ATEST Ochrona Pracy

23 marca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: Samorząd zawodowy

Liczba wpisów: 721.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

Halinka: Tu chodzi o jałowy spór,o nic więcej. (2018-11-16)

związkowiec: Szanowni Państwo! Dyskusję o samorządzie zawodowym można prowadzić nieskończenie. Tylko po co skoro nikt z dyskutujących nie zna projektu ustawy o samorządzie zawodowym, czym się on ma zajmować,jakie będzie miał władze i struktury terenowe oraz budżet. Jakie będą koszty obowiązkowej przynależności członków samorządu. Ponadto nie mówi się o tym kto skieruje projekt ustawy do sejmu jeżeli będzie już gotowy. Należy brać pod uwagę jako projekt rządowy,jako najpewniejszy, projekt poselski,jako najszybszy jeżeli chodzi o jego procedowanie, oraz projekt obywatelski niegwarantujący uchwalenie już jako ustawy chociaż można zebrać 2 mln. podpisów na 100 tysięcy wymaganych podpisów pod projektem ustawy. Są przecież znane przypadki,że projekty ustaw obywatelskich przepadły w sejmie. Moje zdanie na temat dyskusji jest takie,dyskusja o samorządzie zawodowym nikomu nie pomoże i nie zaszkodzi, ponieważ ta sprawa leży w rękach ministra rodziny, pracy i polityki społecznej,klubu parlamentarnego PIS i pozostałych posłów tego ugrupowania, których to ugrupowanie posiada swoich przedstawicieli w komisjach sejmowych,które to zarekomendują ten projekt ustawy,lub zagłosują za jego odrzuceniem. Więc po co toczyć jakieś dziwne spory dla samych sporów. Właśnie po co? (2018-11-16)

południe: Zenek zawsze mógł pracodawca wykonywać zadania służby bhp (wystarczy ,że skończy podyplomówkę lub technika bhp) .Moi pracodawcy nie korzystają z tego i wolą mieć mądrego behapowca i zapłacić.A co samorząd zmusi kogoś do zatrudnienia bhp-owca. (2018-11-16)

Zenek: Jeśli nadal uważasz że samorzad nie jest potrzebny to zobacz. Szkoleń bhp pracowników biurowych nie trzeba wykonywać. Podniesiono próg gdzie pracodawca może prowadzić zadania słuzby bhp. Wiadomo że odbije sie to na ilości wypadków i ich ciężkości. A zakusy oszołomów pójdą dalej. Po pewnym czasie będziemy w 18 wieku gdzie słuzby bhp nie było ale za to wskaźnik wypadków cięzkich wynosił 5 % w skali roku a śmiertelnych 3% w skali roku. Może rzeczywiście zamiast słuzby bhp zaopatrzyć sie trzeba w obrazek Matki Boskiej i moslić sie o zdrowy powrót z pacy. Bez samorzadu zawodowego bhp - tylko modlitwa pomoże. (2018-11-14)

południe: Zenuś nie podskakuj na co ty liczysz jakie zmiany człowieku ciesz sie masz prace (2018-11-13)

donosy: wysyłajcie na Berdyczów. (2018-11-13)

Kasia: Ja też liczę na zmianę. Albo należy składac donosy do skutku. (2018-11-13)

Zenek: Ja licze na zmiane. (2018-11-12)

haha: Zenus byli i będą na co Ty liczysz haha (2018-11-11)

Zenek: Aby bhp-owcy nie byli chłopcami na posyłki to trzeba dążyc do powołania Samorządu Zawodowego (2018-11-10)

Kasandra: Szanowni dyskutanci i dyskutantki. Sprawa samorządu zawodowego mocno podzieliła środowisko tzw.”behapowskie”. Ale czytam z zainteresowaniem wpisy realne i nie realne także. Natomiast podziwiam niektórych huraoptymistów, którzy dali się omamić, bo tak to trzeba nazwać obietnicą, którą nie można zrealizować w żaden sposób niż określają przepisy zamieszczone w ustawie zasadniczej. Trzeba zwrócić uwagę,że wśród wielu wpisów znajdują się wręcz żądania natychmiastowego utworzenia samorządu zawodowego zapominając,że sposób tworzenia samorządów zawodowych określa art. 17 Konstytucji RP. Nie wolno o tym zapominać.Widzę to raczej czarno i myślę,że z tego nic nie wyjdzie, samorząd zawodowy jednak nie powstanie. (2018-11-09)

elektryk: Eliasch: Nie pisz bzdur. SEP wydawało i obecnie wydaje tzw. uprawnienia „E” w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych i w zakresie ich nadzoru „D”. Również obecnie wydaje takie uprawnienia SIMP oraz w zakresie i nadzoru urządzeń energetycznych. Ja się tego trzymam i kieruję na kurs przygotowawczy do egzaminu lub bezpośrednio na egzamin do tych sprawdzonych od lat organizacji. A,że nadają podobne uprawnienia inne organizacje niż wymieniłem to mnie ani ziębi ani boli. Sam jestem członkiem SEP, a moi niektórzy pracownicy, są członkami SEP lub SIMP i co w tym dziwnego? A no nic coby zasługiwało na uwagę. (2018-11-09)

