ATEST Ochrona Pracy

25 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2018-09-21 15:13

Nowe technologie w służbie bhp


Stosowanie specjalistycznego ubrania roboczego, rękawic oraz masek ochronnych to istotny element bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach wielu branż. Bhp to dziedzina, w której zauważalnie zwiększa się udział nowoczesnych technologii. Dodatkowo producenci sprzętu dbają nie tylko o szeroko rozumiane bezpieczeństwo pracowników, ale i wygodę użytkowania oraz środowisko naturalne.
O odpowiednią odzież i akcesoria ochronne w miejscu pracy coraz częściej dbają nie tylko pracodawcy i służba bhp, ale również sami zatrudnieni. Wszystko to sprawia, że środki ochrony indywidualnej mają coraz wyższą jakość i są produkowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, zaawansowanych technicznie materiałów, a także systemów elektronicznych, które na etapie projektowania i produkcji środków umożliwiają uzyskanie nowoczesnych i konkurencyjnych rozwiązań.
Według dr Katarzyny Majchrzyckiej, kierownika Zakładu Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, dynamiczny rozwój technologii, produkcja nowych tworzyw, kompozytów materiałowych czy włókien, umożliwiają opracowywanie nowych rodzajów odzieży ochronnej przy uwzględnieniu istotnych dla użytkownika aspektów ergonomicznych. – Kierunki rozwoju odzieży ochronnej zmierzają przede wszystkim do wytwarzania odzieży oferującej użytkownikowi poczucie komfortu i optymalną funkcjonalność – twierdzi Katarzyna Majchrzycka.
Odpowiednie ubranie robocze oraz środki ochrony indywidualnej mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczególnie w zakładach produkcyjnych, budowlanych lub gospodarstwach rolnych. Tam personel ma do czynienia nie tylko z urządzeniami i maszynami, ale również substancjami chemicznymi czy drobnoustrojami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
– Odpowiednie ubranie ma przede wszystkim zabezpieczać przed ewentualnymi urazami, ale powinno być również wygodne i odpowiednio dobrane. W żadnym wypadku nie mogą to być rzeczy, które nosimy na co dzień. Zwykle jest to specjalne ubranie robocze, które chroni przed potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Działa to również w drugą stronę. Odpowiednia odzież gwarantuje bezpieczeństwo produkcji. Ma to szczególne znaczenie w zakładach wytwarzających wyroby spożywcze lub medyczne. Pozwala bowiem na ochronę produktów przed drobnoustrojami, które pracownicy przenoszą z zewnątrz – mówi Robert Tarnowski, specjalista ds. bhp.
Zwykle niezbędne okazują się specjalne kombinezony, fartuchy, odpowiednio przystosowane buty, rękawice czy okulary. W wielu przypadkach, np. w fabrykach, gdzie pracownicy narażeni są na wdychanie toksycznych oparów czy w gospodarstwach rolnych, w których mają kontakt z chorymi zwierzętami, niezbędne są specjalne maski ochronne. Można je znaleźć w ofercie zarówno zagranicznych producentów (np. amerykański koncern 3M czy niemiecki teXXor), jak i polskich marek (m.in. Inter-Iodex czy Secura B.C). Innowacyjne maseczki produkowane są już także w wersji biodegradowalnej.
Według opublikowanego niedawno raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2017”, opracowanego na zlecenie Koalicji Bezpieczni w Pracy, w małych i średnich firmach zdecydowanie najczęściej podczas pracy używana jest odzież ochronna (72 proc.), obuwie ochronne (64 proc.) oraz rękawice (62 proc.). Często przydają się również okulary ochronne (48 proc.), kaski (41 proc.) oraz maski ochronne (28 proc.).
Ubranie robocze coraz częściej produkowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii. Materiały używane do ich wytwarzania nie tylko zapewniają optymalną ochronę przed zagrożeniami, ale także są coraz wygodniejsze i gwarantują swobodę ruchów.
Biorąc pod uwagę, że zakłady produkcyjne wytwarzają ponad 10 proc. wszystkich polskich odpadów, a branża budowlana nawet 35 proc., duże znaczenie dla środowiska ma także trwałość i biodegradowalność środków ochrony indywidualnej. Dobrej jakości, rzadziej wymieniane rękawice czy maski ochronne stają się mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego.
– W małych i średnich przedsiębiorstwach nie jest problemem posiadanie danego artykułu zabezpieczającego pracownika, ale jego jakość. Wciąż większy nacisk kładzie się na cenę sztuki odzieży, obuwia czy rękawic, niż na dopasowanie danego środka ochrony do istniejących zagrożeń – twierdzi Elżbieta Rogowska z PW Krystian.
Dla zdecydowanej większości badanych (87 proc.) inwestycja w bhp przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, przeciwnego zdania jest zaledwie 7 proc. Wiele wskazuje więc na to, że najnowsze technologie wykorzystywane w dziedzinie bhp będą coraz bardziej doceniane, a przedsiębiorstwa chętniej będą inwestować w skuteczną ochronę zarówno załogi, jak i środowiska naturalnego.

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33260231