ATEST Ochrona Pracy

16 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Atest Ochrona Pracy

Indeks tematyczny

"Ważne problemy bhp" to indeks zagadnień bhp, o które najczęściej pytają internauci i czytelnicy naszego czasopisma. Hasłom w indeksie są przyporządkowane artykuły zamieszczane w naszym serwisie internetowym. Lista artykułów uporządkowana jest od najnowszego do najstarszego.

Wypadki

<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>


61. Atest 06/2016: Brak uprawnień kwalifikacyjnych przyczyną wypadku przy pracy
Na pierwszy rzut oka podnoszenie tytułowej kwestii może się wydać bezzasadne, bo temat nie powinien powodować większych dylematów - jeżeli zgodnie z wymogami obwiązujących przepisów do wykonania konkretnej pracy konieczne są dodatkowe uprawnienia kwalifikacyjne, a w czasie tej pracy dochodzi do wypadku, to w sytuacji gdy ktoś ich nie posiada, tego rodzaju brak powinien być określony jako przyczyna zdarzenia. Tak formułowana teza teoretycznie brzmi poprawnie, jednak przytaczając w artykule przykłady kilku zdarzeń wypadkowych z udziałem osób wykonujących prace wymagające uprawnień kwalifikacyjnych, autor - Bogdan Solawa - chciałby doprowadzić do tego, że nie będzie ona przyjmowana a priori całkowicie bezkrytycznie.

62. Atest 05/2016: Wybuch mieszaniny gazu z powietrzem
Do zbiorowego wypadku przy pracy doszło w jednym z zakładów hutniczych, zajmujących się wytwarzaniem m.in. gazu koksowniczego. Poszkodowani zostali czterej pracownicy dwóch różnych firm (gospodarza oraz firmy zajmującej się utrzymaniem ruchu). Na skutek wybuchu mieszaniny gazu koksowniczego z powietrzem doznali licznych oparzeń II i III stopnia okolic twarzy, tułowia i kończyn górnych - pisze Andrzej Nowak.

63. Atest 04/2016: Porażenie łukiem elektrycznym
W jednej z firm zajmujących się m.in. remontami elektrycznymi, maszynowymi itp., wykonywanymi na rzecz zakładów przemysłowych, doszło do zbiorowego wypadku przy pracy, któremu ulegli trzej pracownicy, związanego z działaniem łuku elektrycznego. W wyniku doznanych poparzeń jeden z pracowników zmarł - pisze Wojciech Dębski.

64. Atest 03/2016: Wypadek w podróży służbowej
Za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną i pozostające w związku czasowym z wykonywaniem podróży służbowej. Tylko bowiem w podróży służbowej - z uwagi na szczególne okoliczności i warunki, w jakich znajduje się pracownik podczas tej podróży - ochrona ubezpieczeniowa obejmuje nie tylko wykonywanie poleconej pracy, lecz również wiele innych czynności wynikających z samego faktu opuszczenia zwykłego środowiska, które to czynności byłyby w normalnych warunkach zaliczone do sfery spraw prywatnych (wyrok Sądu Najwyższego z 22 października 2015 r., sygn. II UK 370/14) - pisze Aleksandra Lejko.

65. Atest 03/2016: Niewłaściwe szkolenia i instrukcje bhp jako przyczyny wypadków
Jednym z podstawowych problemów występujących podczas badania okoliczności i przyczyn wypadku jest kwestia czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu poszkodowany przyczynił się do wypadku przy pracy. Osoby badające wypadek bardzo często jako przyczynę wypadku wpisują "przyczynę ludzką" związaną z zachowaniem poszkodowanego. Nie usprawiedliwiając nieroztropnych postaw poszkodowanych należy zwrócić jednak uwagę, że faktyczne przyczyny wypadków mają swoje źródło często w słabo opracowanych instrukcjach i złych szkoleniach bhp. Przyczyna leżąca po stronie poszkodowanego pracownika jest zazwyczaj skutkiem niewłaściwego przygotowania do pracy - pisze Dariusz Smoliński.

66. Atest 10/2015: Tryb sądowy w zakresie roszczeń związanych z wypadkiem przy pracy
Protokół powypadkowy uznający konkretne zdarzenie za wypadek przy pracy stanowi dokument niezbędny do uzyskania świadczeń z ustawy wypadkowej. Niesporządzenie protokołu powypadkowego lub zawarcie w nim niekorzystnych dla pracownika ustaleń nie zamyka drogi do uzyskania wspomnianych świadczeń. Pracownik może bowiem na drodze sądowej żądać wydania wyroku uznającego, że dane zdarzenie było wypadkiem przy pracy (jeżeli protokołu w ogóle nie sporządzono) lub żądać sprostowania zawartych w protokole ustaleń, które uniemożliwiają mu uzyskanie świadczeń z ustawy wypadkowej - pisze dr Piotr Wąż.

67. Atest 09/2015: Zła organizacja pracy
Opisany wypadek przy pracy wydarzył się w trakcie generalnego remontu ponadstuletniego budynku. Zakres prac remontowych obejmował m.in. wymianę stropów, których konstrukcję stanowiły drewniane legary, na stropy o konstrukcji stalowej, gdzie głównym elementem konstrukcyjnym (żebrami nośnymi) są obecnie belki stalowe, tzw. dwuteowniki, a wypełnieniem prefabrykowane elementy żelbetowe, tzw. WPS (wrocławska płyta stropowa). Przestrzeń między belkami, ponad płytami WPS, wypełniana jest lekkim materiałem termoizolacyjnym - keramzytem, na który wylewa się warstwę betonu - pisze Andrzej Nowak.

68. Atest 08/2015: Ciężkość wypadku jest sprawą przypadku
Zacytowane w tytule artykułu powiedzenie, rozpowszechnione przez Arwida Hansena, nieżyjącego już eksperta w zakresie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, sprawdza się zawsze. Bardzo mało jest reguł mających zastosowanie do najróżniejszych dziedzin życia, o których można to powiedzieć, bo przeważnie - jak zresztą mówi inne powiedzenie - istnieją wyjątki, które teoretycznie mają daną regułę potwierdzać.

69. Atest 07/2015: Ciężki wypadek w mleczarni
W zakładzie zajmującym się produkcją artykułów mleczarskich doszło do wypadku przy pracy, w wyniku którego poszkodowana pracownica doznała ran szarpanych i uszkodzenia mięśni prawego przedramienia.

70. Atest 06/2015: Nieprawidłowa obsługa wtryskarki
Do wypadku przy pracy doszło w małym zakładzie, zatrudniającym 5 osób. Poszkodowany został czterdziestokilkuletni mężczyzna z wieloletnim doświadczeniem zawodowym związanym z obsługą wtryskarek starej generacji, tzw. żywieckich. Pracownik w dniu wypadku wykonywał zwykłe, typowe czynności przewidziane dla stanowiska pracy operatora wtryskarki, tj. wyjmowanie uformowanych gotowych detali z tworzywa sztucznego oraz włączanie kolejnych cykli formowania - pisze Andrzej Nowak.

71. Atest 05/2015: Bezpieczeństwo montażu i użytkowania rusztowań
Część 14: Wypadki przy pracy związane z rusztowaniami

Autorzy cyklu artykułów poświęconego rusztowaniom omówili dotychczas przepisy (ATEST 2/2012) i normy (4/2012) dotyczące rusztowań, ich posadowienie (6/2012), kotwienie (8/2012), stężanie (11/2012), balustrady (1/2013) i pomosty (3/2013), komunikację na rusztowaniach (5/2013), rusztowania do prac dachowych (7/2013) i rusztowania przejezdne (10/2013), przegląd przed odbiorem rusztowania do eksploatacji (2/2014) i przeglądy eksploatacyjne (5/2014), ochronę osób postronnych w związku z pracami wykonywanymi na rusztowaniach (1/2015). Najnowszy odcinek poświęcają wypadkom związanym z rusztowaniami.

72. Atest 05/2015: Protokół powypadkowy lub jego brak wiążą ZUS, ale nie sąd
- Szczególnym środkiem dowodowym, który otwiera drogę do uzyskania świadczeń z ZUS jest protokół powypadkowy. Protokół pełni funkcję nie tylko dokumentacyjną, ale i gwarancyjną, gdyż stanowi dowód dla ewentualnych dochodzonych w późniejszym czasie świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego lub innych świadczeń dochodzonych od pracodawcy - pisze Marta Tyrka.

73. Atest 04/2015: Stres jako przyczyna zewnętrzna wypadku przy pracy
Wykonywanie przez pracownika, który doznał zawału serca w czasie i miejscu wykonywania zatrudnienia, zwykłych czynności nie może być uznane za przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy. Stres związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych jest cechą tych obowiązków i nie może być uznany za przyczynę zewnętrzną zawału serca, chyba że jego gwałtowny charakter jest wynikiem rażąco nietypowych warunków pracy - pisze Aleksandra Lejko.

74. Atest 03/2015: Upadek z trapu
Czy wypadek zmienił jego życie? Patrząc z boku wydaje się, że nie. Wrócił do wykonywania pracy agenta morskiego, jest sprawny, zdrowy, ale opowiadając o wydarzeniach sprzed trzech lat nie potrafi ukryć zdenerwowania. Od ponad dwudziestu lat Marek D., w przeszłości marynarz, pracował jako agent morski. Zatrudniony był w firmie agencyjnej (shippingowej) obsługującej różnych armatorów. W feralnym dniu Marek D. wykonywał czynności służbowe, konkretnie odprawę wejściową statku przy nabrzeżu w porcie Gdańsk.

75. Atest 01/2015: Niezapewnienie opieki medycznej jako przyczyna zewnętrzna wypadku
Przyczyną zewnętrzną zdarzenia, pozwalającą (po spełnieniu pozostałych przesłanek) na jego kwalifikowanie jako wypadku przy pracy, jest niezapewnienie przez pracodawcę należytej opieki medycznej pracownikowi, zwłaszcza w czasie podróży służbowej, także wówczas gdy nie było to związane z zawinieniem pracodawcy (wyrok SN z 6 sierpnia 2014 r., II UK 518/13) - pisze Aleksandra Lejko.

76. Atest 11/2014: Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą
Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym (nie tylko w czasie efektywnego świadczenia pracy, ale również w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy - art. 128 § 1 k.p.) bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę (na terenie zakładu pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania czynności przez danego pracownika - art. 207 k.p.), przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z faktem wykonywania przez pracownika określonych czynności.

77. Atest 10/2014: Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla
Do wypadku doszło w zakładzie stolarskim. Pięciu pracowników uległo zatruciu tlenkiem węgla, w tym jeden śmiertelnie, a jeden doznał zatrucia ostrego. Źródłem tlenku węgla był niewłaściwy proces spalania paliwa w kotle centralnego ogrzewania, co mogło być spowodowane m.in. złą budową komina - pisze Wojciech Dębski.

78. Atest 09/2014: Nie rozumiem
Utonął silny, wysportowany, świetnie pływający, posiadający patent żeglarski, optymistycznie do życia nastawiony młody człowiek. Dlaczego? Pytanie to nie opuszcza ojca od dnia śmierci syna - pisze Zofia Lejko.

79. Atest 08/2014: Nie wyłączył napędu
Na skutek niezamierzonego kontaktu prawej dłoni pracownika z będącymi w ruchu elementami wirującymi młynka do tworzyw sztucznych doszło do amputacji urazowej trzech palców prawej dłoni. Z uwagi na brak naocznych świadków zdarzenia okoliczności wypadku opisano na podstawie wyjaśnień samego poszkodowanego - pisze Andrzej Nowak.

80. Atest 06/2014: Amputacja podczas sortowania
Do wypadku doszło w zakładzie zajmującym się zbiórką, segregacją i odzyskiem surowców wtórnych oraz produkcją regranulatu tworzyw sztucznych. Poszkodowany został 58-letni mężczyzna, będący na emeryturze górniczej, wykonujący w zakładzie czynności sortownicze. Surowce sortował ręcznie i umieszczał je na przenośniku taśmowym, którym transportowane były do dalszego przetworzenia - pisze Andrzej Nowak.


<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58339674