No właśnie: Po co komu samorzad zawodowy skoro BHP-owiec może pozostać chłopcem na posyłki. Konfitury zeżra te paskudne osły (2018-11-09)

Zenek: Masz ciętą wypowiedz. Ale prawdziwą. Wszystkich przeciwników Samorządu podniosłeś na duchu (2018-11-07)

Ewka: Masz rację. Po co komu samorząd skoro konfitury z BHP zżeraja te paskudne osły i sie śmieją. Bo BHP-owiec to jest tyko chłopczyk do pomiatania. (2018-11-06)

Eliasch: Stowarzyszenie Elektryków Polskich kiedyś wydawało uprawnienia. A teraz rzeczoznawców - elektryków ustanawia IIB a uprawnienia D i E wydają prawie wszyscy. IIB nie wchłonęło SEP ale wchłonęło ich konfitury. Niby elektryk a uprawnienia nadaje mu Komisja Kwalifikacyjna- sorry - taka prawda (2018-11-06)

brawo Ty: Bezstronny jesteś bardzo mądrym facetem szacun dla Ciebie reszta pisze bez sensu nie wiedząc nawet po co samorząd już nie będę pisać na ten temat bo to nudne Pozdrawiam (2018-11-06)

elektryk: Eliasch: Nie pisz bzdur.Otóż SEP i SIMP mają się dobrze. A żaden IIB nie wchłoną SEP-u. (2018-11-06)

nowy w branży: Eliasch: Wymyśliłeś coś, co muszę nazwać totalną bzdurą, ponieważ żadnej organizacji typu stowarzyszenie, fundacja, korporacja,a nawet związek zawodowy nie da się przekształcić w samorząd zawodowy bez uchwalenia przez sejm RP stosownej ustawy. Nie piszcie więc kosmicznych bajek. Bo to was tylko ośmiesza. (2018-11-06)

galanty: Olek: Ale do, którego maja i roku kalendarzowego. Tego już nie napisałeś, bo skąd możesz to wiedzieć. Podobnych bzdur było już napisanych znacznie więcej i bez rezultatu nadal. (2018-11-06)

bezstronny.: Niepoprawni optymiści po co wam samorząd zawodowy to raz. A dwa to czym by się on miał zajmować? Chyba organizacją szlachetnej paczki dla swoich „kombatantów behapowców”. Bo co innego może taki samorząd nadawać i niby jakie uprawnienia zawodowe ma odbierać. Może tytuły i dyplomy oraz świadectwa szkolne? Jakaś paranoja was trawi,bo jak inaczej można to nazwać. Należy przypomnieć tym marzycielom,że żaden przepis dot.działalności służby bhp nie narzuca jej przynależność do stowarzyszeń,a tym bardziej tworzyć jakiś bezsensowny samorząd zawodowy.I po co ten dziki jazgot i hałas wokół mało ważnej sprawy Ważne jest by każda osoba czująca się „behapowcem”, należycie wykonywała swoje obowiązki.Tyle i aż tyle w tej sprawie jak widać ciągnącej się bez końca. (2018-11-06)

południe: Ten Wasz nic kamuflarz Justynka ,Ewka popołudnie nic nie daje i tak wiemy ,że północ.Do wyborów jeszcze trochę więc módlcie się lepiej o zdrowie do wiosny (2018-11-06)

Ola: Skoro jest Jan Maria to rzeczywiście może być Grzegorz Ewa główny kandydat do Zarządu nad wszystkimi prezesami w nowej kadencji. Tak sie udziela. Ma dostęp do informacji. I ukrywa sie za tymi plecami jak pod miotłą. (2018-11-06)

Justyna: Czy mówisz o kierowniku GKR (2018-11-06)

przedpołudnie: Moin zdaniem może to byc równiez Grzesio nasz wspaniały. Ma ambicję i może przejac władzę (2018-11-06)

Ewka: A śmiech świstak zawijał w sreberko (2018-11-05)

południe: po prostu śmiechu warte te wpisy ,a Ewka to Marek (2018-11-05)

Julian: Kolejne bajki z krainy... mchu i paproci. (2018-11-05)

Olek: Do maja tworzenie samorządu będzie już na półmetku (2018-11-04)

były delegat: Tak, tak a świstak siedzi i zawija w te sreberka... Brawo delegat. Tak trzymać. Utwórzmy samorząd, a wszystkich zrzeszonych w OSPSBHP nie dopuśćmy do członkostwa. Brawo Ty, brawo ja. Dobrze, że majowych wyborach do władz nie będzie już tego delegata. (2018-11-04)

wszystko wiedzą: "Delegat: /.../ W myśl chasła "chłopy g.. nie zegarek" (2018-11-04)" - - - - i takiego wybrali na delegata. Zgroza i masakra. (2018-11-04)

No popatrz: Taka "Cicha Woda" (2018-11-04)

