ATEST Ochrona Pracy

25 czerwca 2019 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wydarzenia

Wydarzenia

Wydarzenia

Zobacz starsze wydarzenia

  poprzednie   następne  

2019-02-04 16:08

Przemysł 4.0 a rozsądne gospodarowanie zawartością lodówki

fot. NürnbergMesse
fot. NürnbergMesse

Stowarzyszenie VVL (Stowarzyszenie Promocji Innowacyjnych Rozwiązań Logistycznych) testuje i bada rozwiązania w zakresie opakowań i planowania logistyki. Na Forum TechBox podczas targów FachPack 2018 w Norymberdze eksperci ze stowarzyszenia opowiadali o szerokiej gamie możliwości inteligentnego pakowania za pomocą rozwiązań cyfrowych.
Jednym z takich projektów jest IntelliData, który ma na celu zniechęcenie konsumentów do bezkrytycznego wyrzucania artykułów spożywczych wciąż przydatnych do spożycia. Do tej pory konsumenci – na tyle odważni, aby to robić – polegali jedynie na smaku lub zapachu, żeby ustalić, czy mleko w lodówce nadal nadaje się do picia, mimo że upłynął termin ważności lub stało otwarte przez kilka dni. Celem projektu prowadzonego przez QuoData GmbH jest opracowanie aplikacji, która będzie w stanie dokładnie określić świeżość produktu. Będzie to dokonywane za pomocą etykiety z czujnikiem w opakowaniu kartonu mleka. W tym celu etykieta określa pewne zmienne, dzięki którym można dokładnie ustalić, czy mleko nadal nadaje się do picia. We współpracy z partnerami projektu, którzy reprezentują cały łańcuch dostaw, w tym konsumenta, obecnie testowany jest algorytm przewidywania i etykieta czujnika, które nie utrudniają logistyki i zapewniają niezawodne określanie terminów przydatności. Ten system można również dostosować do innych artykułów spożywczych.
Chipy RFID na opakowaniu produktu lub w nim, które udostępniają dane i komunikują się z otoczeniem, są tym, co współtworzy inteligentne rozwiązania w zakresie opakowań. Inteligentny produkt jest ważnym elementem Przemysłu 4.0. Musi być w stanie komunikować się i współdziałać z innymi stronami w łańcuchu produkcyjnym. Dostarczone, razem z chipem RFID, inteligentne opakowanie może zmienić „normalny” produkt w „inteligentny”. Na przykład opakowanie może komunikować się z producentem za pośrednictwem odpowiednich czytników i wskazywać, do których produktów można go użyć. Inne zalety inteligentnego opakowania to optymalna ochrona produktu, niższe koszty i samoorganizacja w łańcuchu dostaw. Oprócz pakowania produktów obejmuje to również znaczną część opakowań transportowych, takich jak plastikowe opakowania produkowane przez firmę Walther Faltsysteme, która ma w swojej ofercie pojemniki zwrotne z różnymi inteligentnymi funkcjami. Na przykład nośniki danych RFID mogą być przymocowane do pojemnika wielokrotnego użytku lub zintegrowane z materiałem pojemnika lub palet. W tym kontekście opakowanie transportowe musi zawsze być dostosowane do odpowiedniego łańcucha dostaw: musi być możliwe do zidentyfikowania, kontrolowania i, w idealnym przypadku, w przyszłości także komunikowania się. Ogromną zaletą jest to, że technologia informacyjna staje się coraz mniej kosztowna, dlatego wdrożenie technologii jest o wiele bardziej realne niż dziesięć lat temu.

Artykuł do przeczytania na stronie: https://www.fachpack.de/en/news/industry-news/intelligent-packaging-and-containers%20-x90opxetyh_pireport

  poprzednie   następne  

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 33257188