ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Szkolenie z zakresu ppoż.

Pan M. P. pyta: Kto może prowadzić szkolenia z zakresu ppoż.? Jaki dokument to reguluje?

Zgodnie z zapisem znowelizowanej ustawy o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 27 października 2009 r., nr 178, poz. 1380) czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (art. 4.2).

Czynnością z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest również, w rozumieniu art. 4. 1.1 pkt 6 ww. ustawy, zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi.

Osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje jest, zgodnie z art. 4.2b ww. ustawy, osoba:

- posiadająca co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej,

- lub posiadająca tytuł zawodowy technika pożarnictwa,

- lub taka, która uzyskała uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - technika pożarnictwa.

D. T.

Dodaj swój komentarz


Natura: W tej chwili brakuje mi dodanie do kwalifikacji przygotowania(2010-05-07)

Maciej Ś.: Do ZAPOZNANIA z przepisami zbędne jest przygotowanie dydaktyczne. Celem bowiem NIE JEST nauczenie, ani nawet wyszkolenie, a jedynie zapoznanie, czego i tak nikt nie jest w stanie jednoznacznie zdefiniować. PS. 1.Kurs na SPECJALISTÓW ochrony przeciwpożarowej PSP wyceniła sobie na 2900 złociszy, bo wreszcie "wystękali" program tego szkolenia. PS.2. - a właściwie to po co komu taki kwit? Przecież właściciel, zarządca czy tylko użytkownik obiektu ma osiągnąć określone w ustawie warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Kontrolujący nie ma podstaw prawnych dociekać, czy zrobiły mu to krasnoludki z soboty na niedzielę, czy też - za grube pieniądze - starszy kapitan lub brygadier PSP dorabiający sobie do pensji. Ma być to i owo....... i tyle. (2010-05-07)

Maciej Ś.: Pan "M. P." pyta, a pan "D. T." odpowiada. I co z tego wynika? A "Naturze" jeszcze czegoś tam brakuje... - - - ale, na szczęście, nie pali się... (2010-05-08)

Maciej Ś.: Z przytoczonego fragmentu przepisu wynika, że mgr inż. pożarnictwa - funkcjonariusz (oficer) PSP takich kwalifikacji nie posiada. (2010-05-08)

Jędrek: Do D.T. zapoznanie z ,,jakimiś tam" przepisami nie jest tożsame ze szkoleniem w tym zakresie, ani też (tym bardziej) nauczaniem owych regulacji. I cześć pieśni. (2010-05-08)

Natura: Koledzy : obecnie to nieznaczny ułamek społeczeństwa nie umie czytać , może z tymi kwalifiakcjami chodzi o obrazek ,medale, gwiazdki , a może chodzi o komentarz i zrozumienie co pod fachową terminologią przepisu się kryje jak to się ma do praktyki . Jeśli oficer nie posiada kwalifikacji dytaktycznych (umiejętności przekazywania wiedzy na temat... ) ,to sama odwaga i uznanie społeczne nie wystarczy. (2010-05-11)

Maciej Ś.: ...obecnie to nieznaczny ułamek społeczeństwa umie czytać ze zrozumieniem... - - - "Natura", przestań się już wynaturzać (z tą dydaktyką). (2010-05-11)

Natura: Do Maciej Ś.Kolego może faktycznie zbyt trudnym jest zrozumieć czym jest dydaktyka ,choć jak mniemm masz wykształcenie dzęki niej.Inajczt zostaje tylko bazar.Propunuję pierwszy schodek ,to metodyka nauczania.Wejdź na stronę MEN i tam znajdziesz o metodyce nauczania np.zawodów. Masz fantazję do przetransmitujesz to na swoje potrzeby.No nie odrazu. Umieć , a zrozumieć to nie to samo. P.S Każdy rozumie ,co czyta tylko po swojemu. (2010-05-14)

Maciej Ś.: No to dałeś facet "naturalny" popis... (2010-05-14)

Zbycho: Moze byśmy nie "wycinali" tego co chcemy z przepisów, bo bzdury wychodzą ... 2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8, powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa. 2b. Osoby wymienione w ust. 2a, ... (2010-11-28)

Partryk: Jakie brednie... Art 4 ust. 1 USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej nakłada na WŁAŚCICIELA budynku obowiązek ZAPOZNANIA pracowników z przepisami ppoż (pkt 6) z dnia 24 sierpnia 1991 r.o ochronie przeciwpożarowej. Ależ macie w tej PL całe watahy branżowych żbików, które tylko przebierają nogami, aby "przeszkolić" przedsiębiorcę z zawartości jego portfela. Naturalnie tylko i wyłącznie z uwagi na "prawo" oraz - przede wszystkim - w trosce o JEGO bezpieczeństwo. Już raz chyba było w sejme podejście, aby każdy leszcz prowadzący na tej europejskiej wsi jakąkolwiek DG (nawet jednoosobową) ZATRUDNIŁ jakiegoś naciągacza w czarnym mundurze. No żyć, nie umierać w tej PL i szkolić, szkolić, szkolić,... (2017-05-21)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58074964