ATEST Ochrona Pracy

28 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 12/2023

Staż w służbie bhp

Czytelniczka pisze: Ukończyłam studia o specjalności bhp, posiadam zatem kwalifikacje starszego inspektora (w myśl § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia RM w sprawie służby bhp), niestety nie mam doświadczenia. Mam możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu w firmie zatrudniającej ponad 270 osób w charakterze starszego inspektora w służbie bhp, gdzie zadania tej służby wykonuje pracownik z wieloletnim doświadczeniem (starszy inspektor ds. bhp, ale bez wyższego wykształcenia - więc nie specjalista) i będzie wykonywał je jeszcze do czerwca 2013 r. Czy pracodawca może zatrudniać dwóch równoległych inspektorów, czy musi wyznaczyć kierownika? Czy ust. 3 § 4 trzeba traktować jako wymóg, czy jedynie w przypadku kiedy pracodawca wyznacza kierownika takiej komórki musi brać pod uwagę, by ten spełniał wymagania kwalifikacyjne określone w § 4 ust. 2 pkt 3? Jest to branża, w której można zakres obowiązków każdego z nas podzielić w dość wyraźny sposób. Czy w świetle tego rozporządzenia mogę zostać zatrudniona w tej firmie?

Nie ma żadnych przeciwwskazań prawnych, aby czytelniczka została zatrudniona w służbie bhp u opisanego w pytaniu pracodawcy na stanowisku inspektora lub starszego inspektora ds. bhp, co w efekcie skutkować będzie przekształceniem się dotychczasowej jednoosobowej komórki bhp w dwuosobową. Proponowane w pytaniu rozwiązanie polegające na zatrudnieniu w służbie bhp dwóch równorzędnych pracowników nie wydaje się być zbyt racjonalne. Wskazane jest bowiem określenie hierarchii oraz wzajemnych relacji służbowych zatrudnionych osób w komórce (dziale, sekcji) bhp. W opisanym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się powierzenie funkcji pełniącego obowiązki (p.o.) kierownika komórki bhp wieloletniemu pracownikowi służby bhp, pomimo niespełniania przez niego wymogów kwalifikacyjnych określonych w § 4 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.). W perspektywie (po co najmniej roku pracy) kierownikiem komórki bhp może zostać czytelniczka - legitymująca się wówczas kwalifikacjami specjalisty ds. bhp.Koniec

A.N.

Dodaj swój komentarz


Klaudia: Witam. Jestem w trakcie studiów podyplomowych o kierunku: Zarządzanie(2012-05-27)

Maciej Ś.: Zarządzanie bhp......? Przepis stanowi o studiach podyplomowych W ZAKRESIE(2012-05-27)

Maciej Ś.: PS. Czego "oni tam" uczą, skoro "student" niczego nie(2012-05-27)

JM: Macieju pokaż jak się powinno uczyć. (2012-05-27)

Maciej Ś.: Nie idzie o to "jak", ale "co"/"czego" uczą. Podstawą jest program nauczania (kształcenia), czyli dobór treści w określonym (???) celu. Pierwsze spotkanie powinno uczestnikom w pełni wyjaśnić "co to jest, do czego służy i co się z tego ma" (określić przydatność). Organizator powinien dla każdego tematu (teraz zwanego modułem) określić cele szczegółowe. W konteście tych celów powinien dobrać właściwych ich wykonawców. Należy się jednak liczyć i z tym, że uczestnicy ("studenci") zgłosili swój akces motywowany głównie zdobyciem tzw. "kwitu", a niekoniecznie wiedzy. Możliwości dydaktyczne "wykładowców" na "niepublicznych podyplomówkach" są raczej ograniczone, i możliwości percepcyjne "studentów" - również. Są to głównie (acz nie wyłącznie) przedsięwzięcia komercyjne - "uczelnia" księguje przychód, klient płaci i oczekuje nobilitacji "świadectwem", które często nie świadczy o nadyciu wiedzy i umiejętności. I później taki "wykształciuch" dopytuje się w internecie o sprawy zasadnicze, ujawniaj,ąc swoim pytaniem porażającą niekompetencję (posiadaną, i..........nabytą, pogłębioną jeszcze, na "podyplomówce"). - - - PS. Treść wpisu "JM" również świadczy o niezrozumieniu mojego wcześniejszego wpisu. (2012-05-27)

