ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 6/2016

Agnieszka Kowalczyk

Agnieszka Kowalczyk
Agnieszka Kowalczyk

Kiedy po skończeniu liceum nie dostała się na wymarzone studia, złożyła dokumenty na studia bhp. Na początku studiów nie wiedziała, czy kiedykolwiek będzie pracować w zawodzie behapowca, przede wszystkim dlatego że zorientowała się, jak obszerną wiedzą musi on dysponować. Chyba nie wierzyła w siebie do końca. Jednak po studiach próbowała znaleźć pracę w zawodzie, szukała nawet bezpłatnych praktyk w zakresie bhp - długo bez skutku. Dopiero po kilku latach znalazła ofertę pracy w bhp i została przyjęta na staż do firmy Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A. w Radomiu do działu bhp. Szybko poczuła, że są to sprawy, tematy, którymi powinna się zająć zawodowo i do dziś czyni to z coraz większym zaangażowaniem i satysfakcją.

Ukończyła studia inżynierskie bhp oraz uzupełniające magisterskie z zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym, ma też ukończone studia podyplomowe z bezpieczeństwa w utrzymaniu dróg.

Obecnie jest specjalistą ds. bhp we wspomnianej Imperial Tobacco Polska Manufacturing w Radomiu.

Na co dzień zajmuje się pracą nad zachowaniami ludzkimi. Tworzy projekty, które mają uwrażliwiać i uświadamiać pracowników. Celem projektu, nad którym obecnie pracuje, jest przypomnienie pracownikom zasady stosowania oceny ryzyka przed przystąpieniem do określonej pracy. Zdaniem Agnieszki Kowalczyk jest to bardzo ważne, ponieważ po wdrożeniu wielu behawioralnych projektów dotyczących zachowań warto przypominać pracownikom, jak istotne jest ocenianie zagrożeń w danym dniu na danym stanowisku pracy. Każdy człowiek jest inny, jeden zgłosi przełożonemu problemy występujące na stanowisku, inny niestety nie. Jej zadaniem jest, aby nauczyć wszystkich umiejętności oceny ryzyka oraz eliminowania go stosując zasadę ERIC PD [ERIC PD - jest to skrót od angielskich słów: E - Eliminate, R - Reduce, I - Isolate, C - Control, P - PPE (śoi), D - Dyscypline. Ta zasada mówi o hierarchii kontroli ryzyka oraz jego eliminacji. Najpierw chcemy wyeliminować zagrożenie, a jeśli się nie da, to go redukujemy itd.].

Należy do osób, które pomimo sukcesów uważają, że jeszcze wiedzą za mało i ciągle poszukują inspiracji do bycia lepszym. W pracy behapowca w tak dużej firmie nie ma czasu na nudę czy zastanawianie się co tu robić... Po prostu trzeba działać. Każdy dzień jest inny - mówi Agnieszka Kowalczyk - nawet jeśli zaplanuję sobie spokojny dzień przy papierkowej pracy, też potrzebnej, to po przekroczeniu progu fabryki często okazuje się, że są inne priorytety. Ale dla osoby, takiej jak ja, która uwielbia wyzwania, ta praca jest idealnym rozwiązaniem, bo ich nie skąpi. W moim zakładzie pracy nie ma problemów np. z nakładami finansowymi na sprawy bezpieczeństwa, dlatego ja nie do końca wiem, co to znaczy przekonywać pracodawcę, aby zainwestował w poprawę warunków pracy. Na przykładzie naszych podwykonawców mogę powiedzieć, że systemy bhp w mniejszych firmach też poszły do przodu, między innymi dzięki nam, ponieważ mamy wysokie wymagania co do poziomu świadczenia usług na naszym terenie. Podwykonawcy muszą mieć wszelkie zabezpieczenia oraz szkolenia, bez których nie rozpoczną u nas pracy. W pewnym sensie A. Kowalczyk bezpośrednio przyczynia się do poprawy świadomości pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy podwykonawców, ponieważ przeprowadza szkolenia wstępne dla pracowników firm zewnętrznych, którzy podejmują pracę na ich terenie. Mówi, jak mają dbać o swoje bezpieczeństwo i uświadamia, że nic nie jest tak ważne, jak nasze życie i zdrowie.

Od dwóch lat jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Uważa, że dzięki ludziom, których ta organizacja zrzesza, może poszerzać swoją wiedzę oraz ma do kogo zadzwonić, kiedy pojawi się "trudne" pytanie. Chętnie bierze udział w szkoleniach, seminariach i konferencjach organizowanych przez stowarzyszenie. Na kilku konferencjach sama prezentowała dobre praktyki bhp funkcjonujące w jej zakładzie. W zeszłym roku przy współpracy Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i radomskiego oddziału OSPSBHP zorganizowała seminarium dotyczące wymiany doświadczeń bhp. Poza wykładem każdy uczestnik mógł podczas wizyty technicznej w zakładzie zobaczyć, jak dobre praktyki funkcjonują w rzeczywistości. Cieszy ją, że stowarzyszenie, które jej zdaniem na co dzień jest bardzo potrzebne behapowcom, ewoluuje w dobrym kierunku.

Jest mężatką i niedługo zostanie po raz pierwszy mamą. Czekają ją duże zmiany i trochę odpoczynku od pracy. Uwielbia jeździć na rowerze, tym bardziej że jest to pasja, którą dzieli z mężem. Często zastanawia się nad życiem i tym, w jaki sposób na nie wpływamy. Jest przekonana, że jeżeli zagłębimy się w swoich myślach, "poszperamy" we własnym umyśle, to jesteśmy w stanie panować nad swoimi emocjami, zachowaniami oraz postrzeganiem świata.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2016

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58086642