Nie pomoże: Ewka pewnie jest przywódca z Olsztyna albo z Ostrudy. Ale najnardziej prawdopodobne jest że jest jednak z Iławy. Tak wiele wie. I ma do wszystkiego dostęp. Ja nie mam wątpliwości kto stara sie o przywództwo w powstającym samorządzie zawodowym (2018-11-04)

Delegat: Skoro OSPSBHP nie podjeła żadnych działań przez 3 lata. Pomimo zaoisu z uchwał Zjazdu to oznacza jedno. OSPSBHP będzie hamulcowym i zostanie wyizolowania z procesu tworzenia samorządu bhp pomimo że jest to największa organizacja skupiajaca pracowników słuzby bhp. W myśl chasła "chłopy g.. nie zegarek" (2018-11-04)

myślący: Żeneta:Że coś leży w bibliotece to jeszcze nie znaczy,że to jest projekt ustawy o samorządzie zawodowym do zagospodarowania np. przez OSPS BHP.Każdy może do szuflady napisać sobie projekt ustawy w tym przypadku o samorządzie zawodowym pracowników służby bhp, bo o takim wciąż mowa, tylko,że taki projekt musi trafić do sejmu i tam musi być uchwalony już jako ustawa. I w tym tkwi problem. (2018-11-04)

Monk: Kiedyś "wspaniały przywódca" był/jest w Słupsku. Może to on? (2018-11-04)

pomorze: Nick "Ewka" należy do jednego z "przywódców" północ tak mówią a to ciekawe. - - - - No ciekawe, ale do którego przywódcy? tego ze środka, czy ze wschodu czy zachodu ;D Olsztyna, Gdańska, Słupska, Koszalina, Szczecina? (2018-11-04)

brawo Ty: Dowiedziałam si,,ę ,że nick Ewka należy do jednego z "przywódców " północ tak mówią a to ciekawe (2018-11-04)

no to: podejmuj ............. działania. (2018-11-03)

Rosamunda: Czyli środki są. Czas podjąć działania (2018-11-03)

Zenek: Jeśli sie zaoszczędzi na ubezpieczeniu OC to połowę tej oszczędności mozna wpłacić na Samorząd Zawodowy BHP i mieć lepsze ubezpieczenie i samorzad a nawet 30 procent oszczędności (2018-11-03)

realista: Ciekawe ,czy Was stać na składki w samorządzie i utrzymywanie prezesa i administracji i co zyskacie na tej przynależności .To coś w rodzaju związków zawodowych więc odpowiedź każdy już zna .Szkoda ,że tak dajecie się nakręcać dużym korporacjom bhp.Takich jest coraz więcej. (2018-11-03)

Eliasch: Ewka jesteś w błędzie. Wpierw założyć korporację bhp a potem przekształcić ją w samorząd. Zobacz tak ważnych elektryków. Mieli swoją mocno w realiach osadzoną organizację. Nadawali uprawnienia tzw SEP a teraz co. Wchłonęła ich IIB. Mieli tam wielu oporników no i sie im przegrzało. Spróbuj założyć korporacje bhp, a jak przekroczy 10 % osób zawodowo prowadzących te zagadnienia (ok 4000 osób) to tą korporacje przekształcić w Samorząd. Korporacja musi być silna i sprawna a wtedy żadna tam inna organizacja nie będzie w stanie jej przeskoczyć. (2018-11-02)

Ewka: Oba wybitni "znawcy" budownictwa. Ale tu mowa o Samorządzie Zawodowym bhp. Samorządzie o proponowanej nazwie Izba Inżynierów BHP (2018-11-02)

budowlaniec: Ja: Nie masz wiedzy na temat budownictwa, a zabierasz głos na ten temat. Otóż Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa obowiązkowo zrzeszają już od wielu lat swoich członków to raz. A dwa to nie na każdej budowie i nie w każdej firmie budowlanej pracodawca ma obowiązek organizować służbę bhp. Ponadto na każdej budowie, gdzie zostało wydane pozwolenie na budowę wymaga prawo budowlane ustanowienia kierownika budowy/ kierownika robót i inspektora nadzoru inwestorskiego i dla tych stanowisk bez względnie wymagane są uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Przypomnę,że wiele różnych dokumentów wymaga się od kierownika budowy, np. oświadczenia kierownika budowy, projektu budowlanego, planu bioz. Natomiast na takiej budowie nie wymagane jest obowiązkowe zatrudnianie służby bhp. Może to być na przykład ustanowiony koordynator ds. bhp przez kierownika budowy. Więc twoje porównanie we wpisie traci jakikolwiek sens. (2018-11-02)

st insp.ds. bhp: Nie ma co się nabijać z Ewki. Niech korzysta z wolnego czasu dopóki może. Nikt nie ma obowiązku prowadzić z nią polemiki na omawiany temat. Proszę zajmijmy się omawianym tematem dyskusji a nie omawianiem ich autorów. Bo to na pewno nie jest etyczne moim zdaniem. (2018-11-02)

legalizator.: Takich proroków jak Ewka na tym forum nie brakuje, co piszą banialuki wyłącznie dla zabicia czasu z powodu braku zajęć, ponieważ Ewka jest już emerytką i szuka zajęcia, o czym świadczą jej nieprzemyślane wpisy. (2018-11-02)

zorientowany: Wybaczcie:Ewka ma tyle wspólnego z ekonomią, co z bhp. Żaden argument do niej nie dociera. Ona najlepiej wie ”samorząd zawodowy musi powstać”. Tylko,że jeszcze nie wie kiedy powstanie. Na jej nieszczęście zapewniam,że rychło nie powstanie. (2018-11-02)

logiczny: kazek: Ty się nie boj i weź się ostro za sprawe. (2018-11-02)

