ATEST Ochrona Pracy

7 maja 2021 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2021-04-28 9:18

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy


Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Hasłem tegorocznego wydarzenia jest: „Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. POSTAW NA BHP”. Równolegle odbywają się również obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych koordynowane przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC) pod motywem przewodnim: Bezpieczeństwo i zdrowie są podstawowym prawem w pracy.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że pracodawcy, pracownicy i ogół społeczeństwa stanęli w obliczu wyzwań w związku z wirusem i licznymi skutkami, jakie wywarł na świat pracy. Od ryzyka przeniesienia wirusa do miejsca pracy, po zagrożenia, które pojawiły się w wyniku podejmowanych działań, mających na celu ograniczenie jego rozprzestrzeniania. Przejście na nowe formy organizacji pracy, takie jak praca zdalna, z jednej strony stworzyło wiele nowych możliwości dla pracowników, natomiast z drugiej potencjalne zagrożenia dla BHP, w tym zagrożenia psychospołeczne. Dlatego też tegoroczny Światowy Dzień Bezpieczeństwa skupia się na strategiach wzmocnienia krajowych systemów bezpieczeństwa i higieny pracy, aby stawić czoła kryzysom teraz i w przyszłości, wykorzystując wnioski i doświadczenia ze świata pracy. Szczególnie koncentruje się na wykorzystaniu elementów systemu BHP określonych podczas Konwencji Nr 187 Międzynarodowej Organizacji Pracy, dotyczącej struktur promujących bezpieczeństwo i higienę pracy (http://www.mop.pl/doc/html/konwencje/k187.html).

Zachęcamy do zapoznania się ze Sprawozdaniem na Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy 2021 „Przewidywanie, przygotowanie i reagowanie na kryzysy - już teraz inwestuj w wytrzymałe systemy bezpieczeństwa i zdrowia w pracy”. W niniejszym dokumencie przeanalizowano elementy silnego i odpornego systemu BHP. Przedstawiono przykłady z pandemii COVID-19, aby podkreślić sposób, w jaki można go wzmocnić po kryzysie, umożliwiając stawienie czoła nieprzewidzianym wyzwaniom w przyszłości oraz ochronę bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, przy jednoczesnym wspieraniu przetrwania i ciągłości działalności przedsiębiorstw: https://www.ilo.org/.../WCMS_780927/lang--en/index.htm.

Celebrując Światowy Dzień Bezpieczeństwa skorzystajmy okazji, aby podnieść świadomość i rozpocząć dialog na temat znaczenia systemów bhp, opierając się na przykładach regionalnych i krajowych w zakresie łagodzenia skutków i zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19 w miejscu pracy.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2021

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 40828403