ATEST Ochrona Pracy

18 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Komu należy się mleko?

Pan H. P. pyta: Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, wiem na jakich stanowiskach pracy należą się pracownikom posiłki profilaktyczne i napoje (woda), natomiast komu należy się mleko?

Temat mleka wraca co jakiś czas i to od bardzo dawna. Np. w 1971 r. - zatem ponad 30 lat temu - pewna wojewódzka stacja sanitarno-epidemiologiczna wystąpiła do ministerstwa zdrowia z zapytaniem o celowość wydawania mleka pracownikom służby zdrowia (chodziło o zatrudnionych w szpitalach palaczy c.o.) Ministerstwo udzieliło następującej odpowiedzi: "Odpowiadając na pismo z dnia (...) Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, Departament Sanitarno-Epidemiologiczny wyjaśnia, że wydawanie mleka ze względów profilaktycznych pracownikom, zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, nie ma uzasadnienia merytorycznego. Tradycyjne wydawanie mleka na niektórych stanowiskach pracy w zakładach przemysłowych wynika z postanowień układów zbiorowych i ma charakter socjalno-płacowy, a nie profilaktyczny. W związku z powyższym brak jest podstaw do rozszerzenia zakresu przydziału mleka pracownikom zatrudnionym w służbie zdrowia. Zdaniem Departamentu, co najwyżej w tych przypadkach, gdzie od szeregu lat mleko było wydawane, należałoby utrzymać nabyty przywilej o charakterze socjalno-płacowym". Stacja san.-epid. rozpowszechniła to wyjaśnienie. Efekt był taki, że niektórzy dyrektorzy ZOZ-ów zrozumieli je zbyt dosłownie ("utrzymać, ale nie rozszerzać") i zatrudnionym w kotłowni dwóm palaczom mleko nadal zapewniali, ale dodatkowo zatrudniony trzeci palacz już mleka nie otrzymał.

Upadł także mit, jakoby mleko działało korzystnie w przypadku narażenia na metale ciężkie. M. Jakubowski, K. Marek, J.K. Piotrowski i J. Iżycki - autorzy "Zaleceń dotyczących rozpoznawania i profilaktyki medycznej ołowicy" - wyd. Instytut Medycyny Pracy, Łódź 1997, cytują wyniki badań, z których wynika, że "mleko i alkohol podwyższały wydajność wchłaniania ołowiu". Mleko nie jest zatem napojem o charakterze profilaktycznym, w rozumieniu przepisów powołanego przez czytelnika rozporządzenia Rady Ministrów, ale czy pracodawca może kupować pracownikom mleko po prostu jako zwyczajny napój? Jeśli pracownik nie jest zatrudniony na stanowisku, na którym mleko mogłoby mu zaszkodzić, to może (choć oczywiście nie musi). Jest jednak pewien problem, związany z podatkiem. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przepisy o profilaktycznych posiłkach i napojach są przepisami bhp, ale w odniesieniu do mleka - jak już wyjaśniono powyżej - nie mają zastosowania. Ale... jest jeszcze rozporządzenie MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp, którego § 112 stanowi, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Czy mleko mieści się w kategorii "inne napoje"? Bo jeśli nie, to gdy pracodawca zakupi je pracownikom, jego wartość będzie potraktowana jako podlegający opodatkowaniu przychód pracownika.

Jest zatem mleko "innym napojem" w rozumieniu przepisów § 112? Okazuje się, że co urząd skarbowy, to inny pogląd. I jeszcze ciekawostka. Pracownik naukowy Instytutu Rachunkowości pewnego uniwersytetu opublikował w internecie poradnik dla księgowych. Omawiając plany kont, wymienił jako "wydatki na bhp" wyłącznie "odzież i mleko". Innych kosztów związanych z bhp uniwersytecki naukowiec nie bierze, jak widać, pod uwagę.

AS

Dodaj swój komentarz


też inspektor: Mleko jest reliktem dawnych czasów, gdy stwarzano pozory dbałości o klasę robotniczą w socjalistycznej ojczyźnie. (2007-12-10)

Behapol: Mleko należało się i należy niemowlakom, a nie starym pijakom.Po co tu wymyślać rozporządzenia na ten temat.Podobnie z napojami komu chcę się pić Pije co chce, a nie co mu pracodawca postawi. Sam na to pracuje i wybiera. Nie uszczęśliwiajmy napojami smakami itp. pracowników. (2007-12-24)

Kazik Ł.: W naszym kołchozie w dalszym ciągu delikatnie serwujemy mleko do kawy spawaczom, ślusarzom, palaczom kotłów c.o. itp. Drobna sprawa (myślę o kosztach) a cieszy. Biuro też otrzymuje kawę i herbatę z wysokiej pólki. Wystarczy samodzielnie myśleć a nie opierać się na "modach" dzikiego kapitalizmu... (2010-01-25)

Tomasz B.: Mam 24 lata pracuje w kotłowni i nie pije alkocholi a mleko mi po winni dać, a nic nie mam, nie wszyscy palacze to alkocholicy. Co mam z tym zrobić . (2012-03-14)

AA: Dać mleko Maciusiowi, (2012-03-15)

Tomek: W prawdzie nie wykazuje się stricte zbawiennego wpływu mleka na odtruwanie organizmów skażonych zanieczyszczeniami z pracy w warunkach szkodliwych, jednak z drugiej strony nie ma dowodów na szkodliwość samego mleka i z przyrodniczego punktu widzenia takie podejście wydaje się ignorancją, chociażby z punktu widzenia piramidy ewolucyjnej i miejsca ssaków w przyrodzie. Patrząc także na fakt zaistnienia praktyki podawania mleka jako profilaktycznego odtruwacza, czy regeneratora organizmów żywych, musiały zaistnieć faktyczne przesłanki do takich działań pionierskich (w swoim czasie) dlatego uważam że mleko ma ważne i co najmniej profilaktyczne znaczenie w utrzymywaniu zdrowia pracowników, niezależnie od pseudo badań kapitalizmu, którego intencje mogą być różne, od skracania okresu emerytalnego, po sprzedaż syntetycznych suplementacji diet (2017-11-01)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58363520