Żeneta: Leży w biblotece sama sparawdzałam. (2018-11-02)

Żem: Żem: Jasi a przecież prof. Rybarczyk z Zielonej Góry już od wielu, wielu lat leży w grobie a Ty mówisz o projekie o samorządzie, który leży gdzieś w szufladzie lub w bibliotece. (2018-11-01)

Heniek: A ja znam też specjalistę po dwusemestralnej podyplomówce w Szkole Bankowej, który nie był w stanie ustalić kosztów wypadku przy pracy. A zgodnie z zasadą kształcenia w tej szkole 40 % to zagadnienia matematyki. No cóż czas oczyścić zawód z osób przypadkowych (2018-11-01)

Ewka: Znam jednego człowieka po Wyższej szkole Tutystyki i Krajoznastwa który ukończył dwustemestralna podyplomówkę. Był bardzo dobry poszedł do Polifarbu i poległ po 2 miesiącach. A przeciez był "specjalistą". Tylko odsianie osób przypadkowych podniesie kulturę bezpieczeństwa. I jest to nie tylko moje zdanie. Kilka osób będzie mogło sie przekwalifikować skoro nie posiadaja podstaw w tym kierunku (2018-10-31)

bajabongobaja: Pardon, chyba jednak jesteś trąba. (2018-10-31)

behapowiec: bajobongobaja: A z ciebie taki bajobobgobaja jak kozi ogon trąba. Pardon chyba jednak trąba.To są jednak pierdoły i to wielkie pierdoły!!!!!!!!!!! (2018-10-31)

bezstronny.: Ewka: Jak zwykle pisze banialuki, to na pewno większość uczestników tej dyskusji zdążyła już zauważyć i przyzwyczaić. Zachęcam nie brać jej wpisów na poważnie pod uwagę. (2018-10-31)

Herod-Baba: Ewka: Przypatrzcie się ludziska, jaka to z naszej Ewki wielka ekonomistka. I kto by to pomyślał. No proszę, to dopiero zaskoczenie. (2018-10-31)

kargul: Kazek: Ty się nie boj i weź się ostro za sprawe. (2018-10-31)

bajobongobaja: behapowiec: A z ciebie taki behapowiec jak kozi ogon trąba. Pardon chyba jednak trąba.To nie są jednak pierdoły. (2018-10-31)

przeciwnik: Wiele osób tkwi w błędzie,ponieważ uważa,że jeżeli powstanie samorząd zawodowy(nazwa jego nie istotna), to do izby np. inżynierów bhp przystąpić dobrowolnie będą mogły to znaczy inżynierowie różnych specjalności,którzy ukończyli studia podyplomowe. Gdy tymczasem chodzi tu o inżynierów,którzy ukończyli studia wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa, lub o kierunku bhp. A takich inżynierów w naszym kraju jest zbyt mało,by mogli już starać się o utworzenie swojego samorządu zawodowego.Trzeba przypomnieć,że w przeszłości w służbie bhp na ogół byli zatrudniani pracownicy ze średnim wykształceniem i po kursie podstawowym dla służby bhp.Rzadziej posiadający zawód technika bhp,lub z wykształceniem wyższym: ekonomicznym, administracyjnym, pedagogicznym i innym, którzy ukończyli studia podyplomowe w różnych uczelniach np. technicznych i innych, w tym prywatnych. A gdyby powstał samorząd zawodowy służby bhp,to obowiązkowo musiały by należeć do niego wszystkie osoby zatrudnione w służbie bhp, np.: na umowie o pracę, zleceniu, czy umowie o dzieło. I tu się pojawił pewien problem i jak go rozwiązać na przyszłość. Jednak czasy się zmieniły i przepisy także dotyczące służby bhp. Trzeba w tej sprawie mądrych rozstrzygnięć. A to musi zrobić rząd,lecz wiele osób nie bierze tego pod uwagę na poważnie.Jednak zbyt wiele osób obawia się samorządu zawodowego z różnych powodów i jest przeciwnych jego utworzeniu. (2018-10-31)

behapowiec: Normalnie tego nie można czytać, aż oczy bolą, co za pierdoły!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2018-10-31)

Kazek: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza w zakresie bhp i płacę 1200 zł/ rok ubezpieczenia. Bardzo chętnie zamienię takie ubezpieczenie na ubezpieczenie 200 zl/rok i mogę jeszcze utrzymywać Izbę która będzie stopowała zapędy nuworyszy (2018-10-31)

