ATEST Ochrona Pracy

4 marca 2021 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: Samorząd zawodowy

Liczba wpisów: 461.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

członek OSPSBHP: Tak jest są tacy bez matury i po liceum nawet zaocznym, ale posiadają świadectwo ukończenia policealnej szkoły i tytuł technika bhp, co im im umożliwia pracę chociażby po znajomości. (2020-11-24)

już emeryt: Tylnek: Nie wszyscy \"behapowcy\"posiadają zawód technika i tytuł technika bhp. Jednak mało wiesz na ten temat. Są behapowcy, którzy nie są w ogóle technikami tylko po liceum bez matury i nie przepracowali w służbie bhp ani 1 godziny. (2020-11-24)

zainteresowany: Niektórym należy przypomnieć,że służbę bhp według obecnych przepisów prawnych stanowią pracownicy służby bhp i inne osoby wykonujące zadania tej służby, w tym pracodawcy wykonujący zadania służby bhp w swoich zakładach pracy, pracownicy zatrudnieni przy innej pracy, specjaliści spoza zakładu, w tym prowadzący własną działalność oraz samozatrudnieni. Zatem podobnie jest, jak wśród kierowców zawodowych i amatorskich, gdzie kwalifikacje są ich różne a mimo to ich odpowiedzialność jest taka sama. A wypadki i kolizje powodują jedni i drudzy. Wracam jednak do meritum, czy do samorządu zawodowego powinni obowiązkowo wszyscy należeć, tzn. osoby posiadające kwalifikacje, czy tylko osoby, które wykonują zadania służby bhp na co dzień? Według mnie to samorząd taki nie powstanie chociażby dlatego,że nie jest to jeden zawód tzw. „behapowski”, tylko są to stanowiska i funkcje tych osób w poszczególnych podmiotach gospodarczych. (2020-11-24)

nowoczesny: Czekanie wyłącznie na sposobność utworzenia samorządu zawodowego,to nic rozsądnego a wręcz przeciwnie to strata czasu przede wszystkim. A czas jest jednakowo drogi dla wszystkich i nikomu nie jest obojętny. (2020-11-24)

pytający: Co ma art. 90 Konstytucji RP wspólnego z powołaniem samorządu zawodowego? A no nic tylko,chodzi autorowi wpisu zapewne o mieszanie pojęć i chyba to mu wystarcza. Podobne pytanie.To co ma piernik do wiatraka? A no nic dla większości pytających. (2020-11-24)

Grzesiu Wodnik: Znowu się temat rozmywa. Wszystko aby poza tematem. Aby pomijać sprawę samorządu. Widać co opanowało to forum. Nazywa się to fachowo- PROFESJONALIZMEM (2020-11-24)

zwykły: A ja się zgadzam z recenzentem i popieram jego mądry wpis. (2020-11-23)

dyskutant: Samorzad: Mam wrażenie,ze na bieżąco nie śledzisz dyskusji. Przypomnę,że to nie Rząd oraz OSPSBHP, ani inna organizacja zawodowa nie jest wstanie utworzyć samorządu zawodowego. Może to zrobić tylko sejm zgodnie z art. 17 Konstytucji RP.Więc o co Wam chodzi? (2020-11-23)

czyli: na Godota (2020-11-23)

Oczywiście: Czekamy na sposobność. (2020-11-23)

no to: na co czekacie i pitolicie? (2020-11-22)

Samorzad: Tylko powołać i już. (2020-11-22)

Zenek: Zgodnie z Konstytucją samorządy sie powołuje ustawą. Przecież to wszyscy wiedza. Samorzad bhp nie jest pierwszym samorządem. (2020-11-22)

Odpowiadacz: Do Zenka. Przeczytaj sobie Art. 90 Konstytucji RP, tylko dokładnie a dowiesz się o co chodzi (samo-rząd)-dzie. (2020-11-22)