Klaudia: Wyjaśniając bezpodstawne i bezzasadne wnioski Pana MŚ: studia Zarządzanie bhp są studiami w zakresie bhp, co wynika już z samej ich nazwy. Nazwa kierunku nie ma tu znaczenia, może to być np. "bhp i ergonomia" lub jeszcze inaczej, co zależy od uczelni prowadzącej dane studia. Powyższe studia są studiami na publicznej uczelni, a nie na "niepublicznych podyplomówkach". Student nie poszedł na studia tylko po to, żeby uzyskać tzw. "kwit". Organizator na pierwszym spotkaniu wyjaśnił uczestnikom "co to jest, do czego służy i co się z tego ma" i poinformował o różnych interpretacjach przepisów przez inspektorów pracy. Powyższe pytanie nie pojawiło się dlatego, że student "niczego nie rozumie", ale dlatego, że pomimo zapisu w rozporządzeniu, różne są jego interpretacje. Pisze Pan: staż w służbie bhp - wyłącznie poprzez zatrudnienie w stosunku pracy na jednym ze stanowisk w służbie bhp. I właśnie o to chodzi, że Inspektorzy PIP różnie odpowiadają: dla niektórych wystarczy bezpłatny staż na stanowisku inspektora/starszego inspektora u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 100 osób. Oczywiście chodzi tu o własną działalność po studiach podyplomowych i odbytym rocznym stażu. Pytanie dotyczyło właśnie tego rocznego stażu, nie była to prośba o subiektywną ocenę poziomu nauczania na studiach podyplomowych (2012-05-29)

Maciej Ś.: Moje wnioski i opinie są "podstawne" - podstawę stanowią moje obserwacje w sytuacjach, gdy to ja stoję twarzą do "sudentów podyplomówki". Są one również zasadne, ponieważ konkluzje opieram na sondujących rozmowach i obserwacjach ich zachowań i rezultatów. Nie uogólniam tych wniosków do wszystkich, ale znacząca cżęść "studentów" niekoniecznie wykazuje zaangażowanie w osiągnięcie wiedzy, a preferuje osiągnięcie "kwitu", aby wejść na tzw. rynek z działalnością komercyjną. Na marginesie - taki "kwit" (świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie bhp) nie stanowi formalnego warunku koniecznego do komercyjnego zaistnienia na rynku "usług" behapowskich. Każdy może sprzedawać przysłowiowy "kit", o ile znajdzie naiwnego kupca i jednocześnie się tego nie wstydzi. W tym obszarze nie istnieje reglamentacja dostępu. I tyle. (2012-05-30)

Maciej Ś.: Z rozporządzenia ws. służby bhp - "§ 4. ust. 2. Pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne: - - - 3) specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 ROK STAŻU PRACY W SŁUŻBIE BHP" - - - - - Przy takiej klarowności zapisu, żadna INTERPRETACJA (czyli pokrętne tłumaczenie wg. własnego mniemania) NIE JEST DOPUSZCZALNA. (2012-05-30)

Maciej Ś.: PS. Brak przecinka przed "oraz" powoduje wątpliwość, czy warunek 1-rocznego stażu dotyczy wyłącznie "podyplomowców". Gdyby tam ten przecinek był, to ostatnia część zdania odnosiłaby się zarówno do tych, którzy ukończyli studia o kierunku lub specjalności bhp, jak i również do "podyplomowców". Ale takimi "bzdetami" nikt się nie przejmuje. Kwestia ta była sygnalizowana na seminarium w Olsztynie w dniu 18 maja br. (i to nie po raz pierwszy). (2012-05-30)

Kasia: A ja tak z ciekawości - czy ktoś sprawdza gdzie odbywał się ten staż? Albo na jakich warunkach? Studiuję podyplomowo bhp i inspektor pracy stwierdził że nie ma takiej możliwości, równie dobrze mogłabym przepracować rok w firmie powyżej 100 pracowników jak i małej, 20-osobowej firmie w której szef zrobił jakby więcej niż musiał i utworzył stanowisko bhp. (2012-05-30)