Ewka: Skoro w RP jest 14mln pracujących to obsługuje ich 28000 behapowców wg rozporządzenia. A ponadto ok 1000 specjalistów projektantów ds. bhp nazwanych nie wiadomo czemu rzeczoznawcami, 1500 biegłych i ok 2000 ekspertów a także ok 2000 behapowców zajmujących się sprawami dzieci w procesie szkolnym i przedszkolnym a także ok 6000 osób zatrudnionych w urzędach a zajmujących się sprawami bhp czyli razem około 40 tysięcy osób. Jeśli założymy że pracownicy Izb będą wynagradzani jak posłowie i przy założeniu 9 izb w kraju i jednej Rady Głównej przy zatrudnieniu 3 osób w Izbie i 5 osób w Radzie Głównej to koszty utrzymania izby kształtowały by się na poziomie 9 izb * 11000 * 12 miesięcy +9 izb * 3 pracowników * 10000 * 12 miesięcy +1 rada gł * 15000 * 12 miesięcy + 5 pracowników * 14000 *12 miesięcy = 5,5 mln PLN natomiast przychody przy założeniu 600 PLN/rok dały by przychód na poziomie 24 mln PLN z tego wynika ze izba jest się w stanie sama wyżywić. Zakładając że przy grupowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej składa na to ubezpieczenie nie powinna przekroczyć 200 PLN/rok To składka na samorząd zawodowy kształtowałaby się jako 200 PLN/ rok na Izbę Okręgowa 200 PLN/ rok na Rade Główna i 200 PLN na Ubezpieczenie OC . Składki te w przypadku najgorszego rozwiązania dawały by nadwyżkę na działalność Samorządu zawodowego na poziomie 100 % które można by było przeznaczyć na inne działania statutowe (np. na marsze przed Sejmem w wypadku braku zdecydowania na przyjęcie zaplanowanego rozwiązania) W tym stanie rzeczy powołanie samorządy BHP jako Izby Inżynierów bhp jest możliwe do przyjęcia i ekonomicznie uzasadnione. (2018-10-31)

To jest to: Inżynier bhp - ZAWÓD ZAUFANIA PUBLICZNEGO (2018-10-30)

Ja: Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma niby być lepsza od Izby Inżynierów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Gdy wiadomo wszem i wobec że w Polsce najważniejsze jest bhp. Przed BHP nie ma juz nikogo. (2018-10-30)

Janusz: Szanowny Zenku nie wiem w jakim jesteś wieku, i jakie masz wykształcenie i jakie zajmujesz stanowisko,to jest najmniej ważne. Ważne to jest to co piszesz.A piszesz rzeczy nieprawdziwe, na które postanowiłem ci odpowiedzieć. Po pierwsze wielu jest w naszym kraju inżynierów różnych specjalności a wykształconych inżynierów bhp jest stosunkowo do tej grupy niewielu. Po drugie zawód pracownika służby bhp po prostu nie istnieje w ogóle, to jak taki zawód nie może być zaliczany do zawodów zaufania publicznego, a nie społecznego jak ty to promujesz swoją wypowiedzią. Po trzecie tylko samorząd zawodowy jest w stanie ukrócić patologię w służbie bhp(tu cię poprawiłem),nie ma na to żadnej gwarancji,istnieje wiele przykładów na to, że zawody zaufania publicznego mające swoje samorządy, - że wśród zawodów medycznych popełniane są tzw. błędy np. w sztuce lekarskiej. Ponadto piszesz wielką głupotę,ponieważ obrażasz wielu dobrych i uczciwych fachowców-„ behapowców” nazywając ich szumowinami,a liczysz tylko na to,że samorząd to zrobi za miast pracodawców, lub zleceniodawców. Po czwarte piszesz największą głupotę, cytat:”Że tylko samorząd spowoduje,że tzw.„behapowcy” będą mieli godne wg ciebie wynagrodzenie. Pytam w jakiej to wysokości są te godne zarobki według ciebie i w jaki sposób samorząd to zrobi. Następny cytat:„W którym stwierdzasz,że nawet osoba o mniej niż powszechnym wykształceniu może sobie uzmysłowić taki stan”. Koniec cytatu. O jaki stan tu chodzi? Według ciebie to co to jest wykształcenie powszechne. A na koniec podsumowanie. To wszystko co napisałeś to kompromitacja i dyskredytacja. (2018-10-30)

czytelniczka: W tej dyskusji nad samorządem nie chodzi o bicie rekordów w ilości wpisów.Tu chodzi zupełnie o coś innego. Mianowicie chodzi o przyszłość służby bhp, której status jest dość niejasny, bo jak podejść do tematu samorządu zawodowego, jeżeli przepis stanowi,że pracodawca ma obowiązek tworzenia służby bhp, w przypadku gdy zatrudnia co najmniej 100 osób. Natomiast przy mniejszej liczbie zatrudnionych, czyli mniej niż 100 może zlecać wykonanie zadań tej służby swojemu wyznaczonemu do tego celu pracownikowi o ile posiada on wymagane kwalifikacje lub specjaliście spoza zakładu pracy,a w określonych warunkach przy zatrudnieniu od 1 do 20, pracodawca sam może wykonywać zadania służby bhp we własnym zakładzie o ile ukończy zaledwie kurs dla pracodawców wykonujących zadania służby bhp we własnym zakładzie. Wystarczy, że np. osoba „X” posiada ukończoną szkołę podstawową i ukończyła kurs montażysty rusztowań budowlanych metalowych,już może założyć własną działalność gospodarczą i stać się pracodawcą oraz wykonywać zadania służby bhp we własnej firmie po kursie 64 godzinnym.Czy nie jest to paranoja?To kto właściwie będzie członkiem tego samorządu zawodowego w takich przypadkach o ile wejdzie w życie taka ustawa? (2018-10-30)

