ATEST Ochrona Pracy

29 marca 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 8/2015

Tomasz Urbański

Tomasz Urbański
Tomasz Urbański

Plany zawodowe Tomasza Urbańskiego w najmniejszym stopniu nie były związane z bhp. Będąc studentem zarządzania, rozwijał własną działalność gospodarczą związaną z technologią. Ale w pewnym momencie, budując procedury dotyczące systemowej obsługi czyszczenia wentylacji dla restauracji korporacyjnych, zetknął się z problematyką bhp. Nie przypuszczał jednak, że jego kariera zawodowa tak silnie związana będzie z tą branżą. Wtedy, nie mając żadnego przygotowania, musiał się zmierzyć z zagrożeniami chemicznymi, pracami na wysokości i odpowiednim doborem środków ochrony indywidualnej.

Od dziecka jest pasjonatem sportu. Jeszcze podczas studiów został sędzią konkurencji freestylowych w snowboardzie. Sam dużo jeździ na desce, choć obecnie już nie tak często jak by chciał. Sędziowanie zawodów rangi pucharu świata przełożyło się na uczestniczenie w komisjach FIS w zakresie bezpieczeństwa rozgrywanych zawodów sportowych. Tam miał okazję zetknąć się z problematyką minimalizowania ryzyka w zakresie sportu ekstremalnego, z punktu widzenia organizatora zawodów. Uważa, że kwestie bezpieczeństwa w sporcie zawodowym są często może nie bagatelizowane, ale jednak zbyt lekko traktowane.

Będąc już absolwentem zarządzania rozpoczął pracę w spółce Europex w Krakowie, na stanowisku szefa działu marketingu i handlu. Firma Europex zajmowała się prowadzeniem szkoleń z zakresu bhp i wydawaniem książek, w dużej mierze o tematyce energetycznej. Tak naprawdę było to jego pierwsze zetknięcie z tematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, wtedy uświadomił sobie, że jego wcześniejsze doświadczenia jedynie krążyły wokół tego tematu. W Europexie szybko poznawał szczegóły, wdrożył się w tematykę szkoleń, a dzięki kontaktom z klientami, rozmowom prowadzonym z nimi na tematy wynikające z ich potrzeb, mógł bez przeszkód przygotowywać dla nich odpowiednie oferty.

Właściciele spółki Europex zdecydowali o sprzedaży przedsiębiorstwa większej spółce -Tarbonusowi sp. z o.o. z Tarnobrzegu, która już wtedy miała parę oddziałów. Tomaszowi Urbańskiemu zaproponowano funkcję zastępcy dyrektora oddziału w Krakowie, którego tworzeniem i rozbudową zajął się bardzo intensywnie.

Ale los, jak to w życiu bywa, płata figle, tak też było w przypadku T. Urbańskiego. Upomniał się o niego sport. W 2006 r. został wybrany na prezesa Polskiego Związku Snowboardu. Początkowo wydawało mu się, że bez problemu poradzi sobie z obowiązkami w dotychczasowej pracy i w związku, okazało się jednak, że liczba zagadnień, wyjazdów i spotkań przekroczyła możliwości 24 godzin i był zmuszony rozstać się z Tarbonusem. Nie na długo jednak.

Dwa lata później właściciele zaproponowali mu współtworzenie spółki już jako jednemu ze wspólników. Wizja rozwoju i budowania nowoczesnego przedsiębiorstwa, dbającego przede wszystkim o wysoki poziom nauczania i rozszerzenie oferty wydawniczej z zakresu bhp oraz plany rozwoju działu IT dla branży bhp przechyliły szalę i T. Urbański, z bólem serca, ale jednak zdecydował rozstać się z Polskim Związkiem Snowboardu. Dużą rolę w podjęciu takiej decyzji miała rodzina. Żona i 4-letni wówczas syn widywali go w tamtym okresie bardzo rzadko. Siedziba związku była w Bielsku-Białej, a ministerstwo sportu oraz Polski Komitet Olimpijski, gdzie często musiał uczestniczyć w naradach i spotkaniach, w Warszawie. Postanowili z żoną, że to Kraków będzie ich miejscem, gdzie chcą osiąść na stałe, bo czują się tu najlepiej. Obecnie ma dwóch synów, którym wspólnie z żoną (a to chyba efekt jego odchylenia zawodowego) starają się uświadamiać zagrożenia, ale tak, by sami umieli je rozpoznawać i unikać.

Nowy zarząd spółki zdecydował o przeniesieniu siedziby spółki Tarbonus z Tarnobrzega do Krakowa. Zauważyli, że ludzie z branży bhp poszukują prostych narzędzi informatycznych, dlatego firma rozpoczęła ich tworzenie. Produkty te nie wymagają weryfikacji pod kątem zmieniających się przepisów, ponieważ posiadają aktualizację online. Firma od wielu lat dysponuje bardzo dobrym działem prawnym, więc nie mają problemu z aktualizacją przepisów. Zbudowali przyjazne narzędzia dla wymagających odbiorców, które są bardzo dobrze oceniane przez fachowców z branży i rynek.

Drugą pasją Tomasza Urbańskiego są podróże i poznawanie ludzi. Podróżując, rozmawiając z różnymi ludźmi, widzi jak żyją, co czują, do czego przywiązują wagę. I wydaje mu się, że znajduje odpowiedź, dlaczego sprawy związane z bezpiecznym środowiskiem pracy i bezpieczeństwo w ogóle, mniej lub bardziej świadomie, przewijają się przez nasze życie. Są to najważniejsze problemy współczesnego człowieka. Często dopiero po latach doświadczeń zdajemy sobie sprawę, jak niewiele brakowało, żeby nam lub naszym bliskim stała się krzywda. Dlatego, jego zdaniem, bardzo ważną kwestią jest rozbudzenie w młodych ludziach, rozpoczynających karierę zawodową, świadomości i odpowiedzialności za drugą osobę.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2015

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58075459