaiany w łokciu i w szyji,mam nie tolerancje na glukoze i nadcisnienie tentnicze,no i nadwaga też,to datego podobno mam chore nadgarstki,rety ze ZUS też nie dostałam,bo pani doktorka powiedziała że jest bardziej chora odemnie,tylko sie powiesić,ale trzymajcie kciuki bo do Sądu pójdę--potem jest jeszcze Rzecznik Praw Obywatelskich a na końcu Strazburg,ni podam się,pewnie nic z tego nie będzie,ale mam czas ,bo nie pracuję,bezrobotna -bez kasy.Czy lekarz przemysłowy który podpisuje że jestem zdolna do pracy,podpisze -że jestem zdolna-no nie wiem... (2012-01-03)

ona_37: Do Maciej Ś. W zawiązku z decyzją stwierdzającą chorobę zawodową nie trzeba zakończyć leczenia by starać się o uszczerbek na zdrowiu i jednorazowe odszkodowanie,składa się od razu , jest to mylone z wypadkiem,gdzie musi być zakończone leczenie by starać się o uszczerbek i jednorazowe odszkodowanie.(osobiście sprawdziłam to w ZUS)bo lekarz nawet nie wie jak ma wypisać zwolnienie by ZUS wiedział,że jest płatne 100%,śmieszne ale prawdziwe. Musi dołączyć zaświadczenie stwierdzające,że niezdolność spowodowana jest chorobą zawodową ,nr decyzji.itp.dołączyć trzeba decyzje i formularz okresów składkowych itp. (2012-01-28)

asia: asia jestem po zabiegu zespolu cieśni nadgarstka lewego .Stało mi się to w pracy początkiem był silny wręcz pod koniec pracy ból ręki.skad miałam wiedzieć ,że to jest zespól cieśni/ .Przecierz nie znałam tej choroby wcześniej.W pracy bhpowiec sporządził protokół ,bo był to wypadek w pracy.wysłano mnie 15 marca do sanatotiumcze kam ale co jest w tym najdziwniejsze dostałam odmowę z PzU Świadczenia ,że był to wypadek w pracy przecież to choroba zawodowa i nie mogą tego uznac.Pomóżcie (2012-02-28)

pusia55: Witam-znowu odwołuję się od decyzji-nie korzystnej dla mnie,Nie uznano mi choroby zawodowej,walcze od 2009 roku,Teraz Sanepid w Olkuszu znowu prześle do Krakowa moje papiery ,W definicji napisano-otyłość-nietolerancja glukozy,nadciśnienie,dyskopatia ,w kręgosłupie szyjnym lędżwiowym,i że to wpłynęło na moje schorzenie a nie praca,Dranie podpierają się tylko paragrafem i numerem ustawy,nie patrzą na nas jak na ludzi,Cholera mnie bierze -ale nie odpuszczę ,bo napisali ze moja choroba jest nie ustabilizowana-a wszystkie EMG wychodziło że ciesnia jest-tylko w Katowicach wszystkim wyszło że nie mają cieśni-jak to jest.Ijak tu nic nie działać,jak się nie odwoływać.Trzymajcie za mnie kciuki,bo jeszcze trochę to potrwa.. (2012-03-07)

ona_37: do pusia55:Ja w Katowicach miałam robione EMG 3 razy,w pierwszym wyszły cieśnie w drugiem nie(powtarzali bo wróciłam do pracy i odczuwałam pogorszenie),w związku z dwoma rożnymi wynikami,lekarz zadzwonił do mnie czy bym nie powtórzyła badania powtórzyłam i okazało się ,że mam zespół cieśni i drugie badanie poszło do kosza.Mam uznane za chorobę zawodową (2012-03-18)

pusia55: właśnie myślę jak napisać skargę do SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W KRAKOWIE,DOSTAŁAM ODMOWĘ ŻE CHOROBY NIE MAM,BO SOSNOWIEC JEJ NIE STWIERDZIŁ,A WYNIKI ZE SZPITALA W OLKUSZU,SĄ ,-I WYCHODZI ZE MAM CHOROBE CIEŚNI,JESTEM ZAŁAMANA,BO NIE BARDZO WIEM JAK MAM SIĘ ZABRAĆ ZA PISANIE TEJ SKARGI,może ktoś mi coś podpowie.. (2012-04-24)

pusia55: do ona_37-to miała pani szczęście ,moje 4 z Olkusza są ze ciesnię mam tylko w Katowicach -to co zlecili z Sosnowca,wyszło że nie mam ,i na tej podstawie dano odmowę,, (2012-04-24)

u.g.: współczuję wszystkim ludziom cierpiacym na cieśn nadgarstka. Sama jestem ofiara tej choroby na obydwie ręce.Wszystkie badania to doże 0 ponieważ jest to sprawa indywidualna jeżeli ja nie mogę sprostać najprostrzym wymaganiom w moim zawodzie i uznaje się po roku choroby iz podjega pod chorobę zawodowa to o co tu chodzi? jak zwykle o pieniadze a nie o człowieka (2012-07-11)

dr: Maciej każdego dnia najwięcej klika i nie ma cieśni nadgarstka. (2012-07-12)

bonia: witam ja obecnie jestem po zabiegu ciesni na prawa(2013-03-20)

renia: witam jestem po operacjach ciesni nadgarstka lewej i prawej(2013-05-19)

ona37: renia, obowiązkiem lekarza, pracodawcy, bhp-wca jest zgłoszenie podejrzenia choroby(2013-06-10)

Basia: W lipcu i wrześniu br miałam operację lewej ręki(2014-11-15)

kamaetna: Witam .Od 13 lat pracuje jako tapicer .Od roku(2014-11-19)

wiesia: obie rece operowane lewa przykurcze stwierdzilo dwuch lekarzy czekam(2015-06-18)

monia 55: Witam ja mam uznaną chorobę zawodową zespół cieśni nadgarstka(2015-07-08)

Jędrek: Troszku mało. Proponowałbym się odwołać i walczyć min. o(2015-07-08)

ALDONA: Witam ;;Pani monia 55; mogę prosić mail, mam kilka(2015-08-24)

Blublu: Ja pracuje już 35 lat i mam też ciśnie(2016-07-14)

Gosia: monia55 proszzę o radę jak pani to zrobiła, bo(2016-11-16)

Alutka45: Witam- 10 lat temu miałam zabieg na prawą rękę(2016-12-01)

Edyta: Witam! Jestem w trakcie procedury orzekania o chorobie zawodowej(2018-02-15)

Olka: Witam a czy ktoś z państwa dostał odszkodowanie za(2018-03-17)

Tenia: Witam jestem po oprecji c.n.reka prawa praca w banku.(2018-03-28)

Bogusia tuchowicz : Jestem 4 miesiące po zabiegu ciesni nadgarstka prawej ręki(2019-10-21)

Józef: Możesz zgłosić podejrzenie choroby zawodowej do: pracodawcy lub lekarza(2019-10-21)

Józef: Czytając ostatnie wpisy "ucieśnionych" należałoby zakazać pracy fizycznej rękoma,(2019-10-21)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58488371