January: Masz blade pojęcie jaki tok i procedury musi przejść w sejmie i senacie projekt każdej ustawy, który najpierw musi trafić do sejmu. Następnie jego los może być różny,bo chociażby może trafić od razu do tzw. "sejmowej zamrażarki lub niszczarki", nim zostanie poddany pod obrady sejmu a następnie w odpowiednich komisjach, nim trafi z powrotem na salę plenarną. Warto nie zapominać,że po drodze mogą być nanoszone poprawki i dopiero może dojść, bo dłuższej batalii do głosowania w sejmie a następnie w senacie, który gdyby naniósł poprawki to sprawa się znowu skomplikuje, a to wszystko wymaga czasu. Dopiero uchwalona ustawa może trafić na biurko prezydenta i tu też może być niespodzianka? Prezydent może ustawę podpisać lub nie, albo skierować ją do TK.Tak,że losy ustawy o samorządzie zawodowym są niepewne. (2018-10-30)

Senko: SAMORZĄD ZAWODOWY to zrzeszenie tworzone przez profesje bo wysokim znaczeniu społecznym reprezentujące osoby wykonujące ten sam zawód zaufania publicznego i podlegających tożsamym normom właściwym tylko dla tego zawodu. CELE SAMORZĄDU ZAWODOWEGO jest całokształt działań związanych z zawodem i działaniami osób wykonujących te usługi a w szczególności: 1. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu; 2. ustalanie i upowszechnianie zasad etyki zawodowej oraz sprawowanie nadzoru nad ich przestrzeganiem; 3. ustalanie standardów zawodowych i standardów kwalifikacji zawodowych 4. współdziałanie w ustalaniu kierunków rozwoju; 5. integrowanie środowiska ; 6. obrona godności zawodowej; 7. reprezentowanie i ochrona zawodu; 8. zajmowanie stanowiska w sprawach polityki państwa oraz organizacji prazy osób wykonujących zawód; 9. edukacja promocja zawodowa. 10. stwierdzanie i przyznawanie prawa wykonywania zawodu; 11. prowadzenie rejestrów zawodowych 12. opiniowanie i przedstawianie wniosków w sprawie warunków wykonywania zawodów; 13. opiniowanie warunków pracy i płacy ; 14. opiniowanie i wnioskowanie w sprawach kształcenia zawodowego; 15. prowadzenie kształcenia podyplomowego i naukowego; 16. przewodniczenie i uczestnictwo jego przedstawicieli w komisjach konkursowych na kierownicze stanowiska 17. opiniowanie projektów aktów normatywnych w zakresie dotyczącym ochrony zawodu i zajęć określonego charakteru 18. opiniowanie programów kształcenia zawodowego; 19. orzekanie w zakresie odpowiedzialności zawodowej; 20. prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowej lub badawczej; 21. udzielanie informacji na temat uznawania kwalifikacji zawodowych, uregulowań prawnych i społecznych oraz zasad etyki zawodowej w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu; 22. współpracę z towarzystwami naukowymi, szkołami wyższymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi w kraju i za granicą; 23. współpracę z organami administracji publicznej, samorządami w kraju i za granicą oraz samorządem innych zawodów; 24. organizowanie i prowadzenie instytucji samopomocowych i innych form pomocy materialnej; 25. zarządzanie majątkiem własnym; 26. prowadzenie działalności wydawniczej; 27. uznawanie kwalifikacji osób będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, zamierzających wykonywać ten zawód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 28. wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach. (2018-10-30)

Kajetan: Dyskusja nad dyskusją niczego nie wyjaśnia, tylko może ją pogmatwać. (2018-10-30)

Herod-Baba: Wiadomo od dawna,że wam wolakom kompromitacja nie przeszkadza. Kompromitujcie się dalej ile chcecie. (2018-10-30)

członek OSPSBHP: południe: Nie przesadzaj bo inicjatywę utworzenia samorządu zawodowego pracowników służby bhp nie podjęli cwaniacy tego stowarzyszenia,tylko delegaci na zjazd OSPS BHP w formie kontrowersyjnej uchwały.Niektórzy członkowie tego stowarzyszenia mają z tym wielki dylemat,czy taka uchwała może wywołać określone skutki prawne w przypadku np. nie zrealizowania takiej uchwały przez zarząd stowarzyszenia i jego prezesa i czy w związku z tym można będzie prezesa i cały zarząd odwołać. Według mnie to nie będzie można prezesa ani zarządu za to odwołać. (2018-10-30)

nam, wolakom: kompromitacja nie przeszkadza. (2018-10-30)

normalny: Nawet gdyby ktoś napisał projekt ustawy o zawodzie inżyniera bhp i jego samorządzie zawodowym to i tak taka ustawa również nie ma żadnych szans na uchwalenie w sejmie. Ludzie przestańcie pisać bzdury, bo tylko się kompromitujecie pod własnym nickiem. (2018-10-30)