Zenek: No właśnie. Ale o co chodzi z tym niby samorządem? (2020-11-21)

recenzent: Czy teraz dalsza dyskusja o samorządzie zawodowym ma sens?Moim zdaniem dyskutować można a nawet trzeba, tylko jest jedno ale. Trzeba wiedzieć czego się chce i czego można się ewentualnie spodziewać po takiej dyskusji. Sama dyskusja jest pożądana, jeżeli są omawiane ważne kwestie anie jest zwrócona cała dyskusja wyłącznie na negacje tematu, czy pomysłu. Zawsze należy rozważać za i przeciw. To wtedy taka dyskusja ma sens. Szanowni dyskutanci i jeszcze jedna uwaga, nie można narzucać nikomu swojego punktu widzenia. Trzeba przeciwników próbować przekonać do swojej racji. I właśnie na tym polega wolność słowa i dyskusji. (2020-11-21)

realista 2: Ojjjoj: Samorząd zawodowy nie ożył, tylko o nim bezsensowna dyskusja, która do niczego nie doprowadzi. (2020-11-21)

zwolennik: Trzeba popatrzeć na długość istnienia służby bhp, w tym w okresie w PRL oraz w III RP i w czasie obecnym. Łatwo jest o podsumowanie ponad 65 letniej jej działalności.Co się zmieniło w tym czasie na lepsze? Ano niewiele. Zmieniły się kilka razy przepisy o służbie bhp. Ponadto powstało kilka stowarzyszeń „behapowskich”. Lecz nie udało się utworzyć , być może potrzebnego silnego samorządu zawodowego służby bhp i prawdopodobnie nie uda się to zrobić w obecnym jak i w najbliższym czasie. Szkoda, bo są dalej chętni do popierania inicjatywy pilnego utworzenia samorządu zawodowego. Lecz to zadanie przerasta dzisiaj możliwości działania nawet wszystkich stowarzyszeń razem wziętych w tej sprawie. Cała rzecz rozbija się o dobry projekt ustawy ws samorządu i zgodę samego środowiska na samorząd zawodowy „behapowców”, który po wprowadzeniu tegoż projektu do Parlamentu RP zostałby szybko przyjęty i uchwalony, już w formie obowiązującej ustawy . Jak na razie na to się nie zanosi. Więc o czym tu można dalej dyskutować, np. o nieporadności, czy raczej o braku w ogóle możliwości działania. A choćby nawet to,co ta cała dyskusja dalej da? No i co wcześniej dała przez prawie 8 lat?Zwolennik samorządu pozdrawia wszystkich dyskutantów i namawia do przemyślenia tej kwestii. Przepraszam za kserokopię wpisu, którego zmodyfikowałem. (2020-11-21)

Ojjjoj: Samorząd ożył (2020-11-21)

Ignacy: Do Hanki i innych, jeżeli Hance i innym nie podoba się, aby na pracownika służby bhp mówiono (behapowiec), to Hanka i inni niech go nazywają nie (behapowiec) stróż bezpieczeństwa i higieny pracy. Mnie np., jak ktoś mówi na mnie behapowiec, to mi to naprawdę nie przeszkadza. (2020-11-20)

Hanka: Kiedyś bywały kawały o bhp-owcach. Teraz już się nie zdarzają. Bo przecież nikt nie będzie prawdy opisywał. (2020-11-20)

Oj Tam Oj Tam: Od razu - nie trzeba bronić. A przecież może sie okaleczyć podczas śniadania. (2020-11-20)

Tylnek: Do Właśnie - behapowca nie trzeba chronić a tylko ludzi przed nim, bo behapowiec sam się uchroni, gdyż ma zawód technika. (2020-11-20)

behaper: No właśnie: Powołanie samorządu zawodowego od niczego NAS "BEHAPOWCÓW" nie uchroni. Z tego wszyscy zdają sobie sprawę. (2020-11-20)

Barbra: Ewka : Dalej twoje marzenia są nierealne a pomimo tego próbujesz coś nowego wymyślić w sprawie Twojego wydumanego samorządu zawodowego, prawdopodobnie dla zachęty.Ale nikt o zdrowych zmysłach nie da się zmanipulować. Na całe szczęście,że to nie ty będziesz o tym decydować w jakie uprawnienia należy wyposażyć ewentualnie przyszły samorząd zawodowy. Jestem bardzo ciekawy o jaką jego nazwę teraz zawalczysz? (2020-11-20)

WIREK: Gdy i nadzieja: Życzę Wam wytrwałości i cierpliwości. Bardzo teraz tego potrzebujecie, ponieważ o samorządzie zawodowym służby bhp i/lub o innej nazwie,jakoś dziwnie nagle przycichło nie wiedzieć dla czego? (2020-11-20)

