ATEST Ochrona Pracy

21 lipca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Forum dyskusyjne

Temat: Okresowe szkolenie bhp informatyka co roku?

Liczba wpisów: 12.

Lista wątków
Dodaj nowy wpis do tego wątku


Sortowanie:

opcja: A może informatycy bardziej (a nawet najbardziej) „przylegają” swoją profesją do grupy pracowników inżynieryjno-technicznych? Wówczas ich szkolenie okresowe wymagalne jest minimum 1 raz na 5 lat, acz w wymiarze minimum 16 godz. lekc. Gdyby do (np.) montażu (itd., itp.) kamer zaopatrzyć ich w mobilne urządzenia dostępu (schodki z poręczami i płaszczyzną roboczą z balustradami, to okaże się, że w rozumieniu § 105 ust. 2 punkt 2 Rozporządzenia ws. ogólnych przepisów bhp ta ich praca NIE JEST zaliczana do prac na wysokości. I po sprawie. (2019-02-15)

K.F.: Zgadzam się z Informatykiem - przepisy dotyczące szkoleń są mówiąc delikatnie głupie. Omawiany przykład pokazuje to dosadnie. Ja bym się jednak nie obrażał na fakt, że muszę się szkolić co roku tylko ile to szkolenie de facto musi trwać. Program szkolenia musisz oprzeć o rozporządzenie, czas jego trwania również. Zwróćmy również uwagę na to, że co roku szkolą się pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, którzy i tak przed przystąpieniem do takich prac muszą mieć instruktaż w tej materii itd... Nie wierze, że PIP nie widzi absurdalności takiego podejścia do zagadnienia. A ile złożyli wniosków o zmiany w obowiązujących przepisach? Ile dali ustawodawcy sygnałów o zauważonych lukach i niedociągnięciach? W ciemno powiem, że zapewne zero i wątpię żebym się pomylił. Klasyfikacja poszczególnych stanowisk do grup szkoleniowych też może być problematyczna. Przykład: stanowisko pracy: księgowa. No przecież bardziej adm - biurowego chyba nie będzie. Rezygnujemy z okresowych. W tym czasie księgowa, w ramach wykonywania obowiązków służbowych, idzie do urzędu skarbowego, dochodzi do wypadku przy pracy. Z łatwością mogę sobie wyobrazić sytuację, w której podniesiony będzie zarzut, że powinna zostać przeszkolona okresowo, bo jak widać nie jest to do końca stanowisko adm - biurowe. Kurtyna. (2019-02-15)

Ja uważam że: informatyk powinien mieć szkolenie co roku, ze względu na zagrożenia biologiczne. Ma przeciez kontakt z mysza. (2019-02-15)

sygnalista: Informatyk: "Muszę zgłosić do PIP" W obecnych czasach to się nazywa - SYGNALISTA (2019-02-14)

informatyk: Ja też bym się wkurzył będąc informatykiem. okresowe szkolenia przechodziłem raz na 6 lat a teraz jak wejdę na drabinkę i coś przykręcę śrubokrętem to muszę co roku słuchać cały dzień o tym samym...., moja świadomość na pewno wzrośnie o 600%. U siebie w firmie widziałem, że panie w księgowości mają 1-dno metrowe drabinki rozstawne do wchodzenia i wyciągania segregatorów z półek na segregatory. Muszę zgłosić do PIP. Moim zdaniem księgowe też wykonują prace szczególnie niebezpieczne i powinny się szkolić okresowo co roku! (2019-02-14)

BHp: Damian w tym wypadku pip ma rację. Jeżeli nawet raz w roku pracownik wykonuje prace szczególnie niebezpieczne to musi mieć szkolenie raz do roku. Nie ważne czy to księgowa, kadrowa czy sprzątaczka. A nieuczestnictwo w szkoleniu jest powodem do zwolnienia więc mogą się śmiało zwalniać :) (2019-02-14)

K.F.: Jednego nie rozumiem - chcą odejść z pracy, bo mają mieć częściej szkolenia bhp? Co do nakazu: to że zakwalifikowaliście ich do adm-biurowych to jeszcze nic nie znaczy. Wyjątkowo muszę się z PIPem zgodzić, że w tak opisanej sytuacji informatycy nie będą mogli zostać zaszeregowani do tej grupy szkoleniowej. Jeżeli byłyby to osoby wykonujące zadania tylko przy biurku i komputerze to ok, ale jak sam wskazałeś pracują również przy montażu, a to już średnio praca biurowa. Zacznij od tego jaki jest sens szkoleń: m.in. zapoznać z zagrożeniami na stanowisku pracy. Zidentyfikuj zagrożenia, na tej podstawie stwórz program szkolenia i przeszkól. Odwołanie w tej sytuacji odradzam. (2019-02-14)

Tadeusz8: Pozostaje odwołanie od Nakazu, w pouczeniu masz to napisane. Wytocz argumenty - walcz !!! (2019-02-14)

doświadczony: Kolego czego Ty oczekujesz od forumowiczów? Jest przepis i trzeba go respektować a nie szukać..., jak go ominąć. (2019-02-13)

Damian: Myślałem, że tutaj jest trochę doświadczonych behapowców, co mi coś zaproponują :( Zwolnić pracowników jest najprościej, ale problem zostanie. Ech. (2019-02-13)

Miodek: Pozwól im odejść z pracy. Chcącemu sie krzywda nie dzieje. (2019-02-13)

Damian: Cześć wszystkim. Mam taki problem. Jestem młodym behapowcem i podczas kontroli PIP nakazał mi szkolić informatyków co roku okresowo, bo wykonują prace szczególnie niebezpieczne. Jak na jakiś czas gdzieś tam montują monitory i kamery korzystając z drabin na wysokości powyżej 1 m. PIP powołuje się na § 15 ust. 1 - Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.” Wcześniej informatyków szkoliliśmy co 6 lat zaliczając ich do pracowników grupy administracyjno-biurowej. Strasznie mi się burzą grożąc, że odejdą z pracy... Co mam zrobić? Jak z tego wybrnąć? (2019-02-13)

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33469205