Leon: Jest takie powiedzenie baju baju, będziesz w raju. Ale to tylko powiedzenie.Amen. (2018-10-30)

południe: To nie jest inicjatywa OSPSBHP to inicjatywa niektórych cwaniaków z tego stowarzyszenia ,którym sie marzą nowe wybory na prezesa i pewnie pensja prezesowska hihi. (2018-10-30)

to poważnie?: "na poważnie"? (2018-10-29)

na poważnie: Niektórzy piszą co im ślina na język przyniesie, bo posiadają nikłą wiedzę i nie zdają sobie sprawy, jak funkcjonuje nasz parlament od,którego to zleży czy zostanie uchwalona ustawa o samorządzie zawodowym służby bhp, a nie tylko pracowników służby bhp, co wprowadziłoby tylko wielkie zamieszanie w przepisach prawa. I to jest tak naprawdę główną przeszkodą tej nie przemyślanej do końca inicjatywą OSPS BHP. (2018-10-28)

zainteresowany: Jasiu a kim ty jesteś,że nadałeś sobie sam prawo do oceny aż 3 projektów ustawy o samorządzie zawodowym i do dokonania wyboru,który z tych trzech autorskich projektów ustaw jest najlepszym projektem o samorządzie zawodowym i nadaje się do skierowania go do sejmu pod obrady i zapewnienie,że w sejmie nie zostanie ten projekt ustawy poszatkowany. I lub całkowicie zmieniony albo w ogóle odrzucony. Chciałem ci przypomnieć,że można mieć 100 projektów ustawy i żadna z tych ustaw może nie zostać uchwalona. Mieć projekt ustawy,czy nawet kilka, to nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Taka jest gorzka prawda. (2018-10-28)

Ewka: To jest piękne. Izba inżynierów BHP. Inżynier BHP -ZAWOD ZAUFANIA PUBLICZNEGO. Samorząd zawodowy inżynierów BHP (2018-10-27)

też go znam: pełna "gęba" (za przeproszeniem) obiecanek dla frajerów. Świadczy o tym chociażby tytuł tego wątku na który ci naiwniacy polecieli. (2018-10-25)

Jo: Znam takiego mieszka w Gdańsku haha inżynier pełną ..... (2018-10-25)

Jasiu: Osobiście znam 3 projekty ustawy zasadniczo się od siebie różniące i powstałe w różnych czasach. Znam również projekt OSPSBHP który oceniam na średnio. Jeśli ktoś czeka aż przyślą mu coś do poczytania (być może ze zrozumieniem) to będzie to musztarda po obiedzie. Osobiście się bardzi dziwię że OSPSBHP nie wyciągnęła tego projektu z szafy. Projekt prof. Rybarczyka ogłoszony jest w zeszytach akademickich tak samo jak projekt prof. Kani. Niewielki problem pójść do czytelni i zapoznać się (2018-10-25)

wiarygodny: Wiem tylko tyle,że ta dyskusja pójdzie na marne. Dlaczego? Chociażby dla tego, że nikt kto ma naprawdę wiedzę nie zabiera głosu. Tu na forum większość informacji to pobożne życzenia, albo wyssane z palca. (2018-10-25)

zasadniczy: Sprawa samorządu zawodowego powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z całym środowiskiem tzw. „behapowskim” a dopiero po tym powinna zapaść właściwa decyzja,a jest zupełnie odwrotnie.Dlatego trudno obecnie jest o poparcie inicjatywy,która jest bliżej nieznana większości dyskutujących tu na forum. Osobiście uważam to za wielki błąd do nie naprawienia. (2018-10-25)

zasadniczy: Jasiu: Źle,że popierasz samorząd zawodowy nie znając projektu ustawy o samorządzie. To świadczy o tobie nie najlepiej i wielu tobie podobnych osób. Jeżeli chodzi o mnie to mam taki pogląd,że jak mam coś popierać to świadomie,anie automatycznie na zasadzie,jak ktoś jest za to ja też. Jestem bardzo rozsądny i nie lubię, jak ktoś chce mi wciskać "KIT" na siłę. Tego w ogóle nie uznaję za pozytywne działanie. (2018-10-25)

Jasiu: Ja też popieram utworzenie samorzadu zawodowego o nazwie Izba Inżynierów bhp (2018-10-24)

