ATEST Ochrona Pracy

25 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2018-09-12 10:29

Papier i karton głównie na opakowania


Coraz więcej osób czerpie informacje z internetu zamiast z drukowanych gazet, czasopism i broszur. Zwiększa się również ilość produktów zamawianych online. Oznacza to, że wraz ze spadkiem zapotrzebowania na papiery graficzne do drukowania, pisania i kopiowania rośnie zapotrzebowanie na papier do pakowania. Co to oznacza dla branży opakowań?
W 2000 r. papiery graficzne stanowiły 50,3 procent całkowitej produkcji papieru w Niemczech, a papiery opakowaniowe – 37,4 procent. Obecnie stosunek ten jest odwrotny: papiery opakowaniowe stanowią 52,7 procent, a papiery graficzne zaledwie 34,2 procent. Pozostałe główne gatunki – produkty z bibuły i papier do zastosowań technicznych – łącznie wahają się w okolicach 12 procent. Rozkwit produkcji papierów opakowaniowych jest wynikiem dobrego klimatu gospodarczego i handlu elektronicznego.
W tradycyjnym handlu detalicznym producenci żywności są najważniejszymi i najbardziej atrakcyjnymi odbiorcami opakowań z papieru, kartonu i tektury. Stanowią oni 50 procent rynku. Obserwujemy również wzrost w sprzedaży internetowej żywności, w 2017 r. wzrosła w Niemczech o około 21% w porównaniu z rokiem poprzednim – do około 1,1 miliarda euro. W przypadku handlu elektronicznego, według niemieckiego stowarzyszenia handlu elektronicznego i sprzedaży na odległość (BEVH), branża odzieżowa zajmuje pierwsze miejsce z 10 miliardami euro. Kolejne miejsce zajmuje branża elektroniczna i telekomunikacyjna o wartości 8,5 miliarda euro. Książki, buty, komputery i akcesoria to już jedynie 3 miliardy euro, a następnie meble, artykuły dekoracyjne i artykuły gospodarstwa domowego, których sprzedaż wynosi 2 miliardy euro.
W Niemczech opakowania z papieru, kartonu i tektury dominują na rynku opakowań. Ponadto producenci opakowań papierowych już teraz przejmują inicjatywę w zakresie zrównoważonego rozwoju, gdyż podstawą produkcji jest drewno z odnawialnych źródeł, które przechodzi przez wiele procesów recyklingu. Producenci papieru pomagają w ograniczeniu zużycia plastiku na przykład za pomocą nowych materiałów powłokowych, a także przez zastępowanie tworzyw sztucznych przez papier i tekturę. Można to zaobserwować w sekcjach owoców i warzyw w supermarketach, a proponowana przez UE dyrektywa w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych będzie jeszcze bardziej promować ten proces.
Każdy zainteresowany tematem znajdzie szeroki zakres informacji na temat papieru, kartonu i tektury na targach FachPack 2018 (25-27 września 2018 r., Norymberga). Nie tylko będzie tam około 300 wystawców oferujących omawiane opakowania, ale również został opracowany program wspierający, skupiony na omawianiu ważnych dla branży tematów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.fachpack.de/

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33257151