Maciej Ś.: Specjalistą ds. bhp staje się (po spełnieniu warunków wykształcenia i stażu, czyli PRACY w służbie bhp) z woli pracodawcy. On może, ale nie ma obowiązku, aby delikwenta nobilitować takim zaszeregowaniem. Natomiast jeśli chce się być gotowym do zatrudnienia na umowę cywilno-prawną (umowa zlecenia) w charakterze specjalisty spoza zakładu pracy, to należy mieć udokumentowane stosowne wykształcenie specjalistyczne oraz potwierdzony (świadectwem pracy) ten staż zatrudnienia. Proste, jak konstrukcja cepa........ (2012-05-30)

Kasia: I ja to rozumiem, chodzi mi tylko o to, czy pracodawca mając około 20 pracowników może utworzyć stanowisko pracy - służbę bhp - dla osoby po studiach podyplomowych bhp ? I czy będzie to równoznaczne dla tego pracownika z właśnie tym rocznym stażem... Jak pisałam poruszałam tę kwestię nawet z inspektorem pracy i z uśmiechem "Mona Lizy" nie potrafił - lub nie chciał - dokładnie odpowiedzieć - można tak/ nie można tak... (2012-05-30)

Maciej Ś.: Przepis nakłada na pracodawcę OBOWIĄZEK tworzenia służby bhp o ile zatrudnia on więcej niż 100 pracowników. Jednocześnie przepis nie zabrania wprost tworzenia takiej służby przy zatrudnieniu do 100 pracowników - to sytuacja lepsza i korzystniejsza od standardu minimum. Szcytem idiotyzmu byłoby, gdyby IP tę sytuację uznał za uchybienie. A o wykroczeniu to już nie ma mowy. Per analogiam - nie można przecież zakwestionować poprawności działania pracodawcy w sytuacji, gdy zatrudnia on np. 101 pracowników i tworzy zhierarchizowaną komórkę bhp w składzie np. 6-ciu pracowników. To raczej godne pochwały. (2012-05-30)

Maciej Ś.: PS. "Na starcie" pracodawca zatrudniając jednego pracownika służby bhp(2012-05-30)

Kasia: Czyli jak na razie utwierdzam się w przekonaniu że(2012-05-30)

Maciej Ś.: Tak, aczkolwiek "awans", to tylko dobra wola pracodawcy. Natomiast(2012-05-30)

Kasia: No i w sumie mam takiego pracodawcę który jest(2012-05-30)

Klaudia: Cytowanie przepisów jest tu zbędne. Każdy zainteresowany je zna.(2012-05-30)

Maciej Ś.: Konkluzja po części słuszna, gorzej z realizacją.... PS. Nikt(2012-05-31)

Maurycy: Co sądzicie o nowej formie szkoleniowej bhp jaką są(2012-08-15)

Maciej Ś.: Forma on line jest być może tańsza, czyli bardziej(2012-08-16)

Maciej Ś.: Wiem, że jedna pani obroniła dyplomową pracę inżynierską (w(2012-08-16)

Krzysztof: Witam, a jak można interpretować przepisy jeśli sytuacja przedstawia(2012-12-02)

Maciej Ś.: "...staż /.../ pracowałem w dziale BHP..." - Jeśli ta(2012-12-03)

a.: Witam! 3 lata temu ukończyłam studia podyplomowe z BHP,(2012-12-15)

ip: Do "a" - wiek(2012-12-15)

Maciej Ś.: O staż z urzędu pracy mogą starać się osoby,(2012-12-16)

a.: Bardzo dziękuje za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie, jeśli(2012-12-16)

Maciej Ś.: Opis sytuacji nie jest całkiem jasny. Ale zasadą unwersalną(2012-12-16)

a.: Panie Macieju pisze troche chaotycznie, bo srednio sie orientuje(2012-12-16)

Maciej Ś.: Jeśli to ma być praktyczne "przetrenowanie" posiadanej wiedzy i(2012-12-17)

a.: BARDZO(2012-12-17)

Spider2000: Czytelniczka jest w błędzie. Przykro mi że ludzie kończą(2013-05-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58069531