Leon: Jest wiele osób mocno wierzących,że niebawem zostanie utworzony ich wymarzony samorząd zawodowy. Są to zwykłe fanaberie i marzenia ściętej głowy niektórych emerytów zwłaszcza. Nie można pozbawić te osoby wiary nadziei i miłości. Amen. (2018-10-24)

zorientowany: Patryk: Ty możesz sobie tak uważać i to nie ma żadnego znaczenia. To w przypadku służby bhp, minister rodziny pracy i spraw społecznych zadecyduje o tym,czy pracowników służby bhp i osób wykonujących zadania tej służby należy zakwalifikować do zawodu zaufania publicznego. Może to wiele osób na tym forum oburzyć co napiszę, otóż nie ma żadnych argumentów, by tak się stało. Czyli nie będzie żadnego samorządu zawodowego pracowników służby bhp, podobnie jak nie będzie samorządu zawodowego pracowników socjalnych.Koniec i kropka.Wiem o tym ze źródeł sprawdzonych, bo z rządowych. (2018-10-24)

związkowiec: Ewka: Musisz wreszcie zrozumieć,że w dyskusji tego forum na temat samorządu zawodowego służby bhp i jaka powinna być jego nazwa mogą brać udział nie tylko „ inspektorzy i specjaliści ds. bhp”, lecz również inne osoby,które prenumerują a także czytają miesięcznik Atest - Ochrona Pracy, np. SIP-owcy, technolodzy i konstruktorzy,rzeczoznawcy ds. bhp i ergonomii oraz pracodawcy i wiele innych jeszcze osób interesujących się sprawami bhp z racji zajmowanego stanowiska. (2018-10-24)

inżynier: Do Ewka : Dowiedz się w końcu czym jest katastrofa budowlana? Katastrofa budowlana, określa definicja zawarta w ustawie - Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1974 r. w rozdziale 7. art.73. W myśl tej definicji: Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów. Nie jest katastrofą budowlaną: uszkodzenie elementów wchodzącego w obiekt budowlany, nadający się do naprawy lub wymiany, uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami, awaria instalacji. To kierownik budowy ocenia i decyduje o dalszym postępowaniu, czy dane zdarzenie jest katastrofą budowlaną, czy też nie jest. (2018-10-24)

wkurzony: Ewka ty za dużo się tutaj lansujesz załóż sobie "IZBĘ " i odlatuj na "miotle" nikt Cię tutaj nie chce.Ja bynajmniej nie jestem Twoim fanem. Wkurzony gęganiem Ewki (2018-10-24)

poniżej to: chyba jednak zawód ZADUFANIA w sobie. (2018-10-24)

Patryk: Izba inżynierów bhp. To brzmi bardzo dumnie. To jest właściwe podejście do sprawy. Ja to popieram. Inżynier bhp - jako zawód zaufania publicznego. Nareście coś z sensem i stawnialne (2018-10-24)

Stefan: Inżynier bhp - ZAWÓD ZAUFANIA PUBLICZNEGO - oczywiście. Jak najbardziej (2018-10-24)

Ewka: Tu jest temat Samorząd zawodowy a dotyczy to BHP. Żadna reklama nie jest dozwolona na tym forum. A ponadto kogo interesuje jakieś tam szkolenie na niewiadomo jaki temat. (2018-10-24)

inżynier: Ogłoszenie dla niedouczonych: Kurs przygotowawczy do egzaminu na uprawnienia budowlane - sesja jesienna Data kursu: 13, 14; 20, 21; 27, 28 października i 17, 18 listopada br. (8 dni – 4 zjazdy) Zapraszamy do uczestnictwa w kursie przygotowawczym do egzaminu na uprawnienia budowlane organizowanym przez PZITB O/Rzeszów. (2018-10-24)

mewka: Ewka: "jeśli nie chcesz samorządu to podaj argumenty. Rzeczowe argumenty. Tyle i aż tyle." - - - WIELOKROTNE WPISY W TYM WĄTKU: "pracownik służby bhp w żadnym razie nie kwalifikuje się do zawodów zaufania publicznego i dla tego nie będzie takiego samorządu zawodowego i basta!" (2018-10-24)

inżynier: Leszek: Nie kompromituj się. Budowlaniec napisał prawdę, którą potwierdzam, bo jestem też budowlańcem oraz członkiem Polskiego Związku Inżynierów i techników Budownictwa oraz członkiem Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa,lecz nie podam dokładnie jakiej.Na co dzień pracuję jako koordynator ds. bhp budowy z ramienia generalnego realizatora inwestycji w randze zastępcy kierownika budowy ds.technicznych.Posiadam uprawnienia budowlane w zakresie projektowania i kierowania robotami Mam też doświadczenie w służbie BHP, jako główny specjalista ds. BHP.Obecnie jestem słuchaczem studiów podyplomowych na politechnice o specjalności rusztowania budowlane. Będą to już moje trzecie studia podyplomowe związane z budownictwem i moim zawodem. (2018-10-24)

Leszek: Niby BUDOWLANIEC ale tylko pomocnik operatora betoniarki 75 l. Wystarczy poczytać Twoje wpisy. (2018-10-24)

Tak Trzymać: IZBA INŻYNIERÓW BHP to dobra nazwa dla samorządy zawodowego bhp. Krajowa Rada Izb Inżynierów bhp. to dobra nazwa dla centrali izb. (2018-10-24)

<< Back     Next >>


[1-100] [101-200] [201-300] [301-400] [401-500] [501-600] [601-700] [701-721]

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 32475687