Spec.: Bardzo Proszę nie piszcie totalnych „BZDUR” na temat jakiegoś nowego Samorządu BHP, bo taki nigdy nie może powstać i nie powstanie. (2020-11-20)

murarz: Ewka : Zapomnij o izbie bhp, bo takiej nie będzie, bo być nie może. Nie porównuj inżyniera budownictwa z inżynierem bhp i ergonomii. Sprawa samorządu zawodowego inżynierów budownictwa została załatwiona już wiele, wiele lat temu, jeszcze za czasów PRL, ponieważ wymagała ona załatwienia na podstawie istniejących kilku przepisów prawnych. Nie mieszaj w głowie ludziom, którzy dobrze się orientują w sprawie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa do którego obecnie nie mają prawa należeć technicy budownictwa, tak samo jak nie mają prawa uzyskiwać uprawnień budowlanych do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie (kierownika budowy/robót, inspektora nadzoru budowlanego, projektanta), o czym już było wyjaśniane. Po prostu nie masz pojęcia o sprawie o której piszesz. Członek PZiTB, starszy mistrz budowlany - technik budownictwa ogólnego. (2020-11-20)

No właśnie: Czy powołanie samorzadu uchroni nas od COVID-19? (2020-11-19)

Marks: Dla służby bhp powinna wystarczyć służba. To tyle w temacie (2020-11-19)

Pracobiorca: Wszystko aby tylko nie samorząd. Po co komu Samorząd Zawodowy BHP. Bhp-owcy powinni się wziąć do roboty a rozważanie o samorządach powierzyć właściwym organom. Przecież wystarczy aby bhp-owiec przyniósł pracownikowi środki ochron osobistych no ewentualnie jeszcze hełm. (2020-11-19)

Maurycy G.: jedna federacja czy kilka federacji - to nie ma znaczenia. Federacje to federacje a Samorząd zawodowy to samorząd. Żadna federacja nie zastąpi samorządu. Tylko samorząd zawodowy jest w stanie podnieść godność zawodu. (2020-11-19)

Teresa: Teraz na topie jest Federacja BHP! Być może nie zostanie utworzona zbyt szybko, ale wydaje mi się, to jest rozsądne. (2020-11-18)

Jan Kafka: Zmiana już nastąpiła. Na razie niewielka. (2020-11-18)

Karol: A bhp-owcy nigdy nie mieli silnej pozycji - I co chcesz to zmienić? (2020-11-18)

Dziwne: No faktycznie. Elektrycy mieli silna pozycje a teraz są niby w branży budowlanej ale bez uprawnień budowlanych. (2020-11-18)

Ewka: Po tylu latach wysiłków, widać już zrozumienie przez oponentów swych błędów (2020-11-18)

No i co: Śmieszne (2020-11-17)

No cóż: Wiadomo co pozostawiono bhp-owcom. Można im przynieść robotnikowi hełm na budowę ewentualnie portki po praniu. (2020-11-17)

Ewka: Oj Gwiazdeczko moja miła. Nareszcie popierasz Samorząd (2020-11-17)

Kazia: Skoro elektrykom pozostawiono tynk do skuwania to co pozostawiono bhp-owcom? (2020-11-17)

Oj Tam Oj Tam: Od razu odkrycie. Ja tez lubię konfitury (2020-11-17)

aleś: wyjechał z tym odkryciem, no, no... (2020-11-16)

No właśnie: Co może wnieść Wyższa Szkoła Bankowa albo Wyższa Szkoła Turystyki dla bhp gdy w programach szkoleń mają poziom niższy od technika. Uważasz tak jak wielu nieudaczników żeby bhp-owiec przyniósł pracownikowi na stanowisko pracy: maseczkę odzież robocza i wodę do picia. Taka wiedza utrzymuje się nawet wśród bhp-owców. A wynika to z ich kompetencji uzyskanych w takich szkołach. (2020-11-16)

Czyli: wszelkiego rodzaju wyższe uczelnie i technika nadające uprawnienia do bycia potencjalnym pracownikiem służby bhp zostaną pozbawione swych kompetencji, a ich działania szkoleniowe przejmą stowarzyszenia? No, nieźle, qrde, nieźle... (2020-11-16)

Brawo TY: Kiedyś bardzo dawni temu istniało Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W dobie komuny pełniło role samorządu zawodowego. Ale ruchy wewnętrzne tej organizacji spowodowały że nie powstał samorząd. Wszelkie uprawnienia tzw. SEP-owskie wydaje kto inny. Elektrykom pozostawiono tynk do skuwania. (2020-11-16)

Ewka: Do GDY: -Poziom wiedzy Twej - przeraża mnie. Umiesz tylko zastraszać. Popatrz na inne samorządy. Np. Samorząd Inżynierów i Techników Budownictwa nie tworzył ani nie wysyłał żadnych grup ani hord do kontroli innych budowlańców na jakąkolwiek budowę jak to sugerujesz. Ale też nie wsparł żadnego papracza który dopuścił do katastrofy budowlanej. W bhp będzie podobnie. Jak będziesz chciał podnieść swe kwalifikacje to szkolenia będą realizowały stowarzyszenia bhp-owskie. A jakość tych szkoleń będzie nadzorowała Izba bhp. Wszelkie certyfikaty uznawane będą jedynie przez uznane jednostki akredytujące z czego wiodąca jednostka akredytującą będzie Izba bhp natomiast jednostkami certyfikującymi będą stowarzyszenia. W chwili obecnej wszelkie konfitury wyżera kto inny. W bhp pozostaje jedynie brudna robota. (2020-11-16)

Gdy: powstanie (hipotetycznie) samorząd, to zostaną powołane grupy egzekutorów w całej Polsce do eliminowania nieudaczników i wspierania talentów behapowskich. Te grupy będą nawiedzały pracodawców i oceniały pracę zatrudnianych przez nich behapowców. Jeśli uznają, że któryś z behapowców nie zasługuje na zatrudnienie, to będą doprowadzały do zwolnienie nieudacznika przez jego pracodawcę. Natomiast jeśli uznają, że jakiś behapowiec jest wspaniały, to wymuszą na jego pracodawcy godne jego wynagrodzenie. (2020-11-16)

Nadzieja: Pandemia ustąpi - Samorząd powstanie (2020-11-16)

Lech Wałęsa: Nie należy niszczyć ani palić komitetów tylko zakładać swoje (2020-11-16)

Maurycy: Układy zapewne są i nawet układziki. Wrogów jest dużo. Ale stare przysłowie mówi –BOŻE BROŃ MNIE PRZED PRZYJACIÓŁMI Z WROGAMI SAM SOBIE PORADZĘ. To nie wrogowie stanowią problem ale pseudoprzyjaciele (2020-11-16)

El Gregor: Teraz rozumiem zawiłości powołania samorządu zawodowego bhp. (2020-11-15)

Mariola: A co może zrobić człowiek, gdy na naukę za późno. Co może zrobić człowiek,gdy jest tylko przyuczony do zawodu, a uzyskał nieograniczone uprawnienia, które może stracić. Wiadomo że powołanie Samorządu Zawodowego bhp spowoduje odsiew osób przypadkowych. Wiadomo że powołanie Samorządu Zawodowego bhp spowoduje podniesienie poziomu usług w tej branży, a także podniesienie poziomu odpowiedzialności za warsztat pracy. Strach przed takim stanem powoduje atak na jeszcze nieistniejący Samorząd Zawodowy bhp. (2020-11-15)

Kasia: Zdaję sobie sprawę że jest wielu wywrotowców, którzy widzą swą porażkę. A pomimo tego na siłę niszczą warsztat swej pracy. Na siłę utrudniają powołanie Samorządu Zawodowego bhp. (2020-11-15)

Zenek: No właśnie. (2020-11-15)

Franek: A co ma OSPSBHP do utworzenia samorządu zawodowego? (2020-11-15)

Ewka: Najważniejszą sprawą dla normalnego bhp-owca jest utworzenie samorzadu zawodowego. (2020-11-15)

Zenek: No właśnie. (2020-11-14)

rzecznik: Tu nie chodzi o przeciwników samorządu zawodowego,lecz o fakty przygotowania do utworzenia samorządu przez OSPS BHP. To Stowarzyszenie po prostu dało plamę pomimo,że było inicjatorem dziwnego pomysłu byłego już prezesa, który to pomysł podsunął delegatom na zjazd. Ale ten pomysł nie mógł być traktowany poważnie przez ówczesne władze państwowe i samorządowe oraz władze tegoż Stowarzyszenia także. Jest już dawno po sprawie pomimo, że jest ona odgrzewana i podgrzewana przez niektórych dyskutantów. Szanowni zakażeni tym pomysłem. Nic z tego nie będzie,żaden samorząd zawodowy służby bhp nie powstanie. Szkoda także Waszych marzeń! (2020-11-14)

No właśnie: Coś jest na rzeczy (2020-11-13)

lepiej "NIE": poczytać (2020-11-07)

<< Back  


[1-100] [101-200] [201-300] [301-400] [401-461]

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